Uzyskaj odpowiedzi na trudne pytania dla reporterów

Niektórzy ludzie robią wrażenie w mediach, zadając trudne pytania dziennikarzy. W dawnych czasach był to Mike Wallace lub Sam Donaldson. W dzisiejszych czasach oczekujesz twardych pytań reporterów od takich osób jak Bill O'Reilly czy Rachel Maddow.

Większość dziennikarzy będzie musiała stawić czoła sytuacjom wymagającym od nich agresywnego popychania informacji. Wiedz, jak się przygotować, abyś był grzeczny, ale i wytrwały w zdobywaniu odpowiedzi, których potrzebujesz, szczególnie w bojowej sytuacji informacyjnej .

Odkrywanie swojej motywacji

Kiedy reporterka przygotowuje się do zadawania trudnych pytań w wywiadzie, powinna zadać sobie pytanie o jej motywy. Aby być uczciwym wobec osoby przesłuchiwanej, motywacją powinno być uzyskiwanie odpowiedzi, a nie kłótnia.

Reporter telewizyjny staje przed dodatkowym wyzwaniem. Osoba, która czuje się wciągnięta przez przesadnie agresywne pytania reporterów, często mówi, że jest ofiarą dziennikarstwa "przyłapanego na kamerze", który po prostu próbuje nagrać go wijącego się, gdy zapala się czerwone światło.

Jeśli zostaniesz oskarżony o nieprofesjonalne zachowanie, zaplanuj swoją odpowiedź. Polityk może twierdzić, że masz polityczne uprzedzenia w jego atakowaniu. Zdecyduj, jak obalisz fałszywą obronę.

Planujesz swój wywiad

Jesteś zaledwie kilka godzin od spotkania z burmistrzem twarzą w twarz, by zapytać o skandal miasta, o którym wszyscy w mieście mówią. To wszyscy oprócz niego.

Zdecyduj teraz, kiedy w wywiadzie zadawaj trudne pytania i jak.

Czas ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu informacji. Jeśli uważasz, że będziesz miał 20-minutowy wywiad, pytanie o skandal może poczekać, aż zadasz kilka nieszkodliwych pytań dotyczących przyszłości miasta, jego planów przywództwa i innych rzeczy, które pozwolą mu się uspokoić.

Jeśli wejdziesz do jego biura, żądając odpowiedzi na temat skandalu, możesz zostać poproszony o odejście, zanim jeszcze usiądziesz.

Nie warto ryzykować długotrwałych relacji z burmistrzem.

Ale są chwile, kiedy trudne pytania nie mogą czekać. Twój strzał w rozmowie z burmistrzem może przyjść, gdy idzie korytarzem. W takim przypadku musisz go skłonić do zatrzymania się na chwilę i zadać pytanie.

Jeśli przeprowadzasz wywiad na żywo , możesz uzyskać tylko dwie minuty czasu antenowego. To może pozwolić na jedno pytanie dotyczące konfiguracji, zanim będziesz zmuszony zapytać o skandal.

Niezbędne jest wizualizowanie, w jaki sposób chcesz przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Wywiad telewizyjny jest czasem łatwiejszy niż jeden do druku, ponieważ każdy polityk powinien wiedzieć, że kamera rejestruje każdy jego ruch. Jeśli położy rękę na obiektywie, wideo będzie pokazywane nieskończenie mieszkańcom miasta.

Phrasing Co chcesz zapytać

Zachowaj ostrożność w sformułowaniu trudnych pytań. To może mieć wpływ na to, czy otrzymasz odpowiedzi. "Czy brałeś łapówki?" natychmiast postawi osobę w defensywie. Jeśli myśli, że nie potraktujesz go sprawiedliwie podczas wywiadu lub pisania twojej historii, będzie mniej skłonny do angażowania cię w rozmowę.

Zamiast tego możesz zapytać: "Twoi krytycy oskarżają cię o przyjmowanie łapówek. Co byś powiedział tym ludziom?" osobiście Cię odsuwa od pytania.

Prosiłeś o te same informacje, ale w mniej groźny sposób.

Nieżyjący już Mike Wallace z 60 Minut ustanowił się jako osobowość telewizyjna ze względu na swoje umiejętności prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, co czasami sprawiało, że brzmiał raczej jak prokurator okręgowy niż dziennikarz. Mimo że umieścił go na liście 10 legend telewizyjnych, często łatwiej jest uzyskać odpowiedzi, gdy przyjmiesz łagodniejszy ton.

Bronić się przed atakami

Najłatwiejszym sposobem, aby osoba, z którą rozmawiasz, odeprzeć twoje trudne pytania, jest atakowanie ciebie. Bądź wytrwały w naciskaniu o odpowiedzi.

Jedna odpowiedź brzmi: "Odpowiedziałem na to pytanie wiele razy, nie mogę uwierzyć, że myślisz, że to nowina". Szybkie badania przed wywiadem pomogą ci powiedzieć: "Mówiłeś o skandalu, ale nie powiedziałeś, czy jesteś zaangażowany.

O to właśnie teraz pytam. "

Oto kolejna odpowiedź. "Wy, ludzie, nie powinniście po prostu krytykować mnie, ale powinniście rozgłaszać prawdziwe wiadomości z miasta, staram się, aby nasze miasto było lepsze i nie obchodziło was to". Możesz powiedzieć: "Przedwczoraj omawialiśmy twój przełom w nowym parku, to jest nowość, ponieważ ludzie w mieście chcą wiedzieć, jak wydajesz swoje podatki".

Teraz ostatnia wspólna odpowiedź, którą możesz usłyszeć. "To oczywiste, że chcesz, żebym stracił reelekcję, ty i twoja nędzna gazeta zawsze byli przeciwko mnie, ale ludzie w domu wiedzą, że jesteś stronniczy, dlatego wielu z nich przestało zapisywać się na twoją okropną wiadomość."

Trudno będzie mówić z kimś, kto jest tym zdenerwowany. Jeśli myślisz, że słucha, możesz powiedzieć: "Nie jesteśmy stronniczy, dajemy ci szansę przemawiania, ludzie mówią o tym skandalu i mają nadzieję, że coś o tym powiesz".

Ważne jest, abyś zachował spokój, nawet jeśli wściekasz się w środku. Uzyskanie odpowiedzi, których szukasz, jest ważniejsze niż uwolnienie twoich osobistych frustracji.

Zapewnienie, że jesteś sprawiedliwy

Zaplanowałeś mechanikę wywiadu. Teraz nadszedł czas, aby przejść przez listę kontrolną etyki mediów, aby upewnić się, że jesteś uczciwy wobec osoby, która będzie miała do czynienia z Twoimi pytaniami.

Zanim wyruszysz na rozmowę w zasadzce, daj jej odpowiednią możliwość usiąść z tobą w profesjonalnym otoczeniu. Postaraj się umówić na wizytę w biurze danej osoby, zanim położysz mu mikrofon na twarzy, podczas gdy on wychodzi z kościoła.

Jeśli burmistrz zostanie oskarżony o skandal, prawdopodobne jest, że wszyscy w mieście doszli do wniosku, że musi być winny. Ludzie lubią plotkować, zwłaszcza o tych, którzy są w publicznym oku. Jako dziennikarz nie możesz się w to wciągnąć. Pamiętaj, że burmistrz może być ofiarą kampanii oszczerstw i może być niewinny.

Bądź otwarty na poszukiwanie informacji. Tylko dlatego, że potwierdziłeś, że burmistrz kiedyś grał w golfa z potężnym biznesmenem, którego oskarżono o przekupywanie, nie oznacza, że ​​wziął łapówkę. Być może został przydzielony do kumpli golfowych z biznesowym potentatem w charytatywnym turnieju golfowym. Szukanie "palacza" może często zaślepiać cię na fakty sprzeczne z twoimi założeniami.

Niektórzy reporterzy mogą budować całe kariery z wiadomościami podczas prowadzenia przekonujących wywiadów. Opanuj sztukę zadawania trudnych pytań reporterów, aby móc do nich dołączyć.