Czego nie zawrzeć podczas pisania CV

Informacje, które należy usunąć z CV

Czego nie powinieneś zawrzeć w swoim CV? Ponieważ życiorysy mają zazwyczaj od jednej do dwóch stron , Twoje CV powinno zawierać tylko informacje odnoszące się do pracy, o którą się ubiegasz. Jest kilka informacji, które powinny być zawarte w każdym życiorysie . Są też rzeczy, których nie trzeba wymieniać.

Menedżer ds. Zatrudniania powinien być w stanie przejrzeć CV i sprawdzić swoje kwalifikacje bez wiedzy o Tobie.

W rzeczywistości często nie ma sensu dodawać informacji o CV, które mogłyby przeszkodzić w uzyskaniu wywiadu. Zasada jest taka, że ​​w razie wątpliwości należy to pominąć! Oto lista przedmiotów, które nie powinny znajdować się w twoim CV.

Czego nie zawrzeć w swoim CV

Słowo "Wznów"
Nie oznaczaj swojego CV "wznów". Jedno spojrzenie na swoje CV, a pracodawca powinien dokładnie wiedzieć, jaki rodzaj dokumentu jest. Również nie po prostu nazwij swoje CV "wznowić", gdy zapiszesz plik. Użyj swojego nazwiska, aby menadżer ds. Zatrudnienia wiedział, którego życiorys jest na pierwszy rzut oka. Oto jak nazwać swoje CV .

Data napisania CV
Niektórzy popełniają błąd datowania swoich CV. Pracodawca nie musi wiedzieć, kiedy piszesz swoje CV; podane przez ciebie daty dotyczące wykształcenia i zatrudnienia są jedynymi datami, które musisz uwzględnić.

Wszelkie dane osobowe poza danymi kontaktowymi
Nie umieszczaj żadnych danych osobowych poza swoim adresem, adresem e-mail i numerem telefonu.

Pomiń wiek, datę urodzenia, rasę, płeć, orientację seksualną, religię, przynależność polityczną oraz nazwiska i wiek współmałżonka i dzieci. Podczas gdy niektóre z tych informacji mogą być wymagane w CV , należy je pominąć.

Powinieneś także pominąć ważne numery, które pozwolą komuś ukraść twoją tożsamość, takie jak numer ubezpieczenia społecznego, numer prawa jazdy i wszelkie dane karty kredytowej.

W niektórych przypadkach możesz zostawić swój adres z CV lub uwzględnić tylko jego część .

Fotografie
Podczas gdy wiele firm poza Stanami Zjednoczonymi wymaga zdjęcia z każdym wznowieniem , te w USA nie. W rzeczywistości większość firm woli nie dołączać fotografii, aby móc bezpiecznie stosować się do przepisów dotyczących równych szans zatrudnienia (które zabraniają firmom podejmowania decyzji o zatrudnieniu z przyczyn dyskryminacyjnych). Wyjątek stanowiłby wniosek o pracę modelarską lub aktorską, w której pozory informują o decyzjach o zatrudnieniu.

Charakterystyka fizyczna (wzrost, waga itp.)
Podobnie jak fotografia, w tym twoje cechy fizyczne na życiorysie, otwierają drzwi do ewentualnych oskarżeń o dyskryminację wobec firmy. Firmy wolą więc, aby nie zawierały żadnych deskryptorów fizycznych.

Gimnazjum i liceum
Gimnazjum nigdy nie jest uwzględnione w życiorysie. Jeśli nadal uczęszczasz do liceum, masz pierwsze dwa lata studiów lub dyplom ukończenia szkoły średniej jest na najwyższym poziomie, możesz z pewnością podać informacje z liceum. Jednak po ukończeniu jakiejkolwiek innej formy edukacji, wyeliminuj te informacje ze swojego CV.

Niskie GPA
Studenci i absolwenci często włączają swoje GPA do swoich CV.

Jeśli jednak martwisz się niskim poziomem GPA, po prostu zostaw to w swoim CV. Nadal możesz podać swoją szkołę, datę ukończenia szkoły i wszelkie otrzymane nagrody.

Niepowiązane doświadczenie zawodowe
Nie musisz podawać wszystkich zleceń, które masz w swoim CV . Ogólnie rzecz biorąc, chcesz tylko uwzględnić pozycje, które zajmowałeś w ciągu ostatnich 10-15 lat, chyba że wcześniejsza praca wyraźnie pokazuje twoje kwalifikacje. Pomijaj pozycje, które nie są związane z pracą, o którą się ubiegasz, chyba że zostawisz luki w twoim CV.

Jeśli jednak masz ograniczone doświadczenie w pracy , możesz dołączyć nieco niezwiązane z nim stanowiska, o ile tylko zademonstrujesz, jak przygotowali Cię do pracy w nowym obszarze. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w sprzedaży, możesz uwzględnić swoją wcześniejszą pracę jako kasjerkę, jeśli wyjaśnisz, że praca pomogła ci rozwinąć umiejętności obsługi klienta .

Niepowiązane hobby
Większość firm nie chce widzieć swoich zainteresowań w swoim CV. Jeśli jednak masz hobby związane z firmą, możesz je uwzględnić. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w sklepie sportowym, możesz wymienić swoje zainteresowanie konkretnymi zajęciami na świeżym powietrzu.

Przestarzałe umiejętności
Upewnij się, że wszystkie umiejętności i atrybuty umieszczone na twoim CV są aktualne. Jeśli wymienisz umiejętności, które są przestarzałe lub nie pasują do stanowiska, nie pomogą ci w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. Przejrzyj tę listę umiejętności, które chcesz wykluczyć ze swojego CV .

Imiona i dane kontaktowe dla byłych pracodawców
Ponieważ będziesz mieć osobną listę referencji , nie musisz podawać w swoim CV żadnych informacji kontaktowych dla poprzednich pracodawców.

Historia wynagrodzeń
Wynagrodzenie to kwestia, którą możesz omówić z pracodawcą podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub po zaoferowaniu ci pracy; nie chcesz ustalić przedziału wynagrodzenia przed zaoferowaniem ci nawet wywiadu. Nie podawaj więc swojej aktualnej pensji ani zarobków, które spodziewałbyś się zarobić podczas nowej pracy.

Kronika kryminalna
Jeśli zostaniesz zatrudniony, firma prawdopodobnie przeprowadzi przeszukanie Twojej historii kryminalnej. Jednak nie ma potrzeby dołączania tych informacji do CV.

"Referencje dostępne na życzenie"
Zasadniczo przyjmuje się, że kandydat do pracy będzie miał referencje. Zamiast umieszczać referencje na swoim CV lub mówiąc "referencje dostępne na życzenie", możesz wysłać menedżerowi ds. Zatrudnienia oddzielny arkusz referencji lub poczekać, aż zostaniesz poproszony o ich podanie.

Negatywne słowa / pomysły
Unikaj mówienia tego, czego nie zrobiłeś lub czego jeszcze nie dokonałeś; skup się na tym, co zrobiłeś lub jesteś w trakcie osiągania. Na przykład, jeśli nadal jesteś na studiach, nie mów "jeszcze nie ukończył", ale zamiast tego podaj rok, w którym ukończysz szkołę. Jeśli nie ukończyłeś szkoły, po prostu podaj daty, w których uczestniczyłeś.

Zamiast mówić o "ograniczonym doświadczeniu" w pracy administracyjnej, po prostu podaj przykłady swoich wcześniejszych doświadczeń.

Cel, który mówi, co chcesz
Zamiast pisać cel wznowienia, który mówi, czego szukasz w pracy, napisz podsumowanie kariery , profil lub oświadczenie marki, które podkreśla, co możesz zaoferować pracodawcy. Oto jak:

Więcej rzeczy, których nie należy dołączać do CV

Napisz a Wznów szybki i łatwy sposób

Jednym z najprostszych sposobów napisania CV jest myślenie o nim jako o procesie krok po kroku, w tym tylko o potrzebnych informacjach i pomijaniu zbędnych szczegółów. Oto jak zbudować CV w siedmiu prostych krokach .

Przeczytaj więcej: Top 10 porad dotyczących pisania CV Co uwzględnić w liście motywacyjnym | Najważniejsze 15 rzeczy, których nie należy umieszczać na CV