Essentials of News Writing

Jak piszesz historię wiadomości? Pisanie wiadomości odbywa się według podstawowej formuły; są kluczowe elementy każdej historii wiadomości. Podczas gdy style mogą się diametralnie różnić w zależności od rodzaju opowieści - historia fabularna może wyglądać i brzmieć inaczej niż w przypadku wiadomości trudnych - wszystkie artykuły są wycinane z tej samej formy. Pierwszym elementem pisania wiadomości jest oczywiście dostarczanie wiadomości.

5 W's

Większość ludzi słyszało o 5 W, nawet jeśli nigdy nie wzięli zajęć dziennikarskich.

Wspomniane W, jak zapewne wiesz, odnosi się do tego, kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego musi się zająć każda historia. W zależności od tego, jaka jest historia, jak i kiedy odpowiedzieć na te W może się zmienić. Jeśli, na przykład, zgłaszasz się na strzelaninę w mieście, najprawdopodobniej zaczniesz od miejsca, w którym doszło do przestępstwa (jaka ulica lub obszar miasta w lokalnej gazecie) i kto był zaangażowany (jeśli nie Jeśli masz nazwiska lub ludzie są zwykłymi obywatelami, możesz odnieść się do znaczących powiązań, jeśli, powiedzmy, ofiarą i domniemanym sprawcą są członkowie gangu.

Ustalenie, jakie dane dać czytelnikowi i kiedy, jest kluczem do skonstruowania opowieści. Odpowiedź oczywiście zależy od faktów. Jeśli pracujesz nad powyższą historią, a morderstwo zdarza się być jednym z szeregu podobnych przestępstw, może to być kwestia, z którą otwierasz historię.

Jeśli jednak powyższa historia dotyczyła kogoś, kto został postrzelony, może to być, z czym zaczynasz swój utwór.

(Opowieść o strzelaniu do sławnej osoby to zupełnie inna historia niż prywatna, która może mówić więcej o trwającej lokalnej przemocy, podczas gdy ta pierwsza jest sama w sobie historią - X osoba została zabita, a tu X osoba była znana.)

Wytwarzanie Lede

Lede, które jest slangiem dziennikarskim dla pierwszego zdania lub dwóch opowieści (np. Ołowiu), jest niewiarygodnie ważną częścią tego procesu.

Musisz podłączyć czytelników do swojej lede, aw niektórych przypadkach (jak to omówiono powyżej), przekazać ważne części swojej historii. Musisz wciągnąć czytelnika, mówiąc mu, dlaczego ta historia ma znaczenie.

Podobnie jak wszystkie formy pisania, nie ma twardych i szybkich reguł dotyczących tego, co sprawia, że ​​świetny lede. Dobra zmiana zmienia się zależnie od historii, którą piszesz. Jednym z najlepszych sposobów na zapoznanie się z tym, co dobre lede jest do czytania. Przeczytaj wiele różnych historii. Przeczytaj najświeższe wiadomości. Czytaj funkcje. Przeczytaj recenzje.

Ledes różnią się szalenie, ale zaczniesz dostrzegać wzorce i, co ważniejsze, jakie typy, które lubisz i czujesz, są skuteczne. Możesz zdobyć więcej podstaw z tego utworu z University of Arkansas na podstawie, ale proponuję śledzić go z dużą ilością czytania.

Pierwsze Twoje Nutgraf

Nutgraf, kolejny slangowy slogan dziennikarski, stanowi podsumowanie tego, o czym jest ta historia. Orzechówka (również zapisana jako " nut graf ") może być zdaniem lub akapitem, a czasami może również być twoją lede. Nutgrafy są niezwykle ważne.

Niektórzy mogą twierdzić, że są sercem historii, ponieważ wyjaśniają, dlaczego ta historia ma znaczenie. Nutgraf musi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego historia jest pisana, czy chodzi o coś podobnego do wspomnianego morderstwa, czy o profil sławnej celebryty.

Podobnie jak lede, orzechy różnią się bardzo od historii do historii. Nutgrafy mogą być trudniejsze do zidentyfikowania niż lede, więc dobrym ćwiczeniem jest czytanie wielu różnych historii i próbowanie znalezienia orzechowego grafu. (Jeśli robisz to poza ustawieniami w klasie, dobrym pomysłem może być znalezienie kogoś, kto może z tobą podchodzić do twoich ustaleń.)

Jak styl wchodzi do gry

Opisane powyżej zasady odnoszą się bezpośrednio do wszystkich opowiadań, ale, co oczywiste, do klasycznych wiadomości. To powiedziawszy, wszystkie historie prowadzą ledgrafy i orzechy, niezależnie od tego, o co im chodzi, lub gdzie je znajdziesz. Te elementy są stosowane inaczej i często bardziej subtelnie, w długich dziennikach i fabułach, ale wciąż tam są. Wszystkie (dobre) historie prowadzą ledgrafów.

Powiedziałem już gdzie indziej na tej stronie, że najlepszym sposobem, aby stać się lepszym pisarzem, jest czytanie więcej.

Dostałem tę radę i znam innych, którzy ją dali. Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, w jaki sposób podstawowe elementy pisania wiadomości można zastosować do bardzo różnych historii, jest przeczytanie, z powrotem do tyłu, trzech bardzo różnych elementów. W tym ćwiczeniu sugeruję przeczytanie głównej historii w każdym ważnym artykule.

Pierwsza strona gazety (online i drukowana) oferuje najświeższe wiadomości dnia, a tam znajdziesz proste, trudne wiadomości. Może być lokalny, może być międzynarodowy. Następnie naciśnij sekcję funkcji papieru. Sprawdź sekcję The Arts of the Times lub, powiedzmy, sekcja "Arts & Living" w Washington Post i przeczytaj recenzję, a następnie kolejną historię trendów.

Następnie przeczytaj kawałek długiego dziennikarstwa w czasopiśmie takim jak The New Yorker czy Esquire . (W The New Yorker prawie każdy artykuł, oprócz recenzji z Talk of the Town, jest przykładem długotrwałego dziennikarstwa.) Teraz pomyśl, jak różne są poszczególne części. Znajdź nut graf w każdym opowiadaniu i zwróć uwagę na to, ile zmienia się każdy lede. Zauważ, że niektóre historie mają orzechy, które pojawiają się znacznie poniżej półki, a inne zaczynają się od orzechowego grafu.

Zwróć uwagę, że grafika z orzechami jest bardziej widoczna w wiadomościach niż w opowiadaniach czy magazynach. Wszystkie te historie opierają się na podstawowych elementach pisania wiadomości, ale robią to w różnych stylach. To ćwiczenie jest dobre, ponieważ daje poczucie zakresu dziennikarstwa i jak różne mogą być zasady pisania wiadomości.