Dlaczego powinieneś zachować uczciwość życiową?

Jeśli szukasz pracy od dłuższego czasu i nie otrzymujesz wielu ofert, możesz ulec pokusie, by skłamać w swoim CV . To zawsze zły pomysł.

Nie tylko wyciąganie prawdy na temat CV jest niewłaściwe, ale prawdopodobnie wróci, by cię ugryźć. W najgorszym przypadku, zostaniesz złapany, natychmiast podczas sprawdzania w tle lub przez całe lata, i stracisz ofertę lub pracę. Nie jest to mało prawdopodobne: historia pełna jest przypadków ludzi sukcesu, których kariery zostały przerwane z powodu sfałszowanych referencji edukacyjnych lub wymyślonego tytułu zawodowego w ich CV .

Ale nawet jeśli nigdy nie zostaniesz złapany, leżenie na twoim CV może zniszczyć twoją karierę o cal. Po pierwsze, będziesz musiał spędzić resztę swojego czasu na tej pracy, mając nadzieję, że nikt nigdy się nie dowie. Co więcej, zapewnisz sobie pracę pod fałszywym pretekstem - co oznacza, że ​​możesz nie być wykwalifikowanym, aby wykonywać pracę i odnieść sukces.

Uzyskaj proste fakty

Nawet jeśli zrobisz skok i zdecydujesz, że warto grzebać prawdę i ryzykować, czy zostaniesz złapany, upewnij się, że wiesz, co włożyłeś do swojego CV. Przeprowadziłem wywiady z kandydatami, którzy mieli albo złe wspomnienie, gdy chodziło o ich historię zatrudnienia, albo którzy wymyślili więcej niż kilka szczegółów. Niestety dla nich, wystarczyło szybkie sprawdzenie referencji, aby potwierdzić, że ich życiorys nie był dokładny.

Ważne jest również, aby fakty były proste. Kiedy wyświetlasz listę wyników - cele, które osiągnąłeś, numery sprzedaży, które złożyłeś, wszystko, co można policzyć, upewnij się, co powiedziałeś rozmówcy, co znajduje się w Twoim CV.

Ponownie, jeśli nie jesteś uczciwy, będzie to problem dla potencjalnych pracodawców.

Nawet jeśli jesteś uczciwy, ważne jest, aby być jasnym i dokładnym na temat swojej historii pracy i osiągnięć oraz aby pamiętać o tym, co umieściłeś na swoich materiałach aplikacyjnych. Można być całkowicie szczerym i zgodnym z faktami, a mimo to popełnić błąd co do daty zatrudnienia lub tytułu pracy sprzed 10 lat.

Jeśli nie masz pewności co do szczegółów swojej historii zatrudnienia , zrób coś, zanim wyślesz swoje CV i list motywacyjny. Zweryfikuj daty w Social Security Administration, Internal Revenue Service i starych pracodawcach, abyś był w 100% pewien, że przedstawiasz prawidłowe informacje. Wielu pracodawców przeprowadza jakąś weryfikację historii zatrudnienia ; nie chcesz wyglądać tak, jak kłamiesz, kiedy mówisz prawdę.

Z tego samego powodu równie ważne jest zapoznanie się ze szczegółami swojej historii i osiągnięć z byłymi kolegami i szefami, którzy piszą odniesienia i / lub zalecenia . Nie ufaj, że ich wspomnienia są takie same jak twoje.

Jak być uczciwym w swoim CV i dostać pracę

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz kłamać, aby zrobić dobre wrażenie. Przy odrobinie uczciwości, twoje doświadczenie i umiejętności mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy, tak jak jest. David Adams, wiceprezes ds. Uczenia i rozwoju w Adecco Group North America, oferuje następujące wskazówki:

Bądź szczery. Jeśli chodzi o życiorysy, potencjalni pracodawcy szukają wyolbrzymionych umiejętności lub wyników. Rażąco zawyżając twoje osiągnięcia, możesz wysłać czerwoną flagę, która może powrócić, by prześladować Cię podczas rozmowy kwalifikacyjnej - lub w ogóle wyeliminować swoje szanse na udzielenie wywiadu.

Bądźmy szczerzy; nawet jeśli twoje upiększenia pokonują rekrutera lub potencjalnego pracodawcę, ustawiasz się na porażkę, fałszywie przedstawiając siebie i swoje umiejętności.

Określ swoje wyniki. W miarę możliwości uwzględnij kwoty w dolarach. Jeśli udało Ci się wydać znaczny budżet lub podpisałeś dużą umowę, pamiętaj o tym - pracodawcy chcą zobaczyć, co zrobiłeś, a liczby to świetny sposób, by je pokazać .

Poznaj liczby. Podobnie, jeśli ilość osób, którymi zarządzasz lub opracowane przez Ciebie programy, była znacząca, skup się na tych informacjach. Pokazanie, że dobrze wykorzystałeś swój czas na innej pracy, pomaga pracodawcom wyobrazić sobie, co możesz dla nich zrobić.

Nie zakopuj "ołowiu". Dzięki setkom CV, menedżerowie spędzają ograniczoną ilość czasu na oglądaniu każdego z nich. Musisz od razu otrzymać wiadomość i przekonać ich, że twoje umiejętności i doświadczenie są tym, czego szukają.

Upewnij się, że kluczowe informacje są umieszczone na liście jako pierwsze lub przedstawione w sposób, który sprawia, że ​​się wyróżniają.

Wspomnij o doświadczeniu "poza pracą". Pamiętaj, aby wyróżnić wszelkie umiejętności, edukację, pracę społeczną / wolontariacką i dodatkowe kształcenie, które odnosi się do danego obszaru pracy lub które potencjalny pracodawca może postrzegać jako atut. Uwzględnij wszelkie godne uwagi nagrody, wyróżnienia i osiągnięcia, które zdobyłeś.

Profesjonalizm jest kluczem. W tym fotografie, hobby niezwiązane z pracą lub dane osobowe są niepotrzebne.

Sugerowane czytanie: Jak utworzyć profesjonalne CV