Co zrobić, gdy leżysz na swoim CV

Leżąc na twoim życiorysie jest złym pomysłem z wielu powodów , między innymi dlatego, że możesz zostać złapany. Od początkowego sprawdzania przeszłości do wielu spotkań, które składają się na rozmowę kwalifikacyjną , jest po prostu zbyt wiele okazji, aby ujawnić, że byłeś mniej niż prawdomówny.

Nawet jeśli przebrniesz przez to i zatrudnisz się, nie jesteś w błędzie: historia pełna jest przykładów wysokiej rangi menedżerów, którzy stracili swoje pozycje i reputację po tym, jak zostali przyłapani na upiększaniu swoich CV.

Ale jeśli to czytasz, już to wiesz. Twoim problemem jest to, że już wyciągnąłeś prawdę na temat swojego CV, a teraz próbujesz poradzić sobie z możliwymi konsekwencjami. Może właśnie dostałeś telefon, żeby umówić się na wywiad na doskonałą pracę. Jednak - i to jest duże "jednak" - skłamałeś w swoim życiorysie, kiedy złożyłeś podanie, więc luki w zatrudnieniu byłyby trochę mniejsze, a twoja ostatnia praca brzmiała lepiej.

Być może nawet dodałeś pracę lub dwie, aby Twoje CV wyglądało lepiej. A teraz firma chce, abyś wypełnił podanie o pracę . Po wypełnieniu wniosku legalnie potwierdzasz daty zatrudnienia i historię zatrudnienia . Firma może zweryfikować te daty u poprzedniego pracodawcy.

Najczęstsze CV Kłamstwa

Jeśli kłamałeś, masz dużo towarzystwa. Badanie przeprowadzone przez CareerBuilder wskazuje, że ponad połowa pracodawców (75%) złapała się na życiorysie. Pomyśl o tym: więcej niż połowa osób, które znasz, może być winna wymówienia kłamstw w swoim CV.

W innej ankiecie programu CareerBuilder opisano najczęściej poszukiwane osoby, które starają się uciec:

Co zrobić, gdy leżysz na swoim CV

Zrobiłeś to, ale teraz się martwisz. Co robisz?

Czy ryzykujesz, że cię nie złapią? Czy też próbujesz rozwiązać problem bez narażania swoich szans na zdobycie pracy?

To nie było mądre, aby położyć się na twoim życiorysie, ponieważ może wrócić, by cię prześladować. Nawet po zatrudnieniu, leżenie na wniosku o pracę jest podstawą do rozwiązania w dowolnym momencie w przyszłości - nawet po latach. To powiedziawszy, co możesz teraz zrobić, gdy szkody już się skończyły?

Oto opcje, jak sobie z nim radzić, gdy twoje CV zawiera coś innego niż prawda:

Opcja 1. Zaktualizuj swoje CV. Niestety, nie ma żadnych gwarancji i nie masz pewności, jak zachować się w zamian za pracę, nie mówiąc już o ofercie, ale możesz zaktualizować swoje CV - ustalić daty, zmienić niektóre sformułowania itp. I powiedzieć ankieterowi, że zauważyłem kilka błędów w twoim CV i mam poprawioną kopię.

Opcja 2. Przyjdź do czysta i powiedz prawdę. Inną opcją jest poinformowanie menedżera ds. Rekrutacji o prawdzie, co prawdopodobnie doprowadzi cię do utraty przytomności. Przynajmniej nie zostaniesz wynajęty na podstawie kłamstwa i nie będziesz musiał się martwić, że ktoś dowie się po fakcie.

Opcja 3. Nic nie rób. Trzecią opcją jest nie robić nic i mieć nadzieję, że cię nie złapią.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli wypełnisz podanie o pracę, musisz być szczery, ponieważ możesz zostać zwolniony w dowolnym momencie w przyszłości, jeśli dowiedzą się i / lub sprawdzą twoje referencje i sprawdzą daty zatrudnienia.

Opcja 4. Wycofaj swoją aplikację. Kolejną alternatywą jest wycofanie podania o pracę . Nie musisz podawać powodu, dlaczego. Możesz po prostu podziękować pracodawcy za zaproszenie i powiedzieć, że nie jesteś zainteresowany stanowiskiem w tej chwili. Najwyraźniej straciłeś szansę na zdobycie pracy, ale jest to najbezpieczniejsza opcja, jeśli nie chcesz wyjaśniać lub mieć do czynienia z konsekwencjami kłamstwa.

Konsekwencje

Niestety, nie ma żadnej bezpiecznej alternatywy, poza wycofaniem, ponieważ przy każdym scenariuszu jest szansa, że ​​nie uznają cię za pracę, gdy się o tym dowiedzą.

Dodatkowo, możesz zostać zwolniony w przyszłości, jeśli firma dowie się, że nie powiedziałeś prawdy.

Napraw swoje CV

Jeśli sfałszowałeś daty na swoim CV, napraw to. Zamiast martwić się o złapanie w kłamstwo, wyjaśnij luki w swoim liście przewodnim - w ten sposób będziesz proaktywnie zwracać się do nich i nie musieć walczyć o to po fakcie.

Więcej o CV: Jak zmienić swoje CV w pracy | Czy mogę opuścić zadanie z mojego CV