Porady dotyczące rozmów kwalifikacyjnych dla uczniów szkół średnich

Czy jesteś licealistą przygotowującym się do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę? Może to być trudne, gdy nie zrobiłeś tego wcześniej, ale postawienie najlepszej stopy w trakcie rozmowy jest bardzo ważnym krokiem do zdobycia świetnej pracy w szkole średniej i cennych umiejętności do rozwoju na przyszłość. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać każdą okazję do rozmowy.

10 najlepszych wskazówek dotyczących rozmów kwalifikacyjnych dla uczniów szkół średnich

1. Przyjedź na rozmowę z 15-minutowym wyprzedzeniem. Upewnij się, że skorzystasz z okazji do dojeżdżania do miejsca, w którym przeprowadzasz rozmowę, jeśli nie masz pewności co do lokalizacji i czasu, który może zająć do zaparkowania.

Punktualność jest poważnym problemem dla pracodawców nastolatków, a późne przybycie często zabije twoich szans na wylądowanie.

2. Pierwsze wrażenie ma duży wpływ. Uważaj na sposób ubierania się i dbania o siebie, aby pokazać pracodawcy, że traktujesz tę pracę poważnie. Pracodawca szczególnie zainteresuje się twoim wyglądem, jeśli jesteś w miejscu kontaktu z klientem jako serwer, sprzedawca, recepcjonista lub pracownik recepcji.

3. Recepcjonista, sekretarka lub inny członek personelu, który się z tobą wita, może nie być twoim rozmówcą. Możesz jednak założyć się, że osoba przesłuchująca zapyta Cię o wrażenia z twojej strony.

Usiądź prosto, spójrz im w oczy, uśmiechnij się i rozmawiaj z nimi z szacunkiem. Zadaj pytanie lub dwa lub zrób małą rozmowę. Niech chcą powiedzieć szefowi, że podoba im się twoja osobowość i że pasujesz do siebie.

4. Pozdrów rozmówcę mocnym, ale nie miażdżącym uściskiem dłoni , ciepłym uśmiechem i patrz mu w oczy. Zrób notatkę mentalną lub fizyczną swojego nazwiska i wykorzystaj ją podczas rozmowy kwalifikacyjnej, abyś pamiętał o tym w czasie obserwacji. Zawsze zwracaj się do osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ Pan lub Pani Pracodawcy będą oceniać, w jaki sposób możesz wchodzić w interakcję z pracownikami i klientami, którzy prawdopodobnie są głównie osobami dorosłymi. Oto jak się przedstawić w wywiadzie .

5. Wyłącz telefon komórkowy lub wibruj , i nie poddawaj się pokusie, aby w każdej chwili przed spotkaniem, w jego trakcie lub po spotkaniu spojrzeć na niego z perspektywy rozmówcy. Pracodawcy są bardzo zaniepokojeni utratą wydajności wśród nastoletnich pracowników, którzy stale sprawdzają swoje telefony.

6. Wydzielaj energię, entuzjazm i pozytywne nastawienie przez cały czas. Pracodawcy chcą pozytywnych nastoletnich pracowników, którzy nie przynoszą żadnych bagaży postawy do pracy. Siedząc, unikaj pochylania się i pochyl się lekko do przodu, tak jakbyś chciał usłyszeć następną rzecz, którą ma do powiedzenia ankieter.

7. Dokonaj inwentaryzacji swoich mocnych stron przed rozmową kwalifikacyjną. Jeśli pracodawca zamieścił ogłoszenie o pracy, spójrz na opis i przygotuj się, aby powiedzieć, w jaki sposób spełniasz jak najwięcej kwalifikacji. Przygotuj się na opisanie sytuacji, w których wykorzystałeś swoje zasoby, aby załatwić sprawy. Korzystajcie z przykładów akademickich, zajęć szkolnych, sportu i wolontariatu, zwłaszcza jeśli nie wykonaliście żadnej lub wielu prac.

Przejrzyj częste pytania i odpowiedzi dotyczące wywiadów . Ćwicz odpowiadanie na pytania z przyjacielem lub członkiem rodziny, abyś mógł swobodnie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie daj się zastraszyć, jeśli nie masz wszystkich kwalifikacji do pracy. Wyraź prawdziwą chęć do nauki pracy.

8. Bądź przygotowany, aby powiedzieć, dlaczego praca cię interesuje. Możesz odwoływać się do rzeczy, takich jak zadania, środowisko pracy, czego się nauczysz i ludzi, z którymi chcesz się komunikować.

Wszystko jest równe pod względem kwalifikacji, pracodawcy często wybierają kandydata, który wydaje się najbardziej zainteresowany.

9. Pod koniec rozmowy przygotuj się do zadawania kilku pytań na temat pracy . Skoncentruj się na kwestiach takich jak charakter pracy, szkolenia, nadzór, klientela, a także kiedy możesz oczekiwać, że usłyszysz od nich. Nie przynosić zapłaty. Jeśli praca wydaje się być dobrze dopasowana, spójrz na rozmowę i powiedz, że naprawdę chcesz tam pracować.

10. Skuteczna kontynuacja po rozmowie może oddzielić Cię od pozostałych kandydatów. Jak tylko opuścisz rozmowę, zredaguj podziękowanie z podziękowaniem za rozmowę i krótko informuj, że chciałbyś z nimi pracować i dlaczego uważasz, że to dobrze pasuje. Karta jest miłym akcentem, jeśli Twój pismo jest czytelne, ale e-mail jest również akceptowalny. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, wyślij ją natychmiast. Wzmocni twoją punktualność i zdolność do załatwiania spraw, a także powtórzy twoje zainteresowanie pracą.

Doradztwo w zakresie poszukiwania pracy w szkołach średnich