Pytanie z wywiadu: Jaka jest Twoja największa słabość?

Najlepsze sposoby na odpowiedź Pytania dotyczące wywiadów o twoich słabościach

Jaki jest najlepszy sposób mówienia o słabościach podczas rozmów kwalifikacyjnych? Kiedy pytasz o swoje słabości lub aspekty dotyczące samego siebie, na które chcesz odpowiedzieć, ważne jest, abyś zareagował ostrożnie. Nie chcesz wątpić w swoją zdolność do wykonywania pracy. Jednak nie chcesz też spotkać się z arogancką lub nieuczciwą, twierdząc, że nie masz żadnych słabości.

Istnieje kilka różnych sposobów odpowiedzi, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz zapytany, jaka jest twoja największa słabość.

Możesz wymienić umiejętności, które nie są istotne dla danej pracy, omówić umiejętności, które poprawiłeś, lub zmienić negatyw na pozytywny.

Jak odpowiedzieć na pytanie, jaka jest twoja największa słabość

Nawet jeśli chodzi o słabe strony, twoja odpowiedź powinna zawsze być oparta na pozytywnych aspektach twoich umiejętności i zdolności jako pracownika.

Omów nieistotne umiejętności

Jednym ze sposobów odpowiedzi na to pytanie jest przeanalizowanie kluczowych umiejętności i mocnych stron wymaganych na stanowisku , na które przeprowadzasz wywiady, a następnie znalezienie szczerej wady, która nie jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w tej pracy.

Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę pielęgniarską, możesz podzielić się tym, że nie jesteś szczególnie biegły w prowadzeniu prezentacji grupowych. W takim przypadku kluczowe znaczenie będzie miało podkreślenie siły w indywidualnej komunikacji z pacjentami, przy jednoczesnym przedstawianiu przykładu trudności związanych z prezentacjami dla dużych grup.

Wymień umiejętności, które ulepszyłeś

Inną opcją jest omówienie umiejętności, które poprawiłeś podczas poprzedniej pracy lub aktywnie pracujesz nad ulepszaniem. To pokazuje ankieterowi, że jesteś zaangażowany w samodoskonalenie.

W takim przypadku możesz zacząć od odpowiedzi, mówiąc o tym, gdzie zacząłeś, omawiając kroki, które podjąłeś, by poprawić siebie, a następnie wspominając o wyniku.

Na przykład możesz powiedzieć: "Jedną z umiejętności, które poprawiłem w przeszłości, były moje umiejętności w zakresie sprzedaży. Jako menedżer produktu, który pracuje z zespołami wewnętrznymi i nie łączy się z klientami ani perspektywami sprzedaży, nie robię zbyt wiele, jeśli w ogóle, "sprzedam" w mojej roli. Ponieważ jednak dość często komunikuję się z zespołem ds. Sprzedaży, czułem, że może mi to pomóc lepiej zrozumieć strategie sprzedaży i taktyki.

Wziąłem kurs sprzedaży online i nie tylko poprawiło to moją pracę z zespołami sprzedażowymi. Teraz, kiedy dołączam do spotkań sprzedażowych, mam o wiele lepsze wyobrażenie o tym, co się dzieje i czuję się skuteczniej komunikować się z zespołem sprzedaży. Ten kurs pomógł mi również rozwinąć umiejętności, których używam do "sprzedawania" mojej wizji produktu wewnętrznie. "

Jeśli skorzystasz z tej strategii, pamiętaj, aby nie wspominać o niczym, co poprawiłoby to, co jest krytyczne dla pracy, z którą rozmawiasz, ponieważ nie chcesz, aby twoje kwalifikacje do pracy były kwestionowane.

Zmień wartość ujemną w pozytywną

Inną opcją jest zamiana negatywu na pozytyw. Na przykład poczucie pilności do ukończenia projektów można zmienić na pozytywne: np. Jesteś kandydatem, który upewni się, że projekt zostanie wykonany na czas. A może znajdziesz się z dbałością o szczegóły, co prowadzi do potrójnego sprawdzenia każdego elementu w arkuszu kalkulacyjnym i sprawdzenia każdego wysłanego e-maila dwa razy.

Bez względu na to, co mówisz, bardzo ważne jest, abyś wiedział, że jesteś świadomy tej cechy i uważałeś na nią, i że jest w stanie zapobiec zakłóceniu jej produktywności. Na przykład, korzystając z powyższego przykładu, możesz powiedzieć: "Mam bardzo dużą wagę do szczegółów. Czasami ta dbałość o szczegóły może przekształcić się w tendencje perfekcjonistyczne. W przeszłości odkryłem, że to prowadzi mnie do potrójnego sprawdzenia każdego elementu w arkuszu kalkulacyjnym lub dokładnego sprawdzania e-maili, aby upewnić się, że przekazałem to, co staram się przekazać w jasny, zwięzły sposób lub błądząc z układem prezentacja, aby upewnić się, że jest idealna. Od tamtej pory nauczyłem się skutecznie oszczędzać czas i sprawdzać, które zadania wymagają i faktycznie korzystają z tej precyzyjnej dbałości o szczegóły. "

Pamiętaj, że odpowiedzi na pytania o pracę dotyczące słabych punktów są tak samo ważne jak to, co mówisz.

Przykłady najlepszych odpowiedzi

Ważne jest, aby zauważyć, że termin "słabość" nie jest używany w przykładowych odpowiedziach - zawsze chcesz skupić się na pozytywnym podczas rozmowy.

Przygotuj się na warianty pytania

Możesz użyć tych próbek jako inspiracji do własnej odpowiedzi. Zauważ, że ważne jest, aby twoja odpowiedź była autentyczna i dostosowana do twoich okoliczności. Ze wszystkich pytań, które prawdopodobnie zostaną zadane w wywiadzie, nie jest to miejsce, w którym chcesz zaryzykować obrażanie. Jeśli wyjdziesz na jaw, przejrzenie przykładów słabości może pomóc w obróceniu się kół.

Pamiętaj, że ankieter może zapytać o odmianę tego pytania, na przykład "Jaka część pracy będzie dla ciebie największym wyzwaniem?" Zapoznaj się z tymi odmianami . Ponadto pytanie o twoją największą słabość często wiąże się z równie ważnym (jeśli nie bardziej) ważnym pytaniem o twoją największą siłę .