Dowiedz się, jak napisać Nut Graf

Nut graf to redakcyjne hasło używane przez redaktorów w gazetach i czasopismach , a także redaktorów kopii . Termin nut graf odnosi się do akapitu lub zdania, które podsumowuje istotę historii.

Co to jest Nut Graf

W dziennikarstwie, orzechowy graf przedstawia historię w kontekście i mówi czytelnikom, dlaczego ta historia ma znaczenie. Wielu redaktorów powiedziałoby, że nut graf jest najważniejszą częścią historii, ponieważ informuje czytelników, dlaczego powinni kontynuować czytanie całej historii.

Jako dziennikarz , albo usłyszysz, że twój redaktor odwołuje się do twojego grafiku orzechowego, albo zobaczysz słowo napisane na jednej z twoich historii po tym, jak zostało edytowane. Nie zobaczyłbyś jednak tego określenia we właściwym zdaniu.

Również zapisany nutowy wykres, nut 'graph, nutgraph lub nutgraf, termin jest pochodną wyrażenia "w pigułce" w połączeniu z paragrafem, aby wyjaśnić zasadniczy wątek fabuły. Pisarz może odnosić się do aktu pisania grafu orzechowego jako "nutshelling", podczas gdy pisarz nazywa się "nutsheller". Grafika do nut lub grafika służy do kilku różnych celów, w tym:

Jak to jest napisane

W większości artykułów informacyjnych wykres nutowy jest napisany w stylu wiadomości, gdzie istotne fakty z historii są zawarte w pierwszym zdaniu lub dwóch w historii (znanej jako lead).

Dobry lider stara się odpowiedzieć, kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego i jak, szybko i zwięźle.

Na przykład opowieść o statystykach dotyczących bezrobocia napisanych w stylu wiadomości może zacząć się od stwierdzenia: "Federalne dotacje na nowe miejsca pracy rozwijają się w Chicago, ale stopa bezrobocia gwałtownie rośnie, zgodnie ze statystykami opublikowanymi przez Federalną Agencję Pracy w czwartek".

Jeśli jednak ta sama historia została napisana w stylu fabularnym, a nie w stylu wiadomości, to historia zaczyna się w bardziej narracyjny sposób.

Na przykład, pierwsze kilka akapitów może rozpocząć się od wprowadzenia lokalnego handlowca z Chicago w sprawie ubezpieczenia od bezrobocia, ponieważ jego brak legitymacji uniwersyteckich nie kwalifikuje go do pracy zwykle tworzonej przez federalne stypendia. W trzecim lub czwartym akapicie tej historii zostanie wprowadzony wykres nutowy, aby wyjaśnić, jak historia się rozwija, dlaczego jest ważna i zawierałaby wiele (ale nie wszystkie) informacji z prowadzących, aby zainteresować czytelnika dalszą lekturą .

Rzeczy, o których warto pamiętać

Zamiast pisać całą historię w nut-graf i miażdżąc wszelkie szanse czytelnikom na przeczytanie całej twojej historii, chcesz wykonać następujące czynności: