Czy legalne jest ubieganie się o datę urodzenia wnioskodawcy?

Czy pracodawcy mogą legalnie poprosić Cię o podanie daty urodzenia na wniosek o pracę? W większości przypadków odpowiedź brzmi "tak". To tak, ponieważ istnieją inne powody, dla których mogą potrzebować informacji. Jednak pracodawcy nie mogą wykorzystywać Twojego wieku do dyskryminowania Ciebie. Dlatego też, podczas gdy możesz zostać poproszony o podanie wieku na podanie o pracę, generalnie nie powinno się pytać o Twój wiek podczas rozmowy o pracę.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, kiedy pracodawca może poprosić o datę urodzenia, co zrobić, jeśli uważasz, że jesteś dyskryminowany i jak odpowiedzieć na pytania dotyczące twojego wieku i innych przedmiotów.

Kiedy pracodawcy mogą poprosić o datę urodzenia

Pracodawcy mają prawo do swoich praw, jeśli poprosią o podanie daty urodzenia podczas procesu poszukiwania pracy. Kluczowym czynnikiem będzie to, co pracodawcy robią z tymi informacjami, ponieważ są surowo zabronione dyskryminowanie kandydatów lub pracowników na podstawie wieku. Te zabezpieczenia są zapewnione w ramach Ustawy o dyskryminacji ze względu na wiek z 1967 roku .

Większość pracodawców prosi o podanie daty urodzenia, aby ułatwić sobie sprawdzenie . Uzupełnienie sprawdzania przeszłości osób ubiegających się o pracę jest obecnie powszechną praktyką pracodawców. Kontrole te mogą obejmować przegląd dokumentów handlowych, kryminalnych, a nawet finansowych.

Posiadanie daty urodzenia ułatwia pracodawcom przeprowadzenie tych kontroli.

Są też inne okazje, kiedy trzeba znać wiek pracownika. Na przykład, jeśli istnieje minimalny wymóg wieku dla danego stanowiska pracy, pracodawca musi wiedzieć, że spełniasz ten wymóg.

Co powinni zrobić pracodawcy z datą urodzenia

Zasadniczo pracodawcy będą przechowywać te informacje oddzielnie od danych kandydatów, do których ankieterzy będą mieli dostęp w ramach procesu selekcji w celu ochrony ich organizacji przed zarzutami dyskryminacji ze względu na wiek.

Tak więc, nawet jeśli wypełniłeś prośbę o podanie o pracę, ankieter nie powinien zadawać pytań związanych z wiekiem.

Jak odpowiadać na pytania dotyczące Twojego wieku

Pytanie, ile masz lat w wywiadzie, jest czymś, czego ankieterzy nie powinni pytać, ponieważ może to być oznaką dyskryminacji ze względu na wiek. Poniżej znajdują się pytania dotyczące twojego wieku, których ankieterzy nie powinni zadawać:

Bez względu na to, możesz otrzymać pytanie dotyczące twojego wieku, ponieważ nie jest to technicznie nielegalne. Możesz nie odpowiadać, a nawet kończyć wywiad. Należy pamiętać, że ten rodzaj silnej reakcji prawdopodobnie wyrzuci Cię z biegu dla pozycji. Jeśli jednak nie odpowiadasz na pytania zadane przez pracodawcę, może to oznaczać, że firma nie jest dobrze dopasowana.

Możesz również odpowiedzieć na pytania grzecznie, ale nierozważnie. Na przykład, zamiast określać swój wiek lub datę urodzenia, po prostu powiedz: "Mój wiek nie jest problemem dla mojej realizacji tej pracy".

Możesz także podkreślić umiejętności i zdolności, które sprawiają, że jesteś silnym kandydatem do pracy. Na przykład możesz udowodnić, że wiek nie jest problemem w twoich odpowiedziach na pytania typu "Dlaczego mamy cię zatrudnić?" I "Jakie masz umiejętności, które czynią cię silnym kandydatem?" Podaj konkretne przykłady, aby udowodnić, że mieć te umiejętności i umiejętności.

Przeczytaj więcej o tym, jak odpowiadać na pytania dotyczące Twojego wieku .

Jak odpowiadać na nielegalne pytania z wywiadu

Wiek nie jest jedynym tematem, na który osoba przeprowadzająca wywiad nie może się zwrócić. Inne tematy obejmują między innymi rasę, płeć, niepełnosprawność, religię i pochodzenie narodowe.

Jeśli podczas wywiadu zostaniesz zapytany o jeden z tych tematów, możesz odpowiedzieć na wiele sposobów. Możesz po prostu odmówić odpowiedzi, a nawet zakończyć wywiad. Możesz także zdecydować się na bardziej ogólnikową odpowiedź i podkreślić, dlaczego jesteś dobrze przygotowany do pracy bez bezpośredniego odpowiadania na pytanie.

Przeczytaj tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat odpowiedzi na pytania dotyczące nielegalnych rozmów kwalifikacyjnych .

Jeśli uważasz, że zostałeś dyskryminowany

Jeśli osoba przeprowadzająca rozmowę wydaje się być zaabsorbowana twoim wiekiem i uważasz, że dyskryminacja mogła ograniczyć twój dostęp do pracy, możesz skontaktować się z amerykańską Komisją ds. Równych Szans Zatrudnienia (EEOC) i / lub skonsultować się z prawnikiem pracowniczym.

EEOC ma internetowy system oceny, który może pomóc ci zdecydować, czy powinieneś złożyć skargę.

Przeczytaj więcej: Jak odpowiadać na pytania dotyczące Twojego wieku Wskazówki dotyczące poszukiwania pracy dla starszych pracowników