Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadów na temat przyszłości

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej o nową pracę możesz zostać poproszony o pytanie typu: "Gdzie za pięć lat będziesz widzieć?" Może być ciężko wyartykułować, gdzie chciałbyś być w swojej karierze w przyszłym roku, nie mówiąc już o pięciu latach w dół drogi. Ale nawet jeśli wiesz, ważne jest, aby zachować ostrożność w odpowiedziach, ponieważ musisz dostosować swoją odpowiedź do pracy, z którą rozmawiasz.

To popularne pytanie dotyczące wywiadu pomaga ankieterom i menedżerom ds. Zatrudniania w zrozumieniu, w jaki sposób Twoje cele zawodowe są zgodne z zasadami firmy.

Pomaga im także ocenić, czy prawdopodobnie będziesz mieć dłuższą kadencję w swojej firmie, czy też prawdopodobnie odejdziesz po zaledwie kilku miesiącach lub roku w pracy.

Wskazówki dotyczące udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące twoich planów na przyszłość

Pytania na temat twoich planów na przyszłość mogą być trudne - musisz być szczery w swojej reakcji, ale także mieć odpowiedni wpływ na pracę i branżę. Na przykład nie udostępniaj swojego pięcioletniego celu, aby opublikować powieść, jeśli prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną.

Jednak chcesz mieć solidną odpowiedź. Nieodpowiednia reakcja lub brak precyzji w odpowiedzi może sprawić, że ankieterzy uwierzą, że nie zainwestowałeś w swoją karierę, nie pasują do firmy lub coś ukrywają. Oto porady dotyczące odpowiedzi na pytania dotyczące kolejnego etapu kariery, a jednocześnie potwierdzasz swoje zainteresowanie rolą, dla której udzielasz wywiadu.

Zarys ścieżki kariery

Aby dobrze przygotować się do tego pytania, zbadaj rozsądną ścieżkę kariery, która będzie pochodzić ze stanowiska, o które się ubiegasz.

Jak długo zwykle spędza się w tej pracy? Jakie są kolejne kroki w ciągu pięciu lat?

Niektórzy pracodawcy jasno wytyczą szlaki w sekcji kariery na swojej stronie internetowej. Jednak aby uzyskać dokładny obraz, możesz potrzebować specjalistów w tej dziedzinie poprzez absolwentów, członków rodziny, przyjaciół lub stowarzyszenia zawodowe .

Rozpocznij od swojego zainteresowania tą pracą

Często korzystne jest podkreślenie zainteresowania dokładnie opanowaniem początkowej pozycji przed przejściem dalej. Jeśli wydaje się, że mijasz tę pierwszą pracę, pracodawcy mogą zastanawiać się, jak zmotywowani jesteście do wykonywania tych obowiązków.

W końcu menedżer ds. Zatrudnienia prawdopodobnie będzie chciał kogoś, kto będzie szczęśliwy i kompetentny w tej roli przez co najmniej rok lub dwa. Włączenie jasnego uzasadnienia do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Twoje zainteresowania i umiejętności mogą Ci pomóc, może pomóc w złagodzeniu wszelkich obaw dotyczących tego, jak długo chcesz pozostać przy pracy.

Kiedy nie ma jasnej ścieżki kariery

Nie wszystkie prace są krokami na wyższe pozycje. Na przykład stanowiska takie jak doradztwo, sprzedaż, planowanie wydarzeń, nauczanie i programowanie komputerowe doskonale nadają się do opanowania tej pracy jako pięcioletniego celu.

Pomyśl o elementach pracy, w których możesz osiągnąć sukces. Na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę w dziale sprzedaży można powiedzieć: "w ciągu pięciu lat chciałbym zostać uznany za eksperta w zakresie wiedzy o produktach, nawiązałem bardzo bliskie relacje z klientami, znacznie rozszerzyłem bazę klientów w moim regionie i być może przydzielono do niej kilku ważnych klientów krajowych. "

Taka odpowiedź pokazuje, że twoje pragnienie rozwoju kariery nie musi występować poza pracą i firmą.

Cele = wyniki

Podanie celów w kategoriach wyników, które chciałbyś wyprodukować, jest innym kierunkiem odpowiedzi. Na przykład przyszły nauczyciel dla okręgu, który stara się podnieść wydajność na standardowych testach, może powiedzieć: "Chciałbym znacznie zwiększyć odsetek uczniów czytających na poziomie lub powyżej poziomu za pomocą kreatywnych metod instruktażowych".

Oczywiście, z taką odpowiedzią, będziesz musiał podzielić się przykładami tego, jak to osiągnąć.

Przenoszenie drabiny kariery

Jest kilka miejsc pracy, w których po kilku latach można się przenieść, w tym niektóre stanowiska analityków w bankowości inwestycyjnej i konsultingu, a także asystentów prawnych i asystentów naukowo-badawczych (dla nowych absolwentów szkół wyższych).

W takich przypadkach będziesz mieć większą swobodę w udzielaniu odpowiedzi, ale nadal chcesz ustalić, w jaki sposób praca ma sens, biorąc pod uwagę umiejętności i zainteresowania, które możesz wnieść do pracodawcy.

Więcej pytań na temat wywiadów na temat przyszłości

Więcej pytań do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzi

Twój ankieter zada Ci kilka pytań, a będziesz miał łatwiejszy czas i będziesz bardziej komfortowy i pewny siebie, jeśli będziesz się przygotowywał i ćwiczył. Spójrz na te pytania i odpowiedzi na pytania i ćwicz je, odpowiadając na nie. Jeśli możesz, znajdź przyjaciela lub członka rodziny, który może przedstawić się jako ankieter i zadaj im te pytania.

Ponadto, Twój ankieter oczekuje, że zadasz pytania dotyczące firmy lub pracy. Zapoznaj się z tym przewodnikiem na pytania do zadawania pytań, aby zadać pytanie , abyś był gotowy.