Poznaj różnice między miękką i twardą wiadomością

Najtrudniejsze wiadomości to termin najczęściej używany przez dziennikarzy i inne osoby pracujące w branży medialnej , choć można usłyszeć, że inni spoza branży używają tego terminu. Najtrudniejsze wiadomości to szybka wiadomość, która zwykle pojawia się na pierwszych stronach gazet. Historie, które wchodzą w zakres najtrudniejszych wiadomości, często dotyczą takich tematów, jak biznes, polityka i wiadomości międzynarodowe.

Dwa typy wiadomości historycznych

Ostrzeżenia i wiadomości są uważane za dwa główne typy dostępnych artykułów.

Aktualne wiadomości i wydarzenia, które wymagają natychmiastowego zgłoszenia, są uważane za trudne, a funkcje i wiadomości, które są uważane za podstawowe informacje lub interesy ludzi są uważane za miękkie wiadomości. Tematyka, która zwykle jest uważana za twardą wiadomość, obejmuje: politykę, wojnę, ekonomię i przestępczość. Z drugiej strony, historie o sztuce, rozrywce i stylu życia są uważane za miękkie wiadomości w naturze.

Zamazywanie linii

To, co definiuje twarde wiadomości, nie zawsze dotyczy tematu. Niektórzy mogą nazywać wiadomościami twardą wiadomość, ponieważ są one mocno raportowane - nawet jeśli jest to temat uważany za bardziej miękki (np. Rozrywka). Można zobaczyć funkcje wiadomości, które mogą być uważane za twarde i miękkie, takie jak historia o interesach i życiu prywatnym odnoszącego sukcesy potentata medialnego (pozostawiając niektórych, którzy zastanawiają się, czy jest to biznes lub historia stylu życia) lub ważnego stylu lub trendy renowacyjne wpływające na sprzedaż i koszty domów na dynamicznie rozwijającym się rynku mieszkaniowym (znowu mieszanka stylu życia i biznesu).

Główną różnicą między twardą i miękką wiadomością jest ton, w którym przedstawiona jest historia. Twarda wiadomość zwykle przyjmuje podejście oparte na faktach, które wyjaśnia, co się stało, kim są główni zaangażowani ludzie i gdzie i kiedy wszystko się stało i dlaczego.

Miękkie wiadomości mogą być prezentowane na różne sposoby, ale zazwyczaj starają się zabawić lub doradzić czytelnikowi w jakiś sposób.

Listicles, podobnie jak 10 najlepszych sposobów rozciągania po biegu w celu ułatwienia powstawania kwasu mlekowego, są uważane za miękkie wiadomości, podobnie jak bardziej szczegółowe funkcje rozrywkowe, takie jak życie i skandale znanych polityków.

Miękkie smycze

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli niektóre historie mogą być uważane za twardą wiadomość w stylu, mogą użyć miękkiego wejścia, aby uchwycić zainteresowanie czytelnika (i serce).

Ogólnie rzecz biorąc, miękkie wiadomości wymagają innego podejścia do pisania na czele i często są nazywane opóźnionymi kontaktami, ponieważ zaczynają opowiadać historię, zanim dotrą do głównych faktów. Wiadomości tekstowe o charakterze soft-newsowym mają zazwyczaj charakter narracyjny lub anegdotyczny, polegający na opowiadaniu historii zamiast na podawaniu ważnych faktów.

Opowiadania fabularne (miękkie opowieści, które są nieco dłuższe i bardziej refleksyjne) często używają miękkich wprowadzeń i używają bardziej opisowego i kolorowego języka, zanim sondują dalej. Takie historie zaczynają się od ustawienia tonów i wprowadzenia czytelnika w atmosferę otaczającą fabułę, przed skakaniem do tego, kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego. Opowieść może następnie zostać zakończona wnioskami takimi, jak bardziej tradycyjne struktury opowiadania historii.