Wskazówki dotyczące pisania twojego pierwszego CV

Jeśli martwisz się pisaniem pierwszego CV lub zmaganiem się z zadaniem, nie jesteś sam! Jednak nie musi on być zastraszający.

Wielu studentów i niedawnych absolwentów obawia się, że nie mają wystarczającego doświadczenia, aby stworzyć atrakcyjne CV. Jednak nie martw się. Istnieje wiele sposobów na podkreślenie swoich umiejętności i doświadczeń, nawet jeśli jest to twoja pierwsza praca.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać porady, jak napisać silne pierwsze CV, które wygeneruje zainteresowanie i wywiady.

Co należy zrobić przed zapisaniem CV

Zanim zaczniesz pisać swoje CV, możesz wykonać kilka czynności. Pamiętaj, że celem Twojego CV jest pokazanie pracodawcy, że jesteś silnym kandydatem do pracy, i że dodasz wartość firmie.

Aby to zrobić skutecznie, musisz wiedzieć, czego poszukują potencjalni pracodawcy. Zacznij od zbadania ofert pracy, które Cię interesują. Zrób listę słów kluczowych, które znajdziesz w ofertach pracy, takich jak często wymieniane wymagania lub umiejętności. Będziesz chciał skupić się na nich w swoim CV, aby zaimponować pracodawcy.

Zapytaj doświadczonych specjalistów, co uważają za ważne, gdy podejmują decyzje o zatrudnieniu . Zastanów się nad przeprowadzeniem wywiadów informacyjnych z osobami z Twojej branży, aby dowiedzieć się, co jest najważniejsze dla rodzaju pracy, na którą patrzysz.

Możesz także przeczytać profesjonalne publikacje i strony internetowe związane z Twoją branżą docelową.

Zanurz się w wybranym polu i naucz się jak najwięcej. Gdy wiesz, co jest ważne dla pracodawców, możesz kierować swoje CV, aby rozwiązać te problemy.

Wskazówki dotyczące pisania twojego pierwszego CV

Podkreśl edukację. Jeśli jesteś studentem lub ostatnim studentem, twoja edukacja jest jednym z twoich największych atutów.

Umieść sekcję " Edukacja " swojego CV w górnej części strony. Uwzględnij nie tylko szkołę, do której się udałeś i uzyskany stopień, ale wszelkie inne osiągnięcia. Być może miałeś wysoką GPA lub złożyłeś listę dziekana. Jeśli studiowałeś za granicą, możesz uwzględnić to również. Pracodawcy są pod wrażeniem osiągnięć akademickich ostatnich absolwentów, więc podkreśl je.

Podkreśl wszystkie powiązane doświadczenia. Możesz mieć ograniczone doświadczenie zawodowe , ale masz wiele innych doświadczeń, z których możesz skorzystać. Pomyśl o klubach, w których brałeś udział, o stażach, które odbyłeś i pracach wolontariuszy, na których pracowałeś. Wszystkie te mogą być wymienione w "Related Experience" lub podobnej kategorii.

Pomijaj to, co nie jest istotne. Kluczem jest podkreślenie tych rzeczy, które dowodzą twojej wartości dla firmy i pominięcie tych rzeczy, które tego nie robią. Na przykład, jeśli szukasz pracy w systemach informatycznych, twoja praktyka programowa będzie ważna, ale fakt, że wygrałeś nagrody na narty wodne, nie będzie! Nie obejmują hobby i doświadczeń, chyba że odnoszą się do pracy.

Wymień osiągnięcia. Poniżej każdego z doświadczeń możesz wymienić niektóre z obowiązków, które zajmowałeś w danej pracy lub miejscu.

Jednak wykracza poza zwykłe powiedzenie tego, co zrobiłeś. Wymień wszystkie osiągnięcia, które dowodzą, że możesz dodać wartość do organizacji. Na przykład, być może wygrałeś "Pracownika miesiąca" w pracy. A może stworzyłeś nowy system archiwizacji, który zwiększył wydajność w biurze. Uwzględnij przykłady razy, kiedy dodałeś wartość firmie lub coś osiągnąłeś.

Użyj słów kluczowych. Spójrz na listę słów kluczowych, które wygenerowały wspólne umiejętności i wymagania dotyczące zadań, o które się starasz. Spróbuj użyć niektórych z tych słów kluczowych w swoim CV. To pokaże menedżerowi ds. Rekrutacji, w skrócie, że dobrze pasujesz do tej pracy.

Spójrz na przykłady. Szczególnie przy pisaniu pierwszego CV warto przyjrzeć się przykładom CV. Mogą pomóc ci zdecydować, jak sformatować swoje CV i jakie informacje do niego dołączyć.

Pamiętaj, aby zmienić wzorzec próbki, aby zawierał informacje, które są specyficzne dla Ciebie i do pracy, o którą się ubiegasz. Sprawdź te przykłady wznowienia ucznia i inne przykłady CV .

Niech to będzie krótkie. Zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze CV, możesz nie zawierać wielu informacji. Twoje CV nie powinno być dłuższe niż jedna strona . Staraj się wypełnić całą stronę, zachowując przy tym wystarczającą ilość białego odstępu na marginesach.

Edytuj, edytuj, edytuj. Ponieważ pracodawcy otrzymują tak wiele aplikacji, coś małego jak literówka może cię kosztować pracę. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić swoje CV przed wysłaniem go do pracodawcy. Przeczytaj go, sprawdzając błędy ortograficzne i gramatyczne, a także wszelkie niespójności w formacie (np. Używając różnych stylów punktów). Poproś przyjaciela lub członka rodziny lub doradcę ds. Usług karier , aby również spojrzał na to za Ciebie.

Wznów porady projektowe

Wiele osób jest zaskoczonych tym, że projektowanie CV jest równie ważne jak treść, ale jest absolutnie prawdziwe. Badania sugerują, że twoje CV ma mniej niż 20 sekund, aby zrobić dobre wrażenie, więc musi być przyciągające uwagę i łatwe do odczytania.

Istnieje wiele różnych sposobów projektowania i formatowania CV . Sprawdź te szablony CV, które pomogą Ci sformatować własne CV. Korzystanie z szablonu ułatwi tworzenie CV. Nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także zmniejszysz błędy formatowania. Możesz przejrzeć inne szablony CV dostępne w Microsoft Word i Dokumentach Google .

Czytaj więcej: Wznów porady dla uczniów szkół średnich Wznów przykłady dla nastolatków | Umiejętności do uwzględnienia w CV szkoły średniej