Czy powinieneś ujawniać swoją niepełnosprawność podczas poszukiwania pracy?

Według US Census Bureau, co piąty Amerykanin ma niepełnosprawność. Jeśli jesteś częścią tej sporej grupy - bez względu na to, czy twoja niepełnosprawność jest widoczna, czy ukryta, niewidoczna - zastosowanie i rozmowa kwalifikacyjna do pracy ma dodatkową warstwę złożoności. Możesz się zastanawiać, czy jesteś zobowiązany do przekazania informacji o Twojej niepełnosprawności potencjalnym pracodawcom. A poza tym, czy korzystne lub szkodliwe jest dzielenie się tymi szczegółami?

Nie są to proste pytania, na które można odpowiedzieć, ani te, które mają jedną prawidłową odpowiedź. Jeśli masz zapalenie stawów, porażenie mózgowe, depresję lub jakąkolwiek inną niepełnosprawność umysłową lub fizyczną, oto kilka rzeczy do rozważenia podczas poszukiwania pracy.

Co mówi Prawo?

Najpierw przyjrzyjmy się prawom dotyczącym zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Ustawa o Amerykanach z niepełnosprawnościami (ADA) została podpisana w 1990 roku. ADA robi dwie ważne rzeczy, według Amerykańskiej Komisji ds. Równych Szans dla Zatrudnienia (EEOC). Po pierwsze, prawo zakazuje pracodawcom dyskryminowania kwalifikujących się kandydatów na stanowiska pracy lub pracowników niepełnosprawnych umysłowo lub fizycznie. ADA wymaga od pracodawców racjonalnego przystosowania pracowników lub kandydatów niepełnosprawnych.

Brzmi jednoznacznie, prawda? Zwróć jednak uwagę na wyrażenia "kwalifikujący się kandydaci" i "rozsądne zakwaterowanie", które dodają pewnej niejednoznaczności.

(Uzyskaj więcej informacji na temat ADA , w tym definicję racjonalnych warunków zakwaterowania i szczegółowe informacje na temat pytań, jakie mogą zadawać pracodawcy - i nie mogą - zapytać).

Konkluzja: Zgodnie z prawem, ADA nie wymaga od kandydatów ujawnienia niepełnosprawności pracodawcom lub potencjalnym pracodawcom. Jeśli jednak nie ujawnisz, pracodawcy odpowiednio nie będą musieli robić noclegów.

4 Uwagi, o których należy pamiętać

Jest uzasadnione, że osoby niepełnosprawne - pomimo tych prawnych zabezpieczeń - mogą wahać się, czy dzielić się niepełnosprawnością. Czy w przypadku dwóch wykwalifikowanych kandydatów pracodawcy zdecydują się na rozmowę kwalifikacyjną lub zatrudnią osobę niepełnosprawną, ponieważ jest to po prostu łatwiejsze? I czy rozmowa na temat niepełnosprawności przesłoni się o kwalifikacjach i obowiązkach zawodowych?

Są to ważne obawy. Biorąc pod uwagę zakres zawodów i niepełnosprawności, niemożliwe jest ustalenie jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie o to, czy ujawnić niepełnosprawność podczas procesu składania wniosku. Oto jednak kilka rzeczy do rozważenia w momencie podejmowania decyzji:

1. Czy potrzebujesz zakwaterowania? Jeśli będziesz potrzebować przyjaznego dla wózka biurka, czytnika ekranu, elastycznego harmonogramu lub jakichkolwiek zmian w układzie biurowym lub materiałach eksploatacyjnych, może być sens dzielenie się nimi z potencjalnymi pracodawcami podczas procesu składania wniosku. Bycie konkretnym może być pomocne. W końcu możesz wiedzieć więcej niż pracodawcy o tym, co jest wymagane i jakie są koszty. Przed złożeniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z opisem stanowiska pracy, aby upewnić się, że będzie on w stanie wykonać podstawowe obowiązki i uzyskać informacje na temat konkretnych warunków zakwaterowania, które pomogą w wykonywaniu pracy.

2. Czy ujawnienie się nie spowoduje, że proces aplikacji stanie się nieoczekiwanie trudny? W eseju The Guardian James Gower zwraca uwagę, że brak uprzedzeń co do jego niepełnosprawności sprawia, że ​​udzielanie odpowiedzi na często zadawane pytania na temat pracy zespołowej i wyzwań jest niemożliwe. Jeśli nie podzielenie się informacjami na temat niepełnosprawności utrudni udzielanie odpowiedzi na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może to być dobrym znakiem, że wczesne ujawnienie jest właściwą drogą. (Pamiętaj, że niepełnosprawność może również służyć jako wyjaśnienie luki w historii pracy ).

3. Czy pracodawca ma postawę przyjazną niepełnosprawności? Jak zawsze pomocne może być badanie firmy . W takim przypadku będziesz chciał sprawdzić, czy firma ma zapis dotyczący wspierania pracowników niepełnosprawnych - czy też nie. Niektóre oznaki firmy przyjaznej niepełnosprawności: zdjęcia i język na stronie internetowej, które przyjmują lub przyjmują osoby niepełnosprawne i związki z grupami osób niepełnosprawnych.

Szybkie wyszukiwanie w Internecie może również oświetlać.

4. Kiedy ujawnić. Jeśli uważasz, że najlepiej ujawnić szczegóły dotyczące Twojej niepełnosprawności, możesz zastanawiać się, jaki jest najlepszy czas. Ponownie, nie ma jednej słusznej odpowiedzi - ale tutaj jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Wstępne przesłuchanie: Jeśli masz widoczną niepełnosprawność, pomocne może być udostępnienie szczegółów wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to szczególnie ważne, jeśli wolisz skupić się na rozmowie kwalifikacyjnej i doświadczeniu zawodowym. Możesz szybko i prosto określić oczekiwania (np. "Używam wózka inwalidzkiego, więc dobrze byłoby spotkać się w pokoju z drzwiami, które są wystarczająco szerokie, aby pomieścić moje krzesło") i ułatwić rozmówcom przeprowadzanie wywiadów.

Podczas wywiadu: Pracodawcy często pragną elastycznych i elastycznych pracowników. Pod pewnymi względami twoje strategie życia w świecie, który niekoniecznie jest dostosowany do twoich potrzeb, mogą podkreślać te cechy. Dodatkowo, jeśli uważasz, że twoi ankieterzy zastanawiają się nad twoją niepełnosprawnością - i jak będą musieli dostosować obowiązki lub układ biurowy - pomocne może być rozwiązanie tych problemów, które ankieterzy nie mogą legalnie wychować.

Po wywiadzie: Jeśli dostałeś pracę, gratulacje! Teraz możesz się zastanawiać, czy powinieneś wychować swoją niepełnosprawność. Jeśli potrzebujesz adaptacji, a twoje życie zawodowe będzie łatwiejsze, jeśli pracodawcy są tego świadomi, jest to dobry moment, aby to zmienić. Jeśli potrzebujesz codziennej przerwy w podawaniu leków, na przykład udzielanie heads-upa jest bardziej pomocne niż zaskakiwanie nowego pracodawcy pierwszego dnia.