Pytanie do rozmowy kwalifikacyjnej: Dlaczego szukasz pracy?

Wskazówki dotyczące udzielania odpowiedzi Pytania dotyczące wywiadów o pozostawieniu pracy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej o nowe stanowisko powinieneś przygotować się do udzielenia odpowiedzi na pytania o to, dlaczego rezygnujesz z pracy lub dlaczego opuściłeś poprzednią. Zamiast koncentrować się na przeszłości - i wszelkich negatywnych doświadczeniach - twoja odpowiedź powinna otworzyć drzwi do dyskusji o tym, dlaczego ta nowa pozycja jest dla ciebie idealną pracą.

Podczas gdy specyfika odpowiedzi zależy od tego, czy odszedłeś dobrowolnie, czy też zostałeś poproszony o odejście, ważne jest, aby odpowiedzieć w sposób, który rzuca Cię w pozytywnym świetle.

Powinieneś także pamiętać o tym, aby unikać brzydkiego uprzedzania poprzedniego pracodawcy .

Na przykład nigdy nie chcesz powiedzieć: "Mój szef jest tyranem i tworzy szalenie konkurencyjne środowisko, w którym wszyscy pracownicy są przeciwko sobie". Nawet jeśli twój szef jest bestią, nie jest to wskazane w rozmowie kwalifikacyjnej. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby Twój rozmówca okazał się przyjacielem lub współpracownikiem twojego szefa, co może się zdarzyć, jeśli nowa praca jest na tym samym polu iw pobliskiej miejscowości.

Poza tym udzielenie negatywnej odpowiedzi może nie odzwierciedlać dobrze ciebie, więc przynajmniej bądź neutralny lub zostaw swojego szefa poza swoją odpowiedzią. Wybierz zamiast tego wysoką drogę. Najlepszym sposobem na to jest podkreślenie powodów, dla których szukasz nowej pozycji. Na przykład: "Moja obecna praca kładzie duży nacisk na indywidualne osiągnięcia, ale naprawdę nie mogę się doczekać pracy w środowisku zespołowym. To znacznie lepsza i bardziej pozytywna reakcja.

Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadu O tym, dlaczego odszedłeś z pracy

Ostatecznie powinieneś dążyć do sformułowania swojej odpowiedzi w taki sposób, aby Twój ankieter był pewny, że pozycja, z którą rozmawiasz, jest zgodna z osobistymi i zawodowymi celami. Nie zapominaj, że dostarczenie odpowiedzi jest tak samo ważne, jak jej treść: pamiętaj, aby ćwiczyć na głos , abyś brzmiał pozytywnie i wyraźnie w swoich odpowiedziach.

Przejrzyj przykłady, jak najlepiej odpowiedzieć, dostosowując swoją odpowiedź do konkretnej sytuacji. Bądź bezpośredni i skoncentruj swoją odpowiedź na wywiad raczej na przyszłości niż na przeszłości, zwłaszcza jeśli Twój wyjazd nie był w najlepszych okolicznościach.

Przykłady najlepszych odpowiedzi

Nie badmouth twojego szefa

Niezależnie od tego, dlaczego odszedłeś, nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy. Osoba przeprowadzająca wywiady może się zastanawiać, czy nie będziesz źle przedstawiać swojej firmy następnym razem, gdy szukasz pracy. Kiedyś przeprowadziłem wywiad z osobą, która powiedziała mi, że jej ostatni pracodawca był okropny. Nie płacili jej wystarczająco, godziny były okropne, a ona nienawidziła pracy.

Ta firma była największym i najważniejszym klientem mojej firmy. I nie ma sposobu, bym zatrudnił kogoś, kto czułby się w ten sposób, uzasadniony lub nie, o naszym cennym kliencie. Zrezygnowała więc z możliwości znalezienia pracy, gdy tylko odpowiedziała: "Dlaczego odszedłeś?". pytanie. Oto wskazówki, jak odpowiadać na pytania dotyczące wywiadu na temat bossów .