Wskazówki dotyczące odrzucania wniosku o referencję

Co możesz zrobić, jeśli zostaniesz poproszony o napisanie listu polecającego lub o podanie referencji dla kogoś, kogo nie chcesz polecać? Być może nie byłeś pod wrażeniem umiejętności zawodowych danej osoby, pracy zespołowej czy etyki pracy. Być może po prostu nie znasz ich wystarczająco dobrze, aby skutecznie opisać ich wydajność pracy. W każdym razie lepiej odrzucić prośbę, niż poprzeć kogoś, komu nie jest ci wygodnie udzielać rekomendacji.

Nigdy nie ma obowiązku udzielania komuś referencji. Jeśli nie możesz uczciwie poświadczać kwalifikacji i umiejętności danej osoby w pozytywny i entuzjastyczny sposób, lepiej zrezygnować z zapewniania im referencji.

Są sposoby na grzeczne i dyplomatyczne odrzucenie wniosku bez obrażania osoby, która cię o to poprosiła. Sztuczka polega na tym, aby nie odmówić ci osobistej krytyki lub profesjonalnego odrzucenia.

Jak odrzucić żądanie referencyjne

Jeśli zostaniesz poproszony o napisanie lub udzielenie rekomendacji i nie będziesz czuł się komfortowo, oto kilka sposobów na grzeczne, ale bezpośrednie powiedzenie "nie".

Co powiedzieć, gdy nie znasz dobrze osoby

Jeśli ktoś prosi o referencję i nie znasz jej bardzo dobrze lub nie czujesz się komfortowo, polecając ją, możesz po prostu powiedzieć: "Przykro mi, ale nie czuję, że znam cię wystarczająco dobrze (lub ja nie pracowałem z tobą wystarczająco długo), aby zapewnić ci dokładną i dokładną rekomendację. "

Jeśli dana osoba prowadzi sprawę, po prostu wyjaśnij, że Twoja uczciwość i profesjonalna marka są zgodne z każdą rekomendacją, a po prostu nie czujesz się dobrze, pisząc zalecenie.

Co mówić, gdy nie chcesz podać referencji

Jeśli dobrze znasz osobę, ale nie uważasz, że możesz dać jej pozytywną rekomendację, możesz po prostu powiedzieć: "Nie czuję, żebym był najlepszą osobą, aby napisać ci rekomendację" i być może dostarczyć sugestii innej osobie mogliby zapytać.

Nie przejmuj się, że odmawiasz. Czasami trudno jest znaleźć sposób, aby grzecznie odmówić tej prośby, ale doceniłbyś szczerość, gdyby ktoś, kogo poprosiłeś o zalecenie, odmówił. Lepiej nie udzielać rekomendacji w ogóle, niż dawać pożądane, a nawet negatywne odniesienie , które niektórzy ludzie robią bez zastanawiania się, jak wpłynie to na jednostkę, zawodowo lub psychicznie, kto ich poprosił.

Co należy zrobić, gdy zasady polityki kadrowej zabraniają listów referencyjnych

To smutny fakt, że w naszym spornym społeczeństwie rośnie skłonność firm do ustanawiania polityk zakazujących udzielania referencji i zaleceń personelowi. Te niereferencyjne zasady zostały opracowane z powodu wielu przypadków, w których pracownicy pozwał pracodawcę za udzielenie im negatywnego odniesienia.

Skontaktuj się z działem zasobów ludzkich Twojej organizacji, aby sprawdzić, czy taka polityka została faktycznie wprowadzona. Jeśli tak, możesz wyjaśnić osobie, która prosi o zalecenie, aby jedyną informacją, którą mógłbyś im zapewnić, byłaby potwierdzenie tytułu stanowiska, daty zatrudnienia i historii wynagrodzenia. W ich interesie byłoby, gdyby znaleźli kogoś, kto mógłby podać dla nich referencje .

Próbki liter Odrzucenie prośby o zalecenie

Oto przykładowe listy i wiadomości e-mail, których możesz użyć jako modeli do odrzucenia żądania.

Jak zawsze, gdy korzystasz z przykładów przykładów liter, pamiętaj, aby dopasować literę do własnych okoliczności i tonu wypowiedzi. Pamiętaj też, aby być rozważnym i mierzonym w języku, którego używasz, gdy odmawiasz odniesienia - nie powinno to w żadnym wypadku powodować krytyki osoby składającej wniosek.

Zawsze używaj stwierdzeń "ja" zamiast "wypowiedzi": "Czuję, że nie znam cię wystarczająco dobrze", a nie "Nie wywarłeś na mnie większego wrażenia". Utrzymanie pełnego szacunku i dojrzałego dialogu długa droga do tego, by trudna odmowa odniesienia była mniej bolesna.