Jak odpowiedzieć Wywiad Pytania o bycie bez pracy

Wskazówki dotyczące odpowiadania na pytania z wywiadu, które możesz napotkać

Osoby poszukujące pracy często martwią się, że fakt, że są bezrobotni, będzie postrzegany przez potencjalnych pracodawców, szczególnie jeśli byli oni bez pracy przez dłuższy czas. Pracodawcy często pytają, dlaczego nie pracowaliście tak długo i ważne jest, aby być przygotowanym na odpowiedź.

Trzeba pamiętać o tym, że pracodawcy lepiej rozumieją luki w zatrudnieniu w gospodarce spadkowej. Oprócz wysokiego bezrobocia odnotowano również tendencję do większego zatrudniania pracowników tymczasowych, pozostawiając więcej pracowników w czasie pomiędzy stanowiskami pracy.

Jednak nadal musisz być przygotowany na odpowiedzi na pytania dotyczące czasu, przez jaki byłeś bezrobotny.

Jaki jest najlepszy sposób na odpowiedź na pytania dotyczące bycia bez pracy? Nawet jeśli naprawdę potrzebujesz pracy, ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie i przedstawić szczegółowe i przekonujące wyjaśnienie, dlaczego praca, z którą przeprowadzasz wywiady, będzie dobrze dopasowana pod względem twoich umiejętności i zainteresowań. Pracodawcy będą się wahać, aby zatrudnić cię, jeśli sądzą, że losowo atakujesz miejsca pracy z dala od desperacji, ponieważ byłeś bezrobotny przez długi czas.

Kiedy zostałeś wyrzucony lub wyrzucony

Najtrudniejszy przypadek będzie dotyczył tych, którzy zostali zwolnieni z pracy i pozostawali bez pracy przez dłuższy czas. Wspomnienie poświęcenia czasu na ponowną ocenę opcji pracy lub przekwalifikowania może być skutecznym podejściem, jeśli szukasz pracy w innej dziedzinie. W takich przypadkach przygotuj się na odniesienie do słabości, która ograniczyła Twoją produktywność podczas ostatniej pracy, a także omówienie mocnych stron, które doprowadzą Cię do sukcesu w nowej pracy.

Na przykład, jeśli przechodzisz z pozycji sprzedaży zewnętrznej do działu obsługi klienta, możesz wspomnieć o tym, że zmagałeś się w dziale sprzedaży, ponieważ nie byłeś zbyt skuteczny przy zimnym dzwonieniu, ale wspomniałeś także, że celowałeś w zadowoleniu obecnych klientów.

Dyskusja na temat zwolnienia również może być trudna.

Zwolnienie z powodu problemów finansowych firmy lub branży można rozwiązać bezpośrednio w liście przewodnim. W takim przypadku pomocne może być odniesienie się do osobistych sukcesów w pracy i krótko wspomnieć o trudnościach finansowych, które spowodowały zmniejszenie zatrudnienia byłego pracodawcy.

Możesz również wspomnieć, jak bardzo chcesz podjąć się nowej roli i mimo że zwolnienie było trudne, dało ci to szansę na trudniejsze stanowisko. Rzeczywisty czas, w którym byłeś bezrobotny po zwolnieniu, można czasami rozwiązać, podając takie czynniki, jak czas, jaki mógł upłynąć, aby dokonać ponownej oceny opcji zatrudnienia.

Kiedy jesteś dobrowolnie bezrobotny

Osoby, które są dobrowolnie bezrobotne przez dłuższy okres czasu, będą miały najłatwiejsze zadanie w przeciwdziałaniu wszelkim negatywnym wyobrażeniom. Osoby poszukujące pracy mogły opuścić pracowników, aby opiekować się chorym rodzicem, przeprowadzać się, mieć dziecko, podróżować, wyleczyć się z choroby lub wrócić do szkoły przed zmianą kariery zawodowej. W takich przypadkach najlepszym podejściem może być wspomnienie przerwy w pracy.

W swoim liście motywacyjnym możesz podać język, w którym wymieniono przyczynę tego okresu bezrobocia i potwierdzono gotowość do powrotu do miejsca pracy.

Możesz wtedy budować na tej pozycji podczas wywiadu. Krótkie wyjaśnienia będą zazwyczaj najbardziej odpowiednie, na przykład: "Opuściłem moją ostatnią pracę, aby opiekować się moją mamą, która była poddawana leczeniu raka, niedawno zmarła i jestem chętna, aby wznowić moją karierę".