Prawa i przepisy dotyczące pracy dzieci

Istnieją przepisy i regulacje, które określają, ile lat może być nastolatek, aby legalnie pracować. Ustawodawstwo dotyczące pracy dzieci ogranicza, jak stare dzieci muszą pracować, kiedy mogą pracować i jakie zadania mogą wykonywać.

Przepisy te mają na celu zapewnienie, że dzieci nie wykonują żadnej pracy, która jest niebezpieczna lub szkodliwa dla ich zdrowia, oraz zagwarantowanie, że dzieci będą się koncentrować na edukacji.

Dowiedz się więcej o ważnych prawach pracowniczych dotyczących dzieci, które określają, kiedy nastolatek może uzyskać pracę, jakie rodzaje pracy są dozwolone i jakie formalności są konieczne.

Plus, uzyskaj informacje o tym, gdzie nastolatki mogą uzyskać pierwsze płatne pozycje.

Prawo pracy dzieci: ograniczenia wiekowe

Wiek odgrywa dużą rolę w prawie pracy dzieci: podczas gdy starsze dzieci mogą pracować w nielimitowanych godzinach na zajęciach, które są określone jako bezpieczne, młodsze dzieci mogą pracować tylko w określonych zawodach i mają ograniczone godziny pracy.

Z reguły dzieci muszą mieć co najmniej czternaście lat, aby wykonywać jakąkolwiek pracę pozarolniczą. Większość tych przepisów uchwalona jest przez ustawę federalną o nazwie Fair Law Standards Act . Należy jednak pamiętać, że niektóre z tych zasad mogą się różnić w zależności od stanu. Skontaktuj się z departamentem pracy państwa, aby uzyskać więcej informacji, a także Departament Pracy Stanów Zjednoczonych.

Dzieci poniżej 14 lat

Zasadniczo dzieci poniżej czternastego roku życia nie mogą być zatrudnione na żadnych pozarolniczych zawodach. Jest jednak kilka prac, które mogą wykonywać dzieci w każdym wieku. Na przykład dzieci poniżej 14 lat mogą być zatrudnione jako aktorzy lub wykonawcy, mogą dostarczać gazety i mogą opiekować się dzieckiem na co dzień.

Dzieci poniżej 14 lat mogą również pracować w rolnictwie lub pracować dla każdej firmy należącej do ich rodziców, o ile praca nie jest niebezpieczna.

14 lub 15 lat

14- i 15-latkowie mają prawo do pracy, ale istnieją ograniczenia co do rodzaju pracy, jaką mogą mieć i godziny pracy. W ciągu roku szkolnego ich godziny są ograniczone do 3 godzin w ciągu dnia szkolnego i 18 godzin w tygodniu.

W dni, kiedy nie ma szkoły, a latem, godziny pracy mogą wzrosnąć do 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.

Istnieją ograniczenia co do tego, kiedy 14- i 15-latkowie mogą pracować. Mogą one pracować tylko między godziną 7 a 19 w trakcie roku szkolnego i między 7 rano a 21 w lecie (od 1 czerwca do Święta Pracy).

14- i 15-latkowie mogą wykonywać tylko niektóre rodzaje prac. Na przykład mogą być zatrudnieni w placówkach handlu detalicznego, nauczaniu i opiekuńczym, zleceniach, zleceniach i innych. Nie mogą wykonywać żadnych zadań, które są uważane za niebezpieczne.

16 lub 17 lat

16- i 17-latkowie mogą być zatrudnieni na czas nieokreślony w jakimkolwiek zawodzie innym niż zadeklarowany jako niebezpieczny przez rząd federalny. Celem tego ograniczenia jest upewnienie się, że dzieci nie są narażone na żadne niebezpieczeństwo w pracy.

Niektóre zawody, które znajdują się na liście zabronionych, to wydobycie, wykopaliska i gaszenie pożarów lasów. Istnieją również ograniczenia dotyczące rodzajów urządzeń, z których dzieci mogą korzystać w tym przedziale wiekowym. Na przykład w zakładach gastronomicznych 16- i 17-latkowie nie mogą korzystać z napędzanych mechanicznie maszyn do przetwórstwa mięsa (krajalnice do mięsa, piły, paszteciki, rozdrabniacze, rozdrabniacze), mikserów komercyjnych lub niektórych maszyn piekarniczych zasilanych energią .

18 lat

Gdy młodzież osiągnie wiek 18 lat, nie podlega już federalnym zasadom zatrudnienia młodzieży i prawa pracy dzieci.

Pod względem prawa pracy, 18-latek jest uważany za dorosłego. W związku z tym może on swobodnie pracować w dowolnym czasie i na dowolnej legalnej pracy. Oto więcej informacji na temat godzin, w których nastolatki mogą legalnie pracować .

Praca zwolniona z przepisów prawa pracy dzieci

Zasadniczo dzieci w każdym wieku mogą pracować dla firm będących w całości własnością ich rodziców. Mogą wykonywać te zadania o dowolnej porze dnia przez dowolną liczbę godzin. Jednakże osoby poniżej 16 roku życia nie mogą być zatrudnione w górnictwie lub produkcji, a nikt w wieku poniżej 18 lat nie może być zatrudniony w jakimkolwiek zawodzie, który sekretarz pracy uznał za niebezpieczny. Ponadto osoby poniżej 16 lat nie mogą pracować w godzinach szkolnych.

Dzieci mogą również pracować w dowolnym czasie w rolnictwie.

Ponownie, jeśli masz mniej niż 16 lat, nie możesz pracować w godzinach szkolnych i nie możesz wykonywać niektórych zadań, które są uważane za niebezpieczne. Te zadania obejmują obsługę materiałów wybuchowych, obsługę niektórych chemikaliów, obsługę niektórych ciągników i wiele innych.

Są inne prace, które mogą wykonywać dzieci w każdym wieku. Na przykład dzieci w każdym wieku mogą dostarczać gazety lub pracować w domu, tworząc wiecznie zielone wieńce. Mogą również pracować jako aktorzy lub wykonawcy w filmach, teatrze, radiu lub telewizji.

Istnieją inne wyjątki, więc sprawdź listę zwolnień DOL z zasad prawa pracy dla dzieci, aby zapoznać się z pełną listą.

Wynagrodzenie minimalne dla młodzieży

Prawo federalne zezwala pracodawcom na płacenie pracownikom poniżej 20 roku życia niższego wynagrodzenia (4,25 USD) przez określony czas (90 kolejnych dni kalendarzowych, nie dni roboczych) po pierwszym zatrudnieniu.

W tym okresie 90 dni może zostać wypłacona kwalifikująca się pensja powyżej minimalnego wynagrodzenia w wysokości 4,25 USD dla młodzieży za godzinę. Po upływie tego 90-dniowego okresu pracownik musi otrzymać co najmniej federalne wynagrodzenie minimalne . Dotyczy to każdej pracy wykonywanej przez dziecko do ukończenia 20 roku życia. Nie dotyczy to tylko jego pierwszej pracy.

Dokumenty robocze (świadectwa zatrudnienia lub wieku)

W niektórych stanach pracownicy poniżej osiemnastego roku życia mogą potrzebować dokumentów roboczych (oficjalnie nazywanych świadectwami zatrudnienia lub wieku), aby móc legalnie pracować.

Formularz może być dostępny w szkole. W przeciwnym razie pracownicy opieki nad dziećmi mogą uzyskać taką osobę w dziale pracy swojego państwa. Sprawdź i zobacz, które wytyczne odnoszą się do Ciebie .

Jeśli potrzebujesz certyfikatu i jest on dostępny w twojej szkole, skontaktuj się ze swoim doradcą lub biurem poradnictwa. Jeśli certyfikat jest dostępny w departamencie pracy twojego stanu, skontaktuj się z państwowym departamentem pracy.

Wskazówki dotyczące znajdowania pracy

Czy jesteś młodą osobą szukającą pracy? Może szukasz letniej pracy lub pierwszego stażu . Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć poszukiwania pracy . Następnie rozpocznij wyszukiwanie online, odwiedzając strony skupiające się na nastolatkach i studentach. Oto najlepsze strony z ofertami dla nastolatków , a także wskazówki, jak je przeszukiwać.

Przeczytaj tutaj, aby uzyskać informacje na temat wypełniania pierwszej aplikacji o pracę i pisania pierwszego CV . Przeczytaj również tutaj, aby uzyskać wskazówki dotyczące włączenia się w rozmowę kwalifikacyjną .