Czym jest dziennikarstwo narracyjne?

Szczegół opowiadania z faktami dziennikarstwa

Wciągający styl opowiadania historii , dziennikarstwo narracyjne jest używane, aby urzekać czytelników, rysując je w opowieści z większą szczegółowością niż w tradycyjnych wiadomościach. Jest popularnym formatem czasopism, takich jak The New Yorker i może być trudny do zdefiniowania i napisania.

Kluczem do dziennikarskiego narracji jest prawda. Choć pisarze mogą być zbyt opisowi w swoich opowiadaniach, muszą odnieść się do faktów i unikać ozdabiania.

Z tego powodu jest to wymagająca forma dziennikarstwa, która wymaga praktyki i dużej dbałości o szczegóły.

Czym jest dziennikarstwo narracyjne?

Dziennikarstwo narracyjne jest formą dziennikarstwa. W przeciwieństwie do prostych wiadomości - które oferują czytelnikom podstawowe informacje o tym, kto, co, gdzie, kiedy i dlaczego danej historii - narracyjne wiadomości są dłuższe i pozwalają autorowi wykorzystywać więcej elementów pisania prozy.

Historie, które są uważane za dziennikarstwo narracyjne, często pojawiają się w czasopismach i umożliwiają reporterowi podejście do tematu na różne sposoby. Znany dziennikarz Tom Wolfe należy do pionierów dziennikarstwa narracyjnego.

Dziennikarstwo narracyjne jest również znane jako dziennikarstwo literackie lub dziennikarstwo długotrwałe.

Co właściwie definiuje dziennikarstwo narracyjne?

Istnieje wiele dyskusji wśród zawodowych pisarzy na temat tego, co właściwie definiuje dziennikarstwo narracyjne i jak użyteczne jest to.

Jest cienka granica między opowiadaniem a prawdą.

Narracyjna historia musi mieć całą dokładność i fakty z każdej wiadomości. Wielu pisarzy rozciągnęło tę granicę i zostali złapani i wzywali ich do przesady. Tylko dlatego, że sięgasz do królestwa opowiadania, nie oznacza, że ​​możesz sfabrykować prawdę.

Z tego powodu wielu redaktorów jest nieufnych w narracjach .

Narracje są często pisane w sposób opowiadania z taką ilością detali, jak powieściopisarz w książce, tylko w krótszym, nie-fikcyjnym utworze. Obejmują one charakter osoby, miejsca lub rzeczy i używają prozy opisowej, aby wprowadzić czytelnika w historię, często w celu wywołania uczucia.

Dość często punktem opowiadania jest przedstawienie czytelnikom historii, do której mogą się odnosić, stawianie pytań, na które nie jest łatwo odpowiedzieć, lub w pewien sposób prowokuje do myślenia. Poprzez opisowe słowa, pisarz próbuje stworzyć opowieść z przeznaczeniem, a narracje często przyjmują silne tematy, takie jak ludzkie zainteresowanie, kulturę lub historię.

Wielu dziennikarzy narracyjnych decyduje się zagłębić w temat. Mogą spędzić miesiąc na ulicy, aby zrobić opowieść o życiu bezdomnej matki lub błądzić po drogach Ameryki łączących historyczne miejsca, które dawno zostały zapomniane.

Choć trudno jest określić, w najbardziej podstawowym, dziennikarskim narracji wykracza poza przedstawianie podstawowych informacji. Stara się dotrzeć do sedna historii, nie będąc pobłażliwym.