Co to jest telepraca? - Definicja, Plusy i Minusy

Telepraca (znana również jako praca domowa lub e-dojazdowa) to układ pracy, w którym pracownik pracuje poza biurem, często pracując w domu lub w pobliżu domu (w tym w kawiarniach, bibliotekach i innych miejscach).

Zamiast podróżować do biura, pracownik "podróżuje" przez łącza telekomunikacyjne, utrzymując kontakt ze współpracownikami i pracodawcami za pośrednictwem telefonu i poczty elektronicznej.

Pracownik może czasem wejść do biura, aby wziąć udział w spotkaniach i skontaktować się z pracodawcą. Jednak w przypadku wielu opcji konferencji na odległość może nie być potrzeby wizyty w biurze.

Kto Telepraca?

FlexJobs i Global Workplace Analytics opublikowały raport na temat telepracy w Stanach Zjednoczonych ( 2017 r. Telepraca w USA):

Zalety telepracy

Telepraca ma wiele zalet.

Telepraca pozwala pracownikowi na większą swobodę w zakresie godzin pracy i miejsca pracy. Daje pracownikowi większą elastyczność w równoważeniu obowiązków służbowych i osobistych.

Często praca w domu może sprawić, że będziesz bardziej produktywny, ponieważ nie będziesz rozpraszać przestrzeni biurowej.

Pracodawcy mają także wiele korzyści. Umożliwienie pracownikom telepracy często czyni ich bardziej produktywnymi, co przynosi korzyści firmie. Telepracownicy są również bardziej zadowoleni ze swojej pracy i dlatego są bardziej skłonni do pozostania w firmie. Telepraca nawet oszczędza firmom pieniądze w wydatkach biurowych.

Wady telepracy

Jednak mogą istnieć wady pracy z domu. Musisz być bardzo zmotywowany, inaczej możesz łatwo się rozproszyć. Musisz również znaleźć wydajne miejsce do pracy, takie jak biuro w domu lub kawiarnia.

Niektórzy ludzie również pracują w domu, aby trochę izolować, ponieważ nie jesteś w pobliżu współpracowników.

Rozważając pracę zdalną, ważne jest zważenie tych pozytywów i negatywów.

Praca, która pozwala na telepracę

Wiele branż oferuje pracę zdalną . Niektóre z tych branż obejmują sprzedaż, obsługę klienta i marketing. Wiele miejsc pracy w technologii (w tym programowanie komputerowe i programowe) można wykonywać za pośrednictwem telepracy.

Niektóre prace medyczne, w tym analitycy zdrowia, a nawet niektórzy radiologowie, zaczęli pracować z domu.

Pytanie do twojego pracodawcy o telepracę

Powinieneś wymyślić plan strategiczny, jeśli chcesz zapytać pracodawcę, czy możesz się teleportować. Najpierw zdecyduj, jaki harmonogram masz na myśli (czy chcesz pracować w domu w pełnym wymiarze czasu? Przyjdź do biura na część etatu?).

Następnie upewnij się, że możesz wyjaśnić, w jaki sposób Twoja działalność zdalna przyniosłaby korzyść firmie (Czy pozwoliłoby to zaoszczędzić pieniądze firmy? Czy byłbyś w stanie zwiększyć produktywność?).

Przeczytaj tutaj, aby uzyskać więcej wskazówek na temat pytania do szefa, jeśli możesz się zdenerwować .

Znalezienie pracy Telepraca

Istnieją kroki, które można podjąć, aby znaleźć pracę telepracy. Możesz szukać pracy w firmach znanych z zatrudniania telepracowników lub szukać miejsc pracy skierowanych do telepracowników.

Więcej informacji na temat znalezienia pracy z domu znajdziesz tutaj .

Jedna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to oszustwa związane z pracą . Wiele oszustw obiecuje aplikantom łatwe pieniądze przy pracy z domu, ale są to prawie zawsze sztuczki, za zabranie pieniędzy lub tożsamości. Przeczytaj tutaj, aby uzyskać wskazówki, jak uniknąć oszustw telepracy.

Więcej o telepracy

Jak znaleźć dobrą pracę w domu
10 najlepszych ofert pracy dla osób, które nienawidzą Praca w biurze