Jak wybrać najlepszy format CV

Zrobiłeś swoje badania i wybrałeś najlepszy rodzaj wznowienia dla otwarcia pracy oraz twoje doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia. Ale to dopiero pierwszy krok w tworzeniu profesjonalnego CV, które zwróci uwagę menedżera ds. Zatrudnienia.

Wskazówki dotyczące wyboru najlepszego stylu do CV

Aby Twoje CV wzrósł powyżej konkurencji, masz więcej możliwości do zrobienia. Na przykład, jaka jest najlepsza czcionka do wykorzystania w CV?

Jak duża (lub mała) powinna być twoja czcionka? Czy należy używać pogrubienia i kursywy do wyodrębniania podtytułów, tytułów zadań i innych funkcji? Czy kreacja wznawia dobry pomysł - a jeśli tak, to jak kreatywny powinien być naprawdę?

Poznaj swoją publiczność

Pisząc CV, pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, są Twoi odbiorcy. Jeśli przesyłasz zgłoszenie online, oznacza to, że możesz utworzyć życiorys, który jest czytelny zarówno dla menedżerów rekrutujących, jak i dla systemów śledzenia kandydatów (ATS).

Ogólnie rzecz biorąc, to zły pomysł, aby uzyskać zbyt fantazyjne. Niestandardowe czcionki, nadmierne formatowanie i inne elementy dekoracyjne nie przejdą przez ATS i mogą spowodować nieczytelne lub nieczytelne CV z perspektywy osoby z HR na drugim końcu.

Ponadto dobrze jest poznać kulturę organizacji, którą się interesujesz. Tradycyjne branże, takie jak finanse, będą prawdopodobnie marszczyć brwi na kreatywne CV, a firmy reklamowe lub projektowe mogą być brane ze swoim estetycznym wyczuciem.

(Ponownie: ryzyko jest ryzykowne tylko wtedy, gdy przekazujesz swoje CV osobiście lub bezpośrednio na adres e-mail osoby kontaktowej. Wszystko, co przechodzi proces aplikacji online, powinno być w miarę możliwości znormalizowane).

Nie komplikuj

Istnieje kilka powodów, dla których ważne jest, aby formatowanie w CV było proste.

Po pierwsze, wiele życiorysów jest po raz pierwszy czytanych przez systemy śledzenia kandydatów, a nie przez ludzi. Te systemy działają najlepiej podczas czytania prostego tekstu, a nie fantazyjnego formatowania. Jeśli system śledzenia kandydata nie może odczytać Twojego CV, menedżer ds. Rekrutacji może go po prostu wyrzucić.

Ważne jest również, aby menedżer ds. Zatrudnienia mógł łatwo odczytać CV. Podstawowe, czytelne czcionki, takie jak Arial, Verdana, Calibri i Times New Roman zapewnią, że twoje CV zostanie odczytane.

Podczas wybierania czcionki do CV, rozmiar czcionki powinien wynosić od 10 do 12, aby umożliwić czytelność. Może wydawać się kuszące, aby czcionka na swoim życiorysie była bardzo mała, więc możesz dołączyć więcej informacji o każdym zadaniu i nadal mieć CV na jednej stronie . Oprzyj się jednak tej potrzebie - mała czcionka jest trudna do odczytania, co ostatecznie pokona cel twojego życiorysu.

Twoje CV powinno być również wydrukowane w czerni i bieli, a nie w kolorze. Inne kolory zazwyczaj rozpraszają menedżera ds. Zatrudnienia.

Masz pewną elastyczność w nagłówkach sekcji. Możesz uczynić je nieco większymi i / lub odważnymi.

Powinieneś również podać swoje nazwisko (u góry CV). Możesz nadać swojemu imieniu nieco większe i być może pogrubienie, podkreślenie lub kursywę.

Bądź konsekwentny

Zachowaj spójność podczas formatowania. Na przykład, jeśli pogrubisz nagłówek sekcji, pogrub je wszystkie. Jeśli podkreślasz nazwę firmy, upewnij się, że inne są również podkreślone.

Nie należy też nadużywać wielkich liter, pogrubień, kursywy, podkreślania ani innych funkcji podkreślających. Znowu podstawowe działa najlepiej.

Kiedy zdobyć kreatywność?

Zazwyczaj należy używać czytelnej czcionki drukarskiej, takiej jak Times New Roman, Arial lub Calibri. Jednakże, jeśli ubiegasz się o stanowisko w projektowaniu graficznym lub reklamie (gdzie układ CV i projekt może być częścią twojej oceny), pracodawcy mogą być otwarci na alternatywne czcionki, kolory, a nawet nietradycyjne życiorysy .

Niezależnie od tego, upewnij się, że wybrana czcionka jest czytelna dla menedżera ds. Zatrudnienia. I pomyśl bardzo ostrożnie przed użyciem alternatywnej czcionki. Upewnij się, że nie wpłynie to negatywnie na twoje szanse na zdobycie pracy.

Jeśli znasz kogoś, kto pracuje w firmie, rozważ zadawanie im swoich myśli przed przesłaniem nietradycyjnego CV lub CV z kreatywną czcionką lub kolorem.

Jak wybrać czcionkę

Poniżej znajdują się dwa sposoby wyboru czcionki i rozmiaru czcionki do wznowienia.

Opcja 1:

Opcja 2:

Potwierdzanie wyboru czcionki

Po wybraniu czcionki i rozmiaru czcionki zawsze dobrze jest wydrukować i obejrzeć kopię swojego CV. Podczas lektury zadaj sobie następujące pytanie: Czy to CV jest łatwe do zeskanowania? Jeśli musisz zmrużyć oczy, aby przeczytać lub odkryć, że czcionka wydaje się ciasna, wybierz inną czcionkę lub wybierz większy rozmiar czcionki.

Jeśli strona wygląda na bardzo zajętą ​​i zagmatwana - na przykład, jeśli jest za dużo słów pogrubionych, pochylonych i podkreślonych - uprość styl swojego CV.

Zanim zaczniesz: przejrzyj przykłady CV

Nie masz pewności, kiedy pisać pogrubioną czcionką i kiedy pochylać uwagę - a kiedy dobrze się wyjechać? Zanim rozpoczniesz pracę nad swoim CV, przejrzyj bezpłatne próbki CV i szablony, które pasują do różnych sytuacji związanych z zatrudnieniem.

Łatwiej jest zobaczyć, co działa, a co nie, gdy patrzysz na próbkę ogólną, a nie na własne. Możesz również uzyskać pomysły na temat formatowania kreacji, które nie spowodują, że system śledzenia kandydata wypluje Twoje CV na brak kupek.