Co to jest Unikalna propozycja sprzedaży lub USP?

Unikalna propozycja sprzedaży (USP) to specyficzna cecha, dzięki której jeden produkt, firma lub osoba wyróżniają się na tle konkurencji. Definiowanie USP jest pomocne w sprzedaży sytuacji z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, jeśli nie wiesz, co sprawia, że ​​twój produkt lub firma jest lepsza niż konkurencja, będziesz miał trudny czas, pracując z entuzjazmem podczas sprzedaży. Po drugie, USP daje twoim potencjalnym klientom wyraźny powód do prowadzenia interesów z tobą.

Dobry USP to skuteczny sposób na odróżnienie produktu od konkurencji. Wielu klientów po prostu nie widzi dużej różnicy między różnymi produktami w swojej niszy branżowej, więc zdecyduje, który z nich kupić na podstawie ceny - a nie jest to dobra sytuacja dla Ciebie! Posiadanie silnego USP przenosi twój produkt z kategorii towarów i przekształca go w coś, co ma wartość ponad to, co oferuje konkurencja.

Znalezienie odpowiedniego USP

Najlepszy USP dla twojej sytuacji nie zawsze jest oczywisty. Charles Revson, założyciel Revlon, powiedział: "Sprzedajemy nadzieję, a nie makijaż". Wybierając USP, musisz dowiedzieć się, co klienci mogą zyskać na twoim produkcie lub usłudze, i oprzeć swój USP na tym.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że USP musi być nie tylko wyjątkowa, musi być ważna i pozytywna dla potencjalnych klientów. Na przykład, jeśli sprzedajesz zegarek, który jest największym zegarem na rynku, a twoi potencjalni klienci wolą mniejsze zegarki, to rozmiar zegarka nie będzie Ci odpowiadał.

Znajdź inną wyjątkową jakość - czy bateria zegarka jest o wiele łatwiejsza do zmiany niż podobne zegarki? Czy korzystasz z najwyższej jakości materiałów? Czy oferujecie najlepszą gwarancję w branży? Czy Twój proces produkcyjny pozwala zaoferować zegarek po cenie niższej niż konkurencja, bez utraty jakości?

Wiele firm używa hasła USP do swoich sloganów.

Weźmy na przykład hasło "Droga mleczna": "Słodycze, które możesz jeść między posiłkami, nie rujnując apetytu." To jasne stwierdzenie, jak bary Milky Way różnią się od barów z cukierkami: nie napełnią cię i nie zepsują obiadu. Zastanów się, czy hasło Twojej firmy również kwalifikuje się jako podstawa dobrej USP. Jeśli tak, to twój USP ma ogromną przewagę: jest to coś, co klienci i potencjalni klienci prawdopodobnie słyszeli już tysiąc razy i potrafią recytować na pamięć, więc pozostaną z nimi.

Niektóre firmy mają trudności ze znalezieniem dobrego USP, ponieważ wiedzą, że ich produkt niekoniecznie jest najlepszy na rynku. Smart sprzedawcy mogą to odwrócić i wskazać, jak postrzegana wada jest rzeczywiście zaletą. Klasycznym przykładem jest wypożyczalnia samochodów Avis, która zaczęła daleko za swoim potężnym konkurentem Hertzem. Avis uruchomił nową kampanię reklamową opartą na sloganie "Jesteśmy numerem dwa. Staramy się bardziej "i trzykrotnie zwiększyliśmy swój udział w rynku w ciągu zaledwie czterech lat.