Jak pisać dobre haki na opowieści

Wskazówki dotyczące rysowania twojego czytnika w historię

Wszystkie dobre historie wymagają haczyka - lub interesującego kąta we wczesnej fazie opowieści - który przyciąga czytelnika. W dziennikarstwie twój haczyk jest tym, co sprawia, że ​​historia jest ważna i przyciąga uwagę czytelnika wystarczająco długo, aby zachęcić go do czytania.

Na przykład, jeśli piszesz historię na temat randek, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego w tej chwili może to być istotne. Jaki jest twój hak? Czy randki się zmieniły? Jeśli tak, jak to się zmieniło?

W pewnym stopniu twój hak odpowiada na pytanie "dlaczego" 5W w dziennikarstwie i zachęca czytelnika do kontynuowania czytania w nadziei, że odpowiesz na inne palące pytania dotyczące tego, co, kiedy, gdzie, dlaczego i kto z historii.

Pisanie dobrych haczyków do artykułów i artykułów

Jeśli kiedykolwiek zacząłeś czytać artykuł i pomyślałeś, że kilka pierwszych zdań było tak intrygujących lub prowokujących do myślenia, że ​​nie mogłeś przestać czytać, to nie był przypadek. Oprócz tego, że była to opowieść napisana pod ciekawym kątem, prawdopodobnie złapał cię za to hak.

Mimo że nie ma żadnej konkretnej formuły pisania perfekcyjnego zdania na temat hakowania, istnieją sposoby, dzięki którym możesz podejść do wszystkich swoich historii, aby przyciągnąć uwagę odbiorców, przyciągnąć ich uwagę i pozostawiać im tęsknotę za więcej.

3 pytania do zadania

1. Do kogo piszesz?

Twoja publiczność ma duże znaczenie, jeśli chodzi o tworzenie haczyka. Zastanów się, co złapie czyjąś uwagę na podstawie ich wieku, płci i możliwych zainteresowań.

Jeśli piszesz do magazynu dla nastolatków, twoja publiczność będzie zupełnie inna niż publiczność inżynierów i programistów.

2. Co jest ważne dla odbiorców?

Zastanów się, jaki rodzaj historii piszesz i gdzie się pojawi. Jeśli piszecie do magazynu o sztuce i rzemiośle, to czytelnicy będą cenić różne rzeczy, a następnie czytelników zainteresowanych informacjami na temat trendów zdrowotnych i sprawnościowych na blogu fitness.

Pytania, które należy sobie zadać przed napisaniem haka to:

3. Jakie aktualności zyskują na popularności?

Ponieważ twój hak musi brać pod uwagę, dlaczego twoja historia jest istotna, ważne jest również wiedzieć, jakie inne gorące problemy są obecnie popularne w mediach. Zamień proste pomysły na historie w gorące tematy, napełniając swój haczyk popularnym tematem.

Na przykład, jeśli piszesz o blogu kulinarnym dla studentów, a trend, który przyciąga najwięcej uwagi mediów, to drogie mięso strusia, to twój haczyk może oznaczać sposoby na gotowanie niedrogiego kurczaka tak, aby smakował jak mięso strusia. Twoje zdanie na temat haczyka (lub paragrafu ) może zacząć od osobistej opowieści o tym, jak bardzo twój współlokator uwielbia drogie mięso strusia, ale że udało ci się oszukać współlokatorkę, że twój tani przepis na kurczaka był strusi - wszystko dzięki sekretnej recepturze twojej babki. Od tego momentu czytelnicy nie mogą powstrzymać się od czytania, aby wiedzieć, co to za sekretny przepis.

Gdzie zacząć

Wielki haczyk zaczyna się od tematu (o czym piszesz i dlaczego jest to ważne dla twojego czytelnika ), a następnie zaczyna interesujący kąt (tj. Twoje unikalne podejście do tematu). Silne zdanie lub akapit w hakach może zawierać dowolne z poniższych:

Możesz także poszukać inspiracji w filmach i programach telewizyjnych. Pomyśl o początkowej scenie swojego ulubionego filmu i zastanów się, jak możesz napisać hak, który ma taki sam efekt.

Last but not least, kiedy już wymyślisz hak, zastanów się nad brzmieniem, prozą i stylem pisania. Pamiętaj, aby wrócić i edytować, ponownie sformułować i przepisać, dopóki nie uzyskasz poprawnych wyników.

Napisanie dobrego haka oznacza również dobre pisanie od samego początku.