Co robiłeś od ostatniej pracy?

Wskazówki dotyczące odpowiadania na pytania z wywiadu, gdy masz przerwę w zatrudnieniu

Jeśli masz lukę w zatrudnieniu od ostatniej pracy, pracodawcy będą chcieli wiedzieć, jak spędzasz czas od ostatniej pracy. Możesz oczekiwać, że zostaniesz zapytany: "Co robiłeś od ostatniej pracy?"

Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie, jest szczerze, ale mam przygotowaną odpowiedź. Będziesz chciał poinformować osobę przeprowadzającą wywiad, że byłeś zajęty i aktywny, niezależnie od tego, czy byłeś bez pracy z wyboru, czy w inny sposób.

Pytania dotyczące wywiadów o tym, co robiłeś od ostatniej pracy

Jest to ważne, zwłaszcza jeśli przez pewien czas nie pracowałeś, aby móc dostarczyć informacji o tym, co zrobiłeś w czasie, kiedy nie pracowałeś. Powinieneś przygotować odpowiedź z wyprzedzeniem, która kładzie nacisk na konstruktywne działania, w które byłeś zaangażowany.

Rodzaje działań do udostępnienia

Jeśli wziąłeś udział w kursach, aby podnieść swoją wiedzę lub warsztaty, aby podnieść swoje umiejętności, udostępnij te informacje ankieterowi. Warto również wspomnieć, że zgłosiłeś się jako ochotnik do agencji społecznościowej lub pracowałeś jako stażysta, aby zdobyć dodatkowe doświadczenie lub wystawić się na nową dziedzinę. Jeśli niedawno straciłeś pracę, dobrze jest zapisać się do takich doświadczeń, aby pokazać pracodawcom zainteresowanie rozwojem zawodowym.

W przypadku kandydatów, którzy zmieniają orientację zawodową, warto podkreślić, że zgłębiasz alternatywne ścieżki kariery, które najlepiej pasowałyby do Twoich umiejętności i zainteresowań.

Bądźcie gotowi podzielić się rodzajami działań związanych z eksploracją, takimi jak badania kariery, wywiady informacyjne i śledzenie pracy, a także podzielić się niektórymi z tego, czego się dowiedzieliście o tym, jak nowa dziedzina jest dobrze dopasowana.

Kiedy nie masz siły roboczej

W niektórych przypadkach kandydaci mogli opuścić pracę, aby móc opiekować się chorym małżonkiem, dzieckiem lub rodzicem.

Może być właściwe udostępnienie tych informacji, jeśli sytuacja została rozwiązana i możesz teraz poświęcić cały swój czas i uwagę na pracę. Wyjawienie osobistego problemu zdrowotnego może być trudne i zalecane tylko wtedy, gdy zostało wyraźnie rozwiązane i prawdopodobnie nie pojawi się ponownie.

Jeśli przeprowadziłeś się do nowego obszaru z powodów rodzinnych, takich jak praca partnera lub bycie bliżej dziecka lub rodzica, możesz powiedzieć, że skupiłeś się na znalezieniu właściwej pozycji na wymagającym rynku.

Jeśli poświęcisz czas wolny na realizację osobistych celów, takich jak wędrówka Szlakiem Appalachów, wspinaczka w Himalajach, podróżowanie po Indiach, zrobienie trasy PGA lub koncertowanie jako muzyk, na przykład, wspomnij o tym. Przedstawienie tego rodzaju uzasadnienia może być odpowiednie, o ile można wyrazić, w jaki sposób zaspokojona została potrzeba, i można przekonująco podkreślić swój obecny entuzjazm dla pracy, o którą się myśli.

Przykłady odpowiedzi

Oto kilka sugestii, jak wyjaśnić, co zrobiłeś, gdy nie masz siły roboczej.

Dodatkowe informacje

Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadu O tym, dlaczego odszedłeś z pracy
Najlepsze odpowiedzi na pytanie, dlaczego zostali zwolnieni?