Dowiedz się, co to jest funkcja w dziennikarstwie

Większość z nas nie zastanawia się nad techniczną definicją tego, co czytamy, gdy otwieramy gazetę lub inną drukowaną publikację lub dostęp do niej przez Internet. W rzeczywistości nie wszystkie wiadomości są sobie równe. Jeśli rozważasz karierę w dziennikarstwie , Twój sukces może zależeć od poznania różnicy między prostym elementem wiadomości a funkcją.

Funkcje są definiowane przez długość i styl

Funkcja jest zwykle dłuższa niż standardowa historia wiadomości.

Jest napisany w innym stylu , zazwyczaj z większą ilością szczegółów i tła, w oparciu o bardziej obszerne badania, niż byłoby to wymagane, aby po prostu zgłosić zdarzenie z wiadomościami.

Funkcje mogą się znacznie różnić - możesz napisać funkcję wiadomości, funkcję artystyczną lub funkcję interesu ludzkiego. Chociaż termin ten oznacza bardziej miękkie wiadomości, cecha jest często określana przez jej długość i styl, niekoniecznie jej przedmiot. Element stylu jest ważny. Zawiera zdarzenia i problemy humanizujące, zamiast recytować fakty.

Dlaczego twoi czytelnicy powinni się przejmować wydarzeniem, o którym piszesz? Wyjaśnij, dlaczego mogą. Możesz odpowiedzieć na to pytanie w swoim pierwszym akapicie lub paragrafach, zahaczając swoich czytelników, a następnie przejść do kolejnych tematów. Pomyśl o tym jak o różnicy między Dragnetem a opowiedzianiu przyjacielowi historii o kawie. Raport z wiadomości może być "Tylko fakty, proszę pani". Twoja funkcja będzie bardziej przyjazna, ale nie ryzykując solidnych faktów i badań.

Funkcje w czasopismach

Funkcje często pojawiają się w czasopismach, chociaż pojawiają się również w gazetach i na stronach internetowych. Czytelnicy mają tendencję do preferowania ich przez proste, twarde wiadomości. Zazwyczaj funkcje czasopisma można znaleźć w środkowej części czasopisma. Ta sekcja jest znana jako "funkcja dobrze".

Jak napisać funkcję

Pisanie funkcji rozpoczyna się od dwóch ważnych czynników: tematu i ilości miejsca, które można mu poświęcić - przypisanej liczby słów. Musisz pracować z tym parametrem, co oznacza, że ​​nie możesz odejść od tematu. Powinieneś jednak wejść na jak największą głębokość. Zwykle obejmuje to przeprowadzanie wywiadów i zbieranie podstawowych informacji. Na przykład raport wiadomości może brzmieć:

"Świadkowie donoszą, że rura pękła o 13:32"

Funkcja może czytać:

"Joe Smith powiedział, że widział, jak rura wyskoczyła z jego kuchennego okna, kiedy sprzątał z obiadu, o 13:32." Woda wystrzeliła na wysokość 10 stóp i zmoczyła wszystkich w zasięgu wzroku "- powiedział Smith."

Funkcje zazwyczaj obejmują opinie ekspertów. Dlaczego pękła rura? Możesz otrzymać oświadczenia od doświadczonego montera, wyjaśniającego prawdopodobne problemy, które mogła mieć rura. Czy jakikolwiek przechodnia doznał urazów? Raport prasowy najprawdopodobniej daje odpowiedź "tak" lub "nie", a jeśli tak, to liczbę rannych osób postronnych.

Funkcja będzie zagłębiać się, czy miasto lub gmina, która była odpowiedzialna za utrzymanie rury może być odpowiedzialny za te obrażenia. Może zawierać oświadczenie od kogoś z władz miasta lub gminy dotyczące incydentu i tego, czy osoba ta uważa, że ​​mogło dojść do zaniedbania.

Ideą funkcji jest pójść o krok dalej: nie mówisz tylko czytelnikowi, co się stało. Wyjaśniasz, dlaczego to ważne, kto jest dotknięty i przedstawia duży obraz.