Czy pracodawca może cię zwolnić?

Jeśli ubiegasz się o nowe miejsca pracy po rozwiązaniu , możesz zastanawiać się, czy poprzedni pracodawca może powiedzieć, że zostałeś zwolniony. Masz prawo wiedzieć, że twój przyszły pracodawca może sprawdzić powody, dla których opuściłeś swoją pracę. Przygotowanie się do tego, co Twój poprzedni pracodawca powie polecającym zatrudniającym menedżerom o okolicznościach twojego odejścia od firmy, może pomóc ci w jak najlepszym obróceniu tego, co się stało.

Kiedy pracodawca może powiedzieć, że cię zwolniono

Faktem jest, że w większości przypadków pracodawcy nie mają prawnego zakazu mówienia innemu pracodawcy, że zostaliście rozwiązani, zwolnieni lub zwolnieni. Mogą nawet dzielić się przyczynami utraty pracy. Jeśli jednak pracodawca fałszywie oświadcza, że ​​zostałeś zwolniony lub podał nieprawdziwy powód rozwiązania, który szkodzi twojej reputacji, możesz złożyć pozew o zniesławienie. Ciężar dowodu spoczywałby na Tobie jako na osobie, aby udowodnić, że informacje przekazane przez twojego poprzedniego pracodawcę były fałszywe i szkodliwe, aby wygrać sprawę. W większości przypadków kłopot procesu sądowego i okoliczne opłaty prawne nie są tego warte.

Jakie informacje zazwyczaj udostępniają pracodawcy

Na szczęście większość pracodawców będzie bardzo ostrożna w dzieleniu się wszelkimi informacjami, które mogą być szkodliwe dla byłego pracownika, z obawy przed konsekwencjami prawnymi. Wiele organizacji ogranicza swój personel do podawania jedynie dat zatrudnienia i stanowisk w przypadku zapytań dotyczących przeszłych pracowników.

Możesz być proaktywny podczas rozmowy wyjściowej (jeśli ją posiadasz) i zapytać, jakie są zasady firmy dotyczące informacji, które udostępniają menedżerom zatrudnionym w innych firmach.

Sprawdź prawo stanowe

Ponadto obowiązujące przepisy prawa pracy różnią się, więc sprawdź na stronie internetowej departamentu stanu pracy, gdzie znajdują się informacje na temat przepisów prawnych w twoim stanie, które ograniczają to, co pracodawcy mogą ujawnić o byłych pracownikach.

Znajdziesz tu również inne przydatne informacje o prawach i usługach, do których jesteś uprawniony jako pracownik, który został zwolniony.

Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wyrzucenia z pracy

Nawet jeśli uważasz, że twój poprzedni pracodawca nie podzieli się z tobą faktem, że zostałeś zwolniony, zawsze powinieneś być tak szczery, jak to możliwe, gdy dyskutujesz o swoich okolicznościach - chociaż są rzeczywiście dobre i złe sposoby, aby odpowiedzieć na pytania o strzelaninie.

Najlepsze odpowiedzi to:

Nawet jeśli jesteś przygotowany, może to być niezręczna rozmowa. Ale posiadanie planu da ci możliwość skonstruowania odpowiedzi, która sprawi, że będziesz wyglądać tak dobrze, jak to możliwe, bez względu na powody. Ponownie, jeśli powiesz kłamstwo i zostaniesz złapany, to dezinformacja może być podstawą do wycofania oferty pracy , lub nawet zakończenia cię później, jeśli zostanie wykryta przez twojego pracodawcę.

Gdy zostaniesz zwolniony , niezależnie od powodów, będziesz musiał zająć się sytuacją z potencjalnymi pracodawcami, a także z kolegami, przyjaciółmi i rodziną. Poświęć czas na przetworzenie przyczyn, czy wynikają one z braków z twojej strony, czy też w całości poszlakowych, i postaraj się przedstawić fakty w sposób tak pochlebny, jak to tylko możliwe.

Pamiętaj, aby pozostawić gorycz lub zrzucić winę na rozmowę z potencjalnymi pracodawcami i skupić się na tym, w jaki sposób rozwiązałeś jakiekolwiek osobiste problemy i / lub podniosłeś swoje kwalifikacje w wyniku wypowiedzenia.

Więcej informacji: Co pracodawcy mogą mówić o poprzednich pracownikach