Porady dotyczące pisania listów referencyjnych zatrudnienia i próbki

Kiedy jesteś menedżerem, asystentem menedżera lub przełożonym, nieuchronnie spotkasz pracowników, którzy są gotowi do kontynuowania kariery. Najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o napisanie listu referencyjnego pracownika, gdy ceniony członek (lub były członek) twojego zespołu zmienia pracę. Jeśli uważasz, że możesz napisać świetną rekomendację, powinieneś zaakceptować możliwość wsparcia swojego kolegi.

Czasami możesz zostać poproszony o napisanie rekomendacji dla pracownika, który Twoim zdaniem nie pracuje dla jego potencjału lub spełnia wymagania danej pracy. W takim przypadku najlepszą odpowiedzią jest odmowa . Bądź uprzejmy - powiedz im, że nie czujesz się kwalifikowany, aby mówić do umiejętności wymaganych na nowym stanowisku, lub że nie masz czasu, aby naprawdę dać listowi uwagi i wysiłku, na jaki zasługuje.

Co uwzględnić w liście referencyjnym lub e-mailu

List polecający pracownika może być ważnym zasobem dla kandydata podczas procesu rekrutacji . Możesz udowodnić menedżerowi ds. Zatrudnienia, że ​​kandydat odnosił sukcesy na poprzedniej pozycji pod twoim kierownictwem i że jako ich przełożony jesteś skłonny je poprzeć. W liście polecającym powinieneś spróbować podać konkretne przykłady umiejętności, a także swoje pozytywne opinie potwierdzające kwalifikacje pracownika na nowym stanowisku.

Kiedy pracownik prosi o przesłanie referencyjnego listu polecającego, poproś go o przesłanie kopii swojego CV i, jeśli to możliwe, kopii ogłoszeń o pracę, do których się zwracają.

Dokumenty te dadzą ci dodatkowe informacje, których możesz użyć do napisania mocnego i skutecznego listu referencyjnego.

Będziesz miał nie tylko więcej informacji na temat konkretnych umiejętności pracownika, szkoleń / wykształcenia i historii pracy, ale także będziesz mógł skupić się w swoim liście na konkretnych umiejętnościach i szczegółach, które ściśle odpowiadają kwalifikacjom, których poszukują pracodawcy. .

W piśmie należy umieścić informacje kontaktowe, datę i dane kontaktowe menedżera ds. Zatrudnienia u góry strony. Zastosuj zwrot grzecznościowy odpowiedni dla firmy, a następnie rozpocznij swój list ze wstępem wyjaśniającym twój związek z kandydatem, jak długo je znasz i dlaczego masz odpowiednie kwalifikacje, aby je poprzeć.

Drugi, i być może trzeci akapit, może zawierać przykłady i anegdoty o tym, jak dana osoba była atutem Twojej firmy i co czujesz, że wprowadzą na swoje nowe stanowisko. Staraj się podać jak najdokładniejszy opis w dozwolonej przestrzeni. Zakończ swój list profesjonalnym zamknięciem , a Twój podpis pisany i / lub wpisany na maszynie.

E-mail powinien zaczynać się od wiersza tematu, który brzmi "Rekomendacja Joe Smitha", aby pracodawca natychmiast zrozumiał cel tego e-maila. Nie musisz podawać daty. Treść listu będzie taka sama, ale powinieneś dołączyć swoje dane kontaktowe po wpisaniu podpisu. Poniżej znajduje się przykład listu referencyjnego napisanego dla pracownika przez menedżera.

Joe Smith
Główna St.
123 Main St.
Filadelfia, PA 19103
Joe.Smith@reference.edu

4 stycznia 20XX

Pan Michael Regner
Menedżer
Firma Acme
456 Main St.
Filadelfia, PA 12345

Szanowny Panie Regner,

Z przyjemnością polecam Mike Applicant. Znam go od dwóch lat jako asystent dyrektora w Main St. Company. Mike pracował dla mnie w różnych projektach jako konsultant, a na podstawie jego pracy oceniłem go jako jednego z najlepszych konsultantów, jakich kiedykolwiek mieliśmy.

Mike wyróżnił się konsekwentnym przesyłaniem wyjątkowo dobrze zbadanych i dobrze napisanych raportów o naszych klientach. Mike jest bardzo inteligentny i ma doskonałe umiejętności analityczne i komunikacyjne.

Jeśli jego wyniki w naszej firmie są dobrym wskaźnikiem tego, w jaki sposób będzie on występował w twoim, byłby bardzo pozytywnym dodatkiem do twojego programu.

Jeśli mogę uzyskać dalszą pomoc lub udzielić Ci dodatkowych informacji, skontaktuj się ze mną na adres e-mail podany powyżej.

Z poważaniem,

Joe Smith