Jak radzić sobie z nieformalnym wywiadem

Wskazówki, jak najlepiej wykorzystać przypadkowy wywiad

Podobnie jak w wielu miejscach pracy, rozmowy kwalifikacyjne są na luzie. Zamiast ustrukturyzowanego, formalnego wywiadu w sali konferencyjnej wielu menadżerów zatrudniania zaczyna teraz od nisko kluczowej, nieformalnej rozmowy.

Zatrudnieni menedżerowie lub rekruterzy mogą na przykład zaprosić kandydatów na filiżankę kawy , a zamiast nazywać to wywiadem, rozmowę można sformułować jako sesję eksploracyjną lub informacyjną .

Te nieformalne wywiady są szczególnie powszechne, gdy zatrudniani menedżerowie aktywnie rekrutują kandydata.

Dla kandydatów ten bardziej przypadkowy styl rozmowy może stanowić nowy zestaw wyzwań:

Dowiedz się, dlaczego nieformalne wywiady cieszą się rosnącą popularnością i jak zdobyć doświadczenie.

Dlaczego nieformalne wywiady to trend?

Jednym z typowych powodów, dla których pracodawca zdecyduje się na nieoficjalną rozmowę, jest to, że nadal formułują dokładną strukturę pracy. Dzięki spotkaniom z szeroką gamą kandydatów, bez konkretnego opisu stanowiska, pracodawcy mogą dokładnie określić obowiązki i oczekiwania związane z rolą.

Lub pracodawcy mogą pójść tą drogą, ponieważ finansowanie jest zbyt niepewne, aby rozpocząć formalne rozmowy kwalifikacyjne lub ponieważ firma rozważa inną rolę dla obecnego stanowiska i chce zbadać alternatywny talent, zanim przejdzie do kolejnego przeniesienia lub zwolnienia.

Rekruterzy wykonawczy mogą po prostu starać się zdobyć trochę talentu dla przyszłych klientów.

Przygotowanie do swobodnego wywiadu

Przygotuj się na "rozmowę", "randkę na kawę" lub dowolny inny przypadkowy wywiad w taki sam sposób, w jaki przygotujesz się do bardziej formalnego, tradycyjnego wywiadu . Oznacza to prowadzenie szeroko zakrojonych badań dotyczących organizacji i jej produktów / usług, wyzwań, osiągnięć i konkurencji.

Powinieneś być gotowy, aby omówić swoją ścieżkę kariery i cele długoterminowe oraz wyszczególnić zasoby i mocne strony, które pozwoliły Ci dodać wartość do różnych projektów i ról. Przygotuj się do przytoczenia konkretnych przykładów lub opowiedz historie, które pokazują działania podjęte i uzyskane wyniki. I tak jak podczas oficjalnego wywiadu, powinieneś mieć pomysły na to, w jaki sposób pasujesz do firmy i jaką pozytywną rolę możesz odegrać.

W co się ubrać

Ponieważ jest to spotkanie informacyjne, nie musisz ubierać się w profesjonalny strój do rozmowy kwalifikacyjnej, chyba że zwykle to nosisz do pracy. W przeciwnym razie, odpowiedni jest swobodny i nieformalny casual w biznesie , w zależności od branży i branży. Oczywiście, nawet jeśli twoje ubranie jest nieco bardziej swobodne, powinieneś nosić strój, który jest czysty i byłby odpowiedni w biurze firmy. W ten sposób twój wygląd nie odwróci Twojej uwagi od twoich kwalifikacji.

Co przynieść

Przynieś dodatkowe kopie swojego CV, wizytówki , jeśli masz, i portfel z podkładką i długopisem, aby móc robić notatki.

Co zapytać rekrutera

Zaletą mniej formalnego wywiadu jest to, że możesz zadać kilka pytań na wczesnym etapie, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych możliwościach, ponieważ możesz nie otrzymać oficjalnego opisu stanowiska .

Zadawanie pytań typu "Czy możesz powiedzieć mi coś więcej o tym, dlaczego skontaktowałeś się ze mną, aby umówić się na to spotkanie?" lub "Wspomniałeś o potencjalnych zmianach w swojej operacji, czy możesz mi powiedzieć trochę więcej, jak ktoś taki jak ja może się zmieścić w tym obrazie?" pomoże ci lepiej zrozumieć, które aktywa najlepiej odpowiadają potrzebom pracodawcy. Pomoże również wyjaśnić, czy jesteś zainteresowany pracą.

Oferty na miejscu

W niektórych przypadkach możesz otrzymać ofertę pracy na miejscu lub bardzo krótko po tym. Jedna osoba poszukująca pracy, którą znam, zrobiła postęp dzięki otrzymaniu od LinkedIn wiadomości o możliwościach w firmie, aby wypić filiżankę kawy z kierownikiem ds. Zatrudnienia, aby otrzymać ofertę pracy od CEO trzy dni później. Gdy dopasowanie jest prawidłowe, ankieterzy często chcą zablokować kandydata.

Jeśli rekruter zaskoczy Cię z konkretnej okazji, przygotuj się, by wyrazić swoje podekscytowanie i uznanie, ale wiedz, że możesz zarezerwować sobie prawo do przetworzenia tych nowych informacji i skontaktowania się z nimi w najbliższej przyszłości. Nie czuj się zobowiązany do podjęcia decyzji, czy wykonywać pracę na miejscu.

Zobacz, co mówisz

Niebezpieczeństwem nieformalnego spotkania jest tendencja do mówienia zbyt swobodnie. Nawet jeśli rekruterzy wydają się być przyziemni lub głównie próbują sprzedać cię w firmie, przyjmą do wiadomości wszystko, co powiesz lub zrobisz, i uwzględnią to w swojej ocenie. Nigdy nie mów nic negatywnego o koledze, byłym przełożonym lub byłym pracodawcy. Trzymaj rzeczy na profesjonalnym poziomie, nawet jeśli rekruter wydaje się, że opuścił swoje włosy.

Dobrym pomysłem jest również poprosić rekrutera o zachowanie poufności spotkania, aby nie narazić na szwank obecnej pracy. Należy to zrozumieć, ale lepiej mieć pewność, że słowo z twojego spotkania nie wróci do obecnego pracodawcy.

Zbieranie informacji

Niektórzy rekruterzy będą korzystać z nieformalnych spotkań, aby wybrać swój mózg na temat innych potencjalnych kandydatów, szczególnie jeśli czują, że ich otwarcie nie jest odpowiednie dla ciebie. Zbierz jak najwięcej informacji o pracy, ale nie udostępniaj imion swoich kontaktów, dopóki ich nie usuniesz. Twoje kontakty mogą mieć powód, dla którego nie chcą współpracować z konkretnym rekruterem lub wydają się być w trybie poszukiwania pracy.

Kto płaci

Kiedy zaprosisz Cię na spotkanie z osobą rekrutującą na filiżankę kawy lub posiłek, oni wezmą kartę. Nie ma potrzeby oferowania zapłaty. Powiedz jednak, dziękuję rekruterowi lub kierownikowi ds. Zatrudnienia.

Kontynuacja po spotkaniu

Zapytaj osobę, z którą spotkałeś się o swoją wizytówkę, aby uzyskać informacje, których potrzebujesz, aby odpowiedzieć. Ważne jest, by po spotkaniu kontynuować obserwację , zwłaszcza jeśli wyczujesz, że dzięki rekruterowi będą dostępne realne możliwości. Ponieważ głównym celem spotkania z Tobą może być poczucie poziomu twojego zainteresowania, upewnij się, że Twój e-mail lub list wyraźnie potwierdza Twoje zainteresowanie dalszym badaniem, jeśli tak jest.

Jeśli dowiedziałeś się o konkretnej pracy lub roli, która Ci się spodobała, wspomnij o kilku dyskretnych mocach, które pozwolą Ci dodać wartość w tym zakresie. Jeśli rekruter napomknął o jakichkolwiek zastrzeżeniach lub obszarach twojego pochodzenia, które nie pasowały, spróbuj podać informacje, które mogłyby przeciwdziałać tym obawom.

Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany firmą, wyślij krótką notatkę z podziękowaniami . Zaproś także rekrutera do połączenia się z Tobą na LinkedIn, jeśli nie jesteś jeszcze połączony. Szybka filiżanka kawy może przekształcić się w szansę na zatrudnienie w przyszłości, nawet jeśli czas i praca nie są teraz dostępne.

Dodatkowe informacje

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Połącz swoją drogę z nową pracą
Wywiady z obiadem i kolacją