Jak przeprowadzić udany panelowy wywiad

Wskazówki, jak przygotować się na często przytłaczający wywiad

Zamiast standardowej rozmowy jeden-na-jeden z jedną osobą, rozmowa panelowa jest prowadzona z kilkoma osobami jednocześnie. Osoby, które brały udział w tego typu wywiadzie często opisują to w kategoriach negatywnych - "atmosfera strzelania" i "jakość wytrzymałości" mogą sprawić, że wywiady panelowe będą zastraszające.

Podobnie jak w przypadku każdego wywiadu, przygotowanie i praktyka wzbudzają zaufanie i ułatwiają proces.

Więc odłóż na bok swój niepokój! Zapoznaj się ze strategiami i wskazówkami poniżej, abyś czuł się pewnie podczas rozmowy panelowej i dobrze się w niej sprawował - oraz dowiedz się, dlaczego wywiady panelowe są atrakcyjne dla pracodawców.

Przygotowanie do rozmowy panelowej

Przygotowanie do rozmowy panelowej nie różni się zbytnio od przygotowania do standardowej rozmowy kwalifikacyjnej: powinieneś odrobić pracę domową w firmie , dokładnie przejrzeć ogłoszenie o pracę i ćwiczyć odpowiedzi na typowe pytanie dotyczące wywiadu, a także na pytania dotyczące branży i kariery . Biorąc udział w wywiadzie panelowym, bądź gotowy, aby mówić o swoich głównych osiągnięciach, i opisz każdą pracę w swoim CV.

Na koniec, zamiast spojrzeć w tło tylko jednego ankietera, zbadaj doświadczenie zawodowe wszystkich ludzi, którzy będą z tobą rozmawiać. Wiedza o tym, które osoby są w pokoju przesłuchań oraz jakie są ich stanowiska i obowiązki, może pomóc w określeniu, w którym miejscu pracy, z którą przeprowadzasz rozmowę, mieści się w firmie.

Upewnij się, że masz kopię swojego CV dla wszystkich, którzy będą na panelu wywiadu (i może przynieś kilka dodatkowych, tak na wszelki wypadek).

Oto 15 sposobów na zrobienie najlepszego możliwego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Podczas panelu Wywiad

Postępuj zgodnie ze wskazówkami i wskazówkami dotyczącymi sukcesu podczas rozmowy panelowej.

Czytaj pokój i współpracuj ze wszystkimi: Zacznij od przedstawienia siebie; uścisnąć dłoń każdemu w pokoju. Angażuj się w cały pokój - nie odtwarzaj ulubionych podczas odpowiadania na pytania. Pamiętaj, że niekoniecznie wiesz, kto ma największą siłę decyzyjną w zakresie zatrudniania, więc postaraj się odpowiedzieć każdemu, kto zadaje ci pytanie z dokładną i przemyślaną odpowiedzią, niezależnie od stanowiska lub sposobu, w jaki ludzie się prezentują.

Nawiąż kontakt wzrokowy: spójrz na wszystkich, odpowiadając na pytania, zamiast skupiać się wyłącznie na osobie, która zadała pytanie. Skalibruj odpowiedzi na reakcje grupy. Oczywiście, czasami jeden ankieter odpowie pozytywnie na jedną z twoich odpowiedzi, a drugi nie. Nie daj się nabrać! Po prostu pracuj, aby zdobyć wszystkich tak dobrze, jak potrafisz.

Cel dla rozmowy: Nie jest to istotne dla udanego wywiadu, ale typowym znakiem, że wywiad przebiega dobrze, jest to, że bardziej przypomina rozmowę niż przesłuchanie. Kiedy oderwałeś się od pytania i odpowiedzi, jest to znak, że naprawdę łączysz się z ankieterami. W wywiadzie panelowym szczególnie trudno jest wydostać się z tego schematu. Spróbuj potwierdzić poprzednie pytania w swoich odpowiedziach, mówiąc: "Jak wspomniał Bob, zaangażowanie całego zespołu jest naprawdę ważne" lub "Jak już wcześniej ustaliliśmy, XY ma kluczowe znaczenie dla sprzedaży." Jest to dobry sposób na poinformowanie ludzi słuchałeś uważnie i sprawiłeś, że rozmowa była bardziej rozmowna.

Bądź cierpliwy: niektóre panele to precyzyjnie skalibrowane maszyny, z których każda odpowiada za zadawanie jednego rodzaju pytań. Ale możliwe jest również, że skończysz na panelu, gdzie kilka osób zada ci podobne pytanie. Nie dajcie się sfrustrować ani zastraszać! Po prostu powtórz odpowiedź, używając różnych fraz. Pomyśl o tym jako o szansie na zdobycie jeszcze większej ilości szczegółów i wglądu.

Przejrzyj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na pytania panelowe .

Po wywiadzie panelowym

Po przejściu przez panelowy wywiad, czas na podziękowania: możesz wysłać grupie podziękowanie dla wszystkich w panelu, ale najlepiej wyślij notatkę każdemu z osobna. Notatki mogą mieć podobne tematy, ale mają na celu uczynienie ich tak specyficznymi dla każdej osoby, jak to możliwe. Oto więcej informacji o tym, jak napisać silne podziękowanie .

Dlaczego pracodawcy mają wywiady panelowe?

Pamiętasz, jak wspomnieliśmy, że wywiady panelowe mogą być zastraszające? Cóż, dla niektórych pracowników jest to jeden z powodów, dla których warto skorzystać z tego typu wywiadu: pozwala to firmie uzyskać realistyczny podgląd tego, jak kandydaci występują w stresujących i trudnych warunkach. W przypadku niektórych zawodów - na przykład sprzedaży - umiejętności i postawy wymagane do dobrego wykonania podczas rozmowy panelowej naśladują wymagania dotyczące stanowiska. Wywiady panelowe mogą również ujawnić, w jaki sposób kandydaci reagują na sytuacje grupowe, współpracują z innymi, poruszają wewnętrzny konflikt lub równoważą obsługę różnych typów osobowości.

Wywiady panelowe nie zawsze są przeprowadzane jako ewaluacja: często jest to najbardziej praktyczny i wygodny sposób, aby pracodawcy zaplanowali wywiady. Zamiast wymagać od kandydatów kilku wywiadów, wywiady panelowe mogą być bardziej efektywną opcją, pozwalającą wynajętej firmie zaoszczędzić czas i szybko podejmować decyzje, zamiast rozprzestrzeniać ten proces przez kilka tygodni (lub miesięcy!).

Oprócz wywiadów panelowych niektórzy pracownicy mogą zdecydować się na wywiad grupowy , w którym jeden z rozmówców może porozmawiać z kilkoma kandydatami na raz lub kilku przesłuchujących może przeprowadzić wywiad z grupą kandydatów. Chociaż może to być efektywne i oszczędzać czas pracodawcy, kandydatów, ten typ wywiadu wymaga zaufania i pewności siebie.

Zachowaj wszystkie te potencjalne motywacje podczas wywiadu panelowego podczas przygotowywania - i pamiętaj również, że ankieterzy chcą, abyś odniósł sukces. W końcu, gdyby nie sądzili, że jesteś wykwalifikowany do roli i silny potencjalny kandydat, nie zmarnują czasu wszystkich uczestniczących w panelu.

Więcej wskazówek dotyczących wywiadów: 10 najlepszych porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej Jak przeprowadzić rozmowę o pracę | Unikaj błędów w typowych rozmowach kwalifikacyjnych