Wznów formaty - za pomocą przykładów i wskazówek dotyczących formatowania

j amesteohart / iStock

Odpowiedni format CV wzrośnie natychmiast po uwagę menedżera ds. Rekrutacji i wyjaśni, że jesteś najlepszym kandydatem do tej pracy , jednocześnie zmniejszając nacisk na te aspekty kariery, które nie chcesz podkreślać. Na przykład, jeśli masz lukę w swoim CV lub historię przeskoku pracy lub ścieżkę kariery, która ma dziwne zwroty akcji, wybór właściwego formatu CV może sprawić, że te czynniki nie będą pierwszą rzeczą, jaką rekrutujesz lub widzi menedżera ds. zatrudnienia.

Niektóre formaty CV będą działały lepiej niż inne dla podkreślenia twoich konkretnych umiejętności. Twój wybór zależy od Twojego poziomu kariery, doświadczenia zawodowego i historii pracy. Opis stanowiska może również mieć znaczenie. W przypadku niektórych prac będziesz chciał wyróżnić określone umiejętności, podczas gdy w przypadku innych będziesz musiał wykazać się podobnym doświadczeniem.

Zastanawiasz się, który format CV jest dla Ciebie najlepszy? Przeanalizujemy zalety każdego rodzaju i przedstawimy szczegółowe przykłady, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Rodzaje formatów CV

Różne rodzaje życiorysów obejmują życiorysy chronologiczne, funkcjonalne i kombinowane:

Chcesz zobaczyć te formaty CV w akcji? Te życiorysy mogą stanowić punkt wyjścia do własnego CV . Użyj ich jako miejsca, w którym możesz wyskoczyć, aby dostosować swoje CV (i pamiętaj, aby dostosować ostateczną wersję do każdej konkretnej okazji).

Wznów formaty z nagłówkami i profilami

Badania wykazały, że rekruterzy poświęcają zaledwie 6 sekund na przeglądanie CV przed posortowaniem go na stos "tak" lub "nie" i ruszają dalej.

Z tego powodu wielu kandydatów decyduje się dodać sekcję podkreślającą ich najbardziej istotne umiejętności na górze swojego CV. Można to zrobić na kilka sposobów:

Jeśli jesteś początkującym w tego typu formacie, dobrze jest przejrzeć wymagane i opcjonalne części CV , aby upewnić się, że twój produkt końcowy ma wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić dobre wrażenie.

Na przykład, wznowienie celów było kiedyś wymogiem, ale teraz są opcjonalne - chociaż mogą działać na twoją korzyść, jeśli są używane we właściwy sposób .

Więcej informacji na temat formatowania CV

Oprócz wyboru rodzaju CV , musisz również wybrać czcionkę i rozmiar czcionki oraz dokonać wyboru stylu (np. Kiedy używać pocisków, pogrubienia, kursywy itp.).

Ważne jest również, aby być konsekwentnym w swoich wyborach. Jeśli zdecydujesz się wypróbować swoje doświadczenie, na przykład, powinieneś to zrobić przez cały czas. Podobnie, gdy wybierzesz czcionkę, powinieneś trzymać się jej przez całe CV.

Należy pamiętać, że struktura i treść CV będą się różnić w zależności od wybranego typu CV. Jednak w każdym CV są zawarte pewne informacje, takie jak dane kontaktowe, wykształcenie i doświadczenie.

Resume Format Example

Użyj poniższego przykładu formatowania, aby wygenerować listę informacji do uwzględnienia w CV. Następnie możesz zmienić swoje CV, aby miało ono pożądany format i zawiera wybrane przez Ciebie informacje.

Pamiętaj, że jest to tylko jeden z przykładów formatu CV. Możesz dodać informacje, które nie są tu zawarte, w tym niektóre z wyżej wymienionych informacji wprowadzających oraz sekcje wymienione według tematu (na przykład w CV funkcjonalnym).

Twoje Informacje Kontaktowe
Imię i nazwisko
Adres ulicy
Kod pocztowy miasta
Telefon (komórka / dom)
Adres e-mail

Uwaga: jeśli masz obawy związane z prywatnością lub przeprowadzasz się, istnieją inne opcje, za pomocą których możesz podać swój adres .

Podsumowanie kariery (opcjonalnie)
Spersonalizowana sekcja CV zawierająca najważniejsze osiągnięcia, umiejętności, cechy i doświadczenie związane z pozycją, o którą się ubiegasz, może służyć dwóm celom. Podkreśla twoje odpowiednie doświadczenie i pozwala przyszłemu pracodawcy dowiedzieć się, że poświęciłeś czas na stworzenie CV, które pokazuje, w jaki sposób kwalifikujesz się do danej pracy .

Doświadczenie
Ta część CV zawiera historię pracy. Wymień firmy, dla których pracowałeś, daty zatrudnienia, zajmowane stanowiska oraz wypunktowaną listę obowiązków i osiągnięć.

Firma nr 1
Stan miasta
Daty zadziałały

Stanowisko

Firma nr 2
Stan miasta
Daty zadziałały

Stanowisko

Edukacja

W sekcji edukacyjnej CV podsumuj listę uczelni, do których uczęszczałeś, uzyskane stopnie oraz wszelkie specjalne nagrody i wyróżnienia, które zdobyłeś.

College, stopień

Nagrody, wyróżnienia

Umiejętności
Umiejętności związane z pozycją / ścieżką kariery, o które się starasz, takie jak umiejętności obsługi komputera lub umiejętności językowe.

Referencje dostępne na życzenie
Nie ma potrzeby dodawania odniesień do CV, a nawet wspomnieć, że referencje są dostępne. Zamiast tego należy sporządzić oddzielną listę referencji, aby podać pracodawcom na żądanie.

Przeczytaj więcej: Przegląd CV próbek Zbuduj CV w 7 prostych krokach