Jak poradzić sobie z kawowym wywiadem

Nieformalne spotkanie przy filiżance kawy zastąpiło wywiady z pierwszej rundy dla niektórych pracodawców, zwłaszcza tych, którzy rekrutują potencjalnych kandydatów do pracy, zamiast przeprowadzać wywiady na określone stanowisko.

Jak najlepiej obsłużyć zaproszenie na kawę od menedżera ds. Zatrudnienia? Co powinieneś nosić? Co musisz przynieść? Kto płaci? Jaki jest następny krok, jeśli spotkanie pójdzie dobrze?

Oto miarka dotycząca nieoficjalnych wywiadów przeprowadzanych w kawiarni lub restauracji.

Wskazówki dotyczące przeprowadzania wywiadu z kawą

Rekruterzy prowadzą te sesje w kawiarni zamiast w biurze z kilku powodów. Dla rekrutera jest to sposób na poznanie potencjalnego pracownika w bardziej przypadkowy sposób, aby ustalić, czy dana osoba może odgrywać rolę w firmie. Dla kandydata jest to sposób, aby dowiedzieć się więcej o firmie bez konieczności wzięcia udziału w formalnej rozmowie kwalifikacyjnej, przynajmniej na początku.

Zatrudnieni menedżerowie i potencjalni pracodawcy często zaczynają od tego mniej formalnego podejścia na wczesnych etapach procesu przesłuchiwania . Spotkanie odbywa się bardziej jak rozmowa informacyjna, tak aby zarówno pracodawca, jak i wnioskodawca mogli się zapoznać bez tworzenia poważniejszego wywiadu.

Mimo że jest to "tylko" filiżanka kawy, może być krokiem do nowej pracy, więc ważne jest, aby poświęcić czas na przygotowanie.

Zrobić rozeznanie

Ważne jest, abyś przygotował się tak, jakbyś chciał przeprowadzić wywiad w bardziej formalnym otoczeniu. Badanie firmy i jej misji, usług i najnowszych osiągnięć przygotuje Cię do pełnego zaangażowania się w dialog. Ponadto powinieneś być gotowy, aby porozmawiać o sobie i o tym, czego szukasz w swojej karierze, i jak możesz dodać wartość firmie.

Zadawać pytania

Mniej formalne wywiady i spotkania kawowe pozwalają kandydatowi zadawać wiele pytań na temat potencjalnych ofert pracy, informacji o firmie, a nawet poradnictwa zawodowego.

Poznanie typów stanowisk i pracowników firmy da ci przewagę w zrozumieniu, w jaki sposób możesz być wyjątkowym atutem swojej pracy. Da Ci to również lepszy obraz tego, czy będziesz zadowolony z pracy w tej organizacji.

W co się ubrać
Ze względu na charakter spotkania nie jest konieczne ubierać się w formalny strój biznesowy. Zazwyczaj odpowiednie jest noszenie odzieży służbowej , więc pomyśl o miejscu spotkania, zanim kupisz nowy garnitur.

Co przynieść

Zawsze korzystne jest posiadanie kilku kopii życiorysu i wizytówki, jeśli taką posiadasz. Zaprowadź także listę referencji . Będziesz prawdopodobnie chciał robić notatki, więc nigdy nie boli przynieść pióra i kartkę papieru do pisania.

Zamawianie

Jeśli znajdziesz się tam przed rekruterem, możesz albo poczekać na ich zamówienie, albo pójść napić się samodzielnie. Rekruter zwykle jednak odbierze kartę. Kiedy zostaniesz zabrany przez rekrutera na rozmowę o kawie, nie musisz się martwić o płacenie.

Lepiej nie zamawiać jedzenia podczas tego rodzaju spotkania. Podczas gdy sam wywiad jest bardziej przypadkowy, będziesz rozmawiał z menedżerem ds. Rekrutacji, a jedzenie będzie tylko rozpraszaniem uwagi.

Następny krok

Pod koniec spotkania wymiana informacji kontaktowych to świetny sposób na poszerzenie sieci i wyciągnięcie podziękowania za poświęcenie czasu na rozmowę. To pozwoli ci zachować świeżość w umyśle przesłuchującego. Możesz także powtórzyć swoje zainteresowanie krokiem naprzód w procesie rekrutacji.

Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany określoną pozycją lub firmą, dobrym pomysłem jest wysłanie wiadomości e-mail lub notatki z podziękowaniami i nawiązanie połączenia w mediach społecznościowych, takich jak LinkedIn . Chociaż możesz nie być zainteresowany firmą, posiadanie nowego połączenia może prowadzić do innych możliwości, które mogą być dokładnie tym, czego szukasz.

Oto więcej informacji na temat tego, czego możesz się spodziewać, gdy jesteś zaproszony na nieoficjalny wywiad , w tym, jak przygotować się, co zabrać ze sobą i nosić, pytania, które należy zadać, i jak się z nimi skontaktować.

Czytaj więcej: Jak radzić sobie z nieformalnym wywiadem | Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych