Naucz się korzystać z niewerbalnej komunikacji podczas wywiadu

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz pomyśleć, że jeśli masz najlepsze odpowiedzi na pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, dostaniesz pracę. W rzeczywistości niekoniecznie tak jest. Duża część sukcesu twoich odpowiedzi to w rzeczywistości komunikacja niewerbalna.

Obejmuje to język ciała i to, co jest znane jako "paralanguage" - elementy twojej wypowiedzi oprócz słów, takich jak intonacja, szybkość mówienia, pauzy i westchnienia oraz wyraz twarzy.

Komunikacja niewerbalna obejmuje również strój i uwodzenie.

Komunikacja niewerbalna jest równie ważna, a nawet ważniejsza niż komunikacja werbalna. Osoba przeprowadzająca wywiad będzie obserwować twoją komunikację niewerbalną podczas całego wywiadu. Jeśli twoje niewerbalne umiejętności komunikacyjne nie są równe, nie ma znaczenia, jak dobrze odpowiesz na pytania.

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna ma znaczenie, gdy tylko wejdziesz do drzwi biura. Jeśli dojdziesz do rozmowy cuchnącej dymem papierosowym lub gumą do żucia, będziesz miał już jedno uderzenie przeciwko tobie. Zbyt wiele perfum lub zbyt mało dezodorantów też nie pomoże.

Nieposiadanie ubrań w odpowiedni sposób lub po zdartym obuwiu da ci drugie uderzenie. Rozmowa przez telefon komórkowy lub słuchanie muzyki w oczekiwaniu na wezwanie na rozmowę może być ostatecznym strajkiem.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest, aby wyglądać profesjonalnie, uważnie i pewnie podczas całego procesu rozmowy kwalifikacyjnej .

Jak przygotować

Pamiętaj, że obraz, jaki ma Twój rozmówca, kiedy cię pierwszy raz spotyka, jest tym, który przetrwa. Jeśli jesteś chudy, niechlujny lub niechlujny, nie ma znaczenia, jak dobrze odpowiesz na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie dostaniesz pracy.

Ćwicząc się na rozmowę kwalifikacyjną, pracuj nad komunikacją niewerbalną oraz innymi umiejętnościami rozmowy.

To może być to, co pasuje do oferty pracy. Możesz ćwiczyć z przyjacielem lub trenerem wywiadu, który przeprowadza próbny wywiad i udziela informacji zwrotnych. Możesz także sfilmować siebie i przejrzeć komunikację niewerbalną.

Zanim wyruszysz na rozmowę kwalifikacyjną, upewnij się, że jesteś ubrany profesjonalnie , jesteś zadbany, twoje buty są wypolerowane, a ty nie przesadziłeś z perfumami lub wodą po goleniu (żadna nie jest lepsza niż za dużo).

Co przynieść na rozmowę
Są rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą na rozmowę i rzeczy, które musisz zostawić w domu. Przestrzeganie wskazówek zawartych w tych listach pomoże poprawić komunikację niewerbalną:

Czego nie zanieść na rozmowę

Podczas gdy czekasz

Sposób, w jaki siedzisz w holu, sposób, w jaki witasz recepcjonistkę i osobę przeprowadzającą wywiad, oraz sposób oczekiwania, będą miały wpływ na to, czy zostaniesz wzięty pod uwagę w tej pracy.

Bądź przyjazny i przyjemny, ale nie narzucający się. Jeśli chcesz poczekać, usiądź cicho (bez telefonów) i cierpliwie.

Podaj dłoń rozmówcy. Twój uścisk dłoni powinien być mocny - nie lepki ani niewyraźny. Aby uniknąć spoconych dłoni, udaj się do toalety, umyj ręce, a następnie przeprowadź je pod chłodną wodą przed rozmową. Trzymaj dłonie otwarte, a nie zaciśnięte w pięść i trzymaj chusteczkę w kieszeni, aby (dyskretnie) ją wytrzeć.

Komunikacja niewerbalna podczas wywiadu

Komunikacja niewerbalna na końcu wywiadu

Przed opuszczeniem wywiadu, upewnij się, że prowadzący wywiad udzieli innego mocnego uścisku dłoni i uśmiechu. Wychodząc, pożegnaj się z recepcjonistką lub z kimkolwiek, z kim rozmawiałeś podczas wywiadu.

Oczywiście wasza komunikacja werbalna jest również ważna. Nie używaj slangu. Mów wyraźnie i zdecydowanie. Pamiętaj o swoich manierach i dziękuję ankieterowi za poświęcenie czasu na spotkanie z tobą.