Acumen biznesowy 101

Prowadzenie dowolnej firmy to złożona zagadka. Aby spojrzeć na duży obraz w swojej firmie, musisz znać odpowiedzi na podstawowe pytania finansowe. Nie wystarczy, aby twój CFO lub inny "licznik fasoli" znał te informacje. Świadomość biznesowa wymaga, aby każdy menedżer znał te odpowiedzi, abyś mógł poprowadzić swoją firmę do sukcesu. Menedżerowie powinni również być w stanie odpowiedzieć na każde z poniższych pytań dla swoich pracowników:

Jak Twoja firma zarabia pieniądze

Celem każdej firmy jest osiągnięcie zysku. Aby przetrwać, musisz zarabiać, ale aby to zrobić; musisz określić, co sprawia, że ​​twoja firma zarabia. Musisz sprawdzić swoje produkty i usługi, aby ustalić, które z nich faktycznie zarabiają pieniądze dla firmy. Na przykład piekarnia produkuje rogaliki, ciastka i ciasta. Rogaliki stanowią 80% sprzedaży, a ciastka stanowią 15% sprzedaży. Ciasteczka stanowią 5%, a niektóre dni są wyrzucane. Wiedza o tym, co sprawia, że ​​pieniądze Twojej firmy pomogą ci w kierowaniu strategią i pozwoli ci podejmować mądrzejsze, lepiej oparte na świadomych decyzjach decyzje.

Poznaj swoją sprzedaż

Firmy muszą się rozwijać, aby pozostać konkurencyjnym. Jesteś w stanie zidentyfikować wzrost tylko wtedy, gdy widzisz wzrost sprzedaży w czasie. Wiedza o sprzedaży i aktualnej sprzedaży z zeszłego roku jest niezbędna do zrozumienia aktualnego stanu Twojej firmy.

Marża zysku

Każda firma musi osiągać zyski.

Marża zysku wskazuje, jak dobrze firma działa. Duża, odnosząca sukcesy firma ma zazwyczaj 13% marżę zysku netto. Im wyższa marża zysku, tym bardziej efektywna jest działalność firmy. Istnieją dwa rodzaje marży zysku: marża zysku brutto i marża zysku netto. Oba znajdują się, gdy zysk jest podzielony przez łączne przychody.

Różnica między nimi polega na tym, że marża zysku netto to zysk po opodatkowaniu i kosztach operacyjnych.

Przykład:

Koszty

Koszty firmy mają wpływ na inne aspekty finansowe, takie jak zyski. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie kosztów. Wiele firm decyduje się na zwiększenie zysków poprzez obniżenie kosztów. Może się to jednak skończyć, gdy koszty cięcia bezpośrednio wpływają na jakość, satysfakcję pracowników lub zadowolenie klienta. Istnieją dwa podstawowe rodzaje kosztów:

Jeśli nie znasz odpowiedzi na każde z tych pytań, zrób coś, aby się przekonać! Porozmawiaj z ekspertem finansowym, większość z nich chętnie dzieli się swoją wiedzą.

Weź udział w kursie Finanse i Rachunkowość dla Menedżera niefinansowego w lokalnej szkole biznesowej. Większość oferuje pewną wersję tego rodzaju szkolenia zarządzania. Przeczytaj roczny raport Twojej firmy.

Jeśli potrafisz odpowiedzieć na te 3 podstawowe pytania biznesowe, będziesz w stanie zapewnić wskazówki, priorytetyzować i podejmować lepsze decyzje.