Pytania dotyczące wywiadów na temat twoich planów kariery i aspiracji

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej o nową pracę, rekruterzy będą na ogół próbowali dowiedzieć się, czy praca będzie dobrze pasować, biorąc pod uwagę swoją przewidywaną ścieżkę kariery. Możesz napotkać pytania dotyczące tego, jak dana pozycja pasuje do twojego planu kariery. Tego rodzaju pytanie pomoże także rekruterom sprawdzić, czy planujesz pozostać w firmie długoterminowo, czy też masz nadzieję na szybkie przejście.

Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadu dotyczące aspiracji Twojej kariery

Osoba przeprowadzająca wywiad może po prostu zapytać, dlaczego jesteś zainteresowany pracą lub dlaczego chcesz pracować w firmie, aby wyodrębnić te informacje, lub może zadać bezpośrednie pytanie typu "Jak to zadanie pasuje do twojego planu kariery?". Inne sposoby na sformułowanie tego pytania to:

Ponownie, głównym celem twojego rozmówcy jest pytanie, czy dobrze pasujesz - czy ta praca ma sens z uwagi na długoterminową strategię kariery? Czy pozostaniesz w pozycji przez rozsądny czas? Czy twoje ambicje są rozsądne i zgodne z firmą / branżą? Rozwiń swoją odpowiedź odpowiednio.

Zastanów się, dlaczego chcesz tę pracę

Przed rozmową pomyśl dokładnie o swoich aspiracjach zawodowych. Nawet jeśli nie masz określonego celu kariery, możesz mieć branżę, w której chcesz pracować lub zestaw umiejętności, które masz nadzieję rozwinąć. Następnie ponownie przeczytaj listę zadań i zastanów się, w jaki sposób wymagania i obowiązki pracy przygotują Cię do tych celów. Będziesz musiał przedstawić mocne argumenty za tym, co przemawia do ciebie w sprawie pracy, z którą rozmawiasz, a jednocześnie uwzględniasz swoje przyszłe aspiracje.

Bądź ostrożny, jak dopasujesz swoją odpowiedź, jeśli używasz tej pracy jako odskoczni do wyższej pracy na ścieżce kariery . Upewnij się, że ramy czasowe zajmowania początkowej pracy są wystarczające, aby dodać wartość w tej roli. Ogólnie rzecz biorąc, trzy do pięciu lat będzie miało sens w przypadku większości zleceń.

Czego unikać

Tego rodzaju pytanie przedstawia potencjalne pułapki dla kandydatów, jeśli nie są ostrożni.

Unikaj odpowiedzi, które kładą nacisk na wynagrodzenie, lokalizację, a nawet firmę, ponieważ pracodawcy zazwyczaj chcą kandydata, który jest dobrze wykwalifikowany i zmotywowany do wykonywania samej pracy. Koncentruj się na swojej karierze - teraz nie czas na dzielenie się ambicjami związanymi z rodziną i życiem osobistym.

Być może nie jesteś pewien swoich dokładnych planów kariery (ten krok po kroku, jak ustalić cele zawodowe może pomóc!). To może stanowić wyzwanie dla odpowiedzi. Jeśli tak, skoncentruj się na umiejętnościach, które masz nadzieję wykorzystać w swojej karierze.

Przykłady najlepszych odpowiedzi

Więcej pytań do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzi

Wywiad Pytania i odpowiedzi
Typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przykładowe odpowiedzi.

Wywiad Pytania do Ask
Pytania do kandydatów na stanowisko pracy, aby zapytać osobę przeprowadzającą wywiad.