Jak wyjaśnić wypowiedzenie w rozmowie kwalifikacyjnej

Wskazówki dotyczące udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące zakończenia pracy

Jeśli zostałeś zwolniony lub w inny sposób rozwiązany z pracy , jednym z najtrudniejszych pytań, na które należy odpowiedzieć, jest to, dlaczego zostałeś rozwiązany. Trudno jest mówić o stracie pracy z rodziną i przyjaciółmi. Jest to jeszcze trudniejsze, gdy rozmawiasz z kimś, komu chcesz zaoferować pracę.

Jaki jest najlepszy sposób na odpowiedź? Jak możesz wykluczyć swoje odejście z pracy w najlepszym możliwym świetle? Co powinno - a czego nie powinieneś - powiedzieć o zakończeniu swojej kadencji z ostatnim pracodawcą?

Może być wyzwaniem, aby wymyślić dobre odpowiedzi na pytania dotyczące rozwiązania z poprzedniej pracy. Nie chcesz narażać swoich szans na zdobycie nowej pozycji z powodu odpowiedzi na pytania o to, jak zakończyła się twoja ostatnia praca.

To powiedziawszy, ponieważ pracodawcy sprawdzają referencje, a twój poprzedni pracodawca może ujawnić powód, dla którego zostałeś wypowiedziany , ważne jest, aby być szczerym. Jeśli to możliwe, porozmawiaj ze swoim poprzednim pracodawcą, aby upewnić się, że podany powód i powód, dla którego dana firma daje wynik, są zgodne.

Opcje odpowiadania na pytania dotyczące zakończenia

Odpowiadaj i idź dalej. Najprostszym sposobem odpowiedzi na pytania o przyczyny przerwania jest bezpośrednie i krótkie udzielenie odpowiedzi na zapytanie, abyś mógł przejść do innych tematów.

Zrób to, zanim zrobi to ankieter. Inną opcją jest wywołanie problemu, zanim zostaniesz o to zapytany. Powiedzenie, że zostałeś wypowiedziany przed otrzymaniem zapytania, może być sposobem na wyjaśnienie odejścia na twoje warunki i przejście do dalszej części rozmowy.

Nie komplikuj. Nie idź do długich wyjaśnień i nie wskaż winy. Nie jest dobrym pomysłem dyskredytować swoją dawną firmę lub szefa. Nie obwiniaj się też. W rzeczywistości staraj się, aby wszystko było pozytywne, skupiając się na tym, że to nie była dobra robota. Nie udzielaj ankieterowi żadnych wskazówek, że nie będziesz dobrym pracownikiem, jeśli zostaniesz zatrudniony.

Unikaj odpowiedzi, które dyskwalifikują cię z pracy

Jeśli to możliwe, skup się na kwestiach, które nie oznaczają, że nie masz kwalifikacji do pracy, o którą się zastanawiasz. Unikaj wymieniania słowa "zwolniony" - możesz uniknąć niektórych stygmatyzacji związanej z byciem wystrzelonym, jeśli nie wyjdziesz od razu i nie powiesz tego. Terminy takie jak "puścić", "praca nie była najlepsza", a nawet "zakończenie" brzmi lepiej niż zwolniony.

Wspomnienie osobistego niedociągnięcia, które nie jest związane konkretnie z pracą, z którą rozmawiasz, a także odnoszące się do rzeczy, które udało ci się wykonać w poprzedniej pracy, może być skutecznym sposobem odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu na temat przyczyny utraty pracy.

Przykłady dobrych odpowiedzi

Na przykład możesz przerwać pracę z powodu ograniczeń związanych z twoją zdolnością tworzenia programów komputerowych dla platformy technologicznej. Być może jednak celowałeś w rozwiązywaniu problemów klientów i uczeniu innych korzystania z oprogramowania. Jeśli obecnie badasz szkolenia, wsparcie techniczne lub pozycje sprzedaży, firma może nadal interesować się tobą jako kandydatem pomimo rozwiązania umowy.

Czasami pracownik jest rozwiązywany z powodu niedoboru umiejętności, który można rozwiązać za pomocą zajęć lub seminariów.

Na przykład, możesz zostać obluzowany, ponieważ nie jesteś w stanie stworzyć skomplikowanych makr Excela, ale później podjąłeś kurs, w którym opanowałeś Excel i możesz udokumentować twoją obecną kompetencję. Możesz wspomnieć, jak rozwiązałeś problem podczas wywiadów.

Downsizing i Restrukturyzacja firmy

W niektórych przypadkach wypowiedzenie może być przynajmniej częściowo przypisane zmniejszeniu lub wycofaniu się z produktu lub usługi przez poprzedniego pracodawcę, co było związane z funkcją stanowiska kandydata.

Czasami organizacja traci grunt pod konkurencję i musi wyeliminować personel, a jego linia produktów jest zrestrukturyzowana. W takim przypadku, jeśli myślisz, że możesz osiągnąć sukces w funkcji takiej, jak wsparcie sprzedaży lub marketing z bardziej realną linią produktów, możesz na przykład wykonywać podobne zadania z innymi bardziej konkurencyjnymi pracodawcami w swojej branży.

Przezwyciężenie wypowiedzenia z powodu

Jedna z najtrudniejszych sytuacji związanych z zatrudnieniem i do dyskusji w rozmowach kwalifikacyjnych jest rozwiązywana z ważnych powodów. Pamiętaj, że zakończenie z przyczyn powinno być doświadczeniem edukacyjnym, dzięki któremu możesz ponownie ocenić swoje mocne i słabe strony, aby przejść do innego kierunku pracy lub opracować plan pracy w obszarach problemowych, jeśli zdecydujesz się pozostać na kursie dziedzinie kariery.

Gdy zdobędziesz kolejną pracę, będziesz miał okazję odbudować swoją reputację zawodową, a następnym razem będzie o wiele łatwiej szukać pracy.

Sugerowane lektury: prawa pracownicze po zakończeniu zatrudnienia | Co to jest bezprawne wypowiedzenie?