Dowiedz się, co to jest Dek lub Subhed w dziennikarstwie

Dek działa na poparcie głównego nagłówka artykułu dotyczącego artykułów prasowych (jak to zdanie)

Dek jest terminem dziennikarskim dla podsumowania, które pojawia się poniżej nagłówka opowieści na wydrukowanej stronie, zwykle w mniejszej czcionce (ale w większej czcionce niż główny tekst artykułu).

Dek, podobnie jak inni redaktorzy slangowi, których redaktorzy i redaktorzy używają, kiedy odnoszą się do opowiadań, nad którymi pracują, to słowo, które możesz usłyszeć wypowiadane lub napisane w opowiadaniu podczas procesu edycji, ale nie zobaczysz go w wydrukowanym zdaniu .

W żargonie dziennikarskim terminy "stonowane" lub "dek" mogą być używane zamiennie, ale są również nazywane podpozycją, podpozycją, ślimakiem, podtytułem lub talią.

Dlaczego "Dek" jest dziwnie napisane

Dlaczego błąd w pisowni? Z tego samego powodu słowo "lede", odnoszące się do pierwszego akapitu artykułu (lub "grafu"), jest błędnie napisane: redaktorzy redaktorzy zapisywali takie zapisy bezpośrednio na wydrukowanych dowodach stron gazetowych, a przez błędne pisanie terminów było jasne, że była instrukcją lub referencją dla edytora układu strony lub składu, a nie brakującego słowa do wstawienia do samej kopii.

Co sprawia, że ​​Dek

We wczesnych dniach gazet jeden artykuł mógł mieć kilka nagłówków i sub-linii, ułożonych jedna na drugiej w tzw. "Talii" lub "dek.". To niecodzienne, ponieważ artykuł zawiera więcej niż jeden nagłówek i podtytuł we współczesnych gazetach, odkąd dziura informacyjna (ilość fizycznej przestrzeni na stronie w celu kopiowania wiadomości) urosła.

W tradycyjnych publikacjach drukowanych nie ma znaczenia, czy dek jest super krótki, tylko fraza, zdanie, blurb lub nawet pełny akapit, o ile pomaga czytelnikom w zrozumieniu historii i podjęciu decyzji, czy powinien kontynuować czytanie pełnego artykułu.

Dek informuje czytelnika o danym temacie i zwykle uzupełnia lub wyjaśnia nagłówek.

Jak napisać Dek

Zanim wiadomości zostały opublikowane online, wymagające optymalizacji pod kątem słów kluczowych i wyszukiwarek, tradycyjne publikacje drukowane, takie jak gazety i czasopisma, wykorzystywały deks, które były dość istotne. Nagłówki były wpadające w ucho i pisane dla rozrywki, podczas gdy pod nagłówki miały się tłumaczyć, o co właściwie chodzi.

Ale wraz z nadejściem wyszukiwarek takich jak Google, które napędzają większość ruchu do artykułów online, nagłówki odgrywają dużą rolę w pisaniu dek. Aby mieć pewność, że wyszukiwarka może zbierać i identyfikować artykuły na podstawie treści w całym artykule, ważne jest, aby sam nagłówek był zoptymalizowany i na temat.

Już nie nagłówki są po prostu słodkie i zabawne, zamiast tego dochodzą do sedna sprawy i wyjaśniają, o czym jest ten artykuł, bez polegania na deku, aby wyjaśnić.

W przypadku publikowania online dek najprawdopodobniej zostanie umieszczony w zastrzeżonym obszarze "streszczenie artykułu" na stronie internetowej lub w polu opisu meta, który towarzyszy całemu artykułowi, aby krótko podsumować, o czym jest artykuł.

Aby napisać dobrze uformowany opis dek lub meta, rozważ następujące kroki:

Z pewną praktyką i zachowując powyższe rozważania, będziesz na dobrej drodze do napisania idealnej kopii dek do następnego artykułu.