Jak napisać skuteczne CV

Co to jest CV?

Co to jest wznowienie i dlaczego potrzebujesz go, gdy szukasz pracy? CV jest pisemną kompilacją twojej edukacji, doświadczenia zawodowego, referencji i osiągnięć. Większość profesjonalnych stanowisk wymaga od kandydatów przedłożenia CV i listu motywacyjnego w ramach procesu składania wniosku .

W wielu przypadkach Twoje CV jest pierwszym dokumentem, który przejął menedżer ds. Zatrudnienia podczas przeglądania Twojej aplikacji, a zatem jest prawdziwym "pierwszym wrażeniem". W związku z tym ważne jest, aby poświęcić czas i wysiłek na opracowanie i utrzymanie zaktualizowanego, dokładnego CV.

Bez względu na to, czy piszesz swoje pierwsze CV, czy też nie zaktualizowałeś go od jakiegoś czasu i wymaga ono odświeżenia, oto krok po kroku, jak napisać CV, które pomoże Ci uzyskać pożądaną pracę.

Przejrzyj cel CV

Pomyśl o CV jako "autopromocji", która podsumowuje twoje wrażenia na jednej stronie. Twoje CV jest jednym z najważniejszych elementów twojego podania o pracę. Daje menedżerowi ds. Zatrudnienia przegląd posiadanych kwalifikacji do pracy, o którą się ubiegasz.

Powinieneś także zapoznać się z różnicą między CV a listem motywacyjnym :

Zacznij od zrobienia zrzutu z mego doświadczenia

Skuteczne CV zawiera podsumowanie kwalifikacji, które popchną menedżera ds. Zatrudnienia lub pracodawcę, aby ruszyć dalej i zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną na to stanowisko.

Oprócz informacji o umiejętnościach, wykształceniu i historii pracy życiorysy mogą zawierać sekcje fakultatywne, takie jak cel , zestawienie podsumowujące , umiejętności lub punkty kariery . Te sekcje można dodać po skompilowaniu wszystkich faktycznych informacji, które należy podać w swoim CV.

Dla wielu osób pomocne może być usiądzenie za pomocą pióra i papieru lub pustego dokumentu Worda i zapisywanie historii ich pracy od początku do końca. Oczywiście, jeśli pracujesz na rynku od wielu lat, nie będzie to czasochłonne, więc możesz skupić się na swoich najbardziej znaczących i odpowiednich stanowiskach.

Zrób listę swoich doświadczeń zawodowych

Bez względu na twoje podejście, twoim celem będzie stworzenie chronologicznej listy doświadczeń, która jest odpowiednia dla miejsc pracy, o które się starasz. Chociaż powinno to koncentrować się na profesjonalnym doświadczeniu zawodowym, możesz również uwzględnić nagrody lub wyróżnienia, doświadczenie z pracy z wolontariuszem lub społecznością , zajęcia pomaturalne i umiejętności po ukończeniu studiów , a także wykształcenie w college'u , które można przenieść na koniec CV po uzyskaniu pierwsza praca po studiach.

Podczas pracy nad zrzutem pamięci pamiętaj o podaniu nazwy firmy, jej lokalizacji, dat zatrudnienia i kilku punktach opisujących Twoją rolę i obowiązki dla każdej pozycji, którą wymieniasz. Chociaż może zajść potrzeba późniejszego rozwinięcia punktów, będziesz potrzebować tych informacji na minimalnym poziomie.

Skoncentruj się na swoich osiągnięciach

Pisząc opisy zleconych zadań, skup się na tym, co osiągnąłeś na każdym stanowisku, a nie na tym, co zrobiłeś. Umieszczanie wymiernych osiągnięć w sposób numeryczny (wzrost sprzedaży o 20%, np. Zmniejszenie kosztów o 10%) pomoże wyróżnić się w wynikach.

Pamiętaj, aby dopasować te osiągnięcia do kryteriów, których poszukuje pracodawca w ogłoszeniu o pracę.

Jeśli jest wyzwaniem (a może być!) Pisanie opisów CV, które przykuwają uwagę menedżera ds. Rekrutacji, przejrzyj te porady, aby poprawić historię zatrudnienia w CV i wybrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

Co zostawić poza swoim CV

Jest kilka rzeczy, które nie należą do wznowienia pracy. To, co wykluczysz, jest równie ważne jak to, co dodajesz. W idealnym przypadku Twoje CV powinno odzwierciedlać doświadczenie, które jest istotne dla pracy, o którą się ubiegasz, i zwykle nie więcej niż dziesięć do piętnastu lat w przeszłości. Ponieważ twoje CV powinno, jeśli to możliwe, być nie dłuższe niż jedna lub dwie strony , możesz potrzebować nix pewnych rzeczy.

Na przykład, jeśli podjąłeś pracę i pozostałeś tam tylko przez miesiąc, nie chcesz uwzględnić tej pozycji. Jeśli jesteś na studiach od ponad pięciu lat, najlepiej jest usunąć wszystkie staże, które masz, zakładając, że masz inne doświadczenie zawodowe, aby wypełnić lukę.

Jest to jednak przypadek, w którym będziesz chciał użyć zdrowego rozsądku. Jeśli poszedłeś do college'u na marketing i odbyłeś staż marketingowy na swój starszy rok, a następnie pracowałeś jako serwer przez następne kilka lat, chciałbyś wziąć udział w stażu marketingowym.

Ostatecznie chcesz spróbować osiągnąć równowagę pomiędzy włączeniem doświadczenia, które jest zarówno aktualne, jak i trafne.

Wybierz styl wznowienia

Istnieje kilka podstawowych typów życiorysów używanych do ubiegania się o otwarciu pracy . Zanim poświęcisz czas na zapisanie wszystkich szczegółów dotyczących każdej pozycji, którą wybrałeś, powinieneś zdecydować, jaki styl życiorysu użyć, ponieważ może to wpłynąć na sposób, w jaki opisujesz, organizujesz i wymieniasz swoje doświadczenia, wykształcenie, umiejętności, kwalifikacje i inne. mandat za zatrudnienie.

Twoje opcje obejmują:

Który typ CV jest dla Ciebie odpowiedni?

Który rodzaj wznowienia należy użyć do poszukiwania pracy? To zależy od tego, co próbujesz osiągnąć. Celem każdego CV jest pokazanie menedżerowi rekrutacji mocnych stron, umiejętności i doświadczenia wnioskodawcy w jak najkrótszym czasie. Według jednego z badań, rekruterzy poświęcają zaledwie 6 sekund na sprawdzenie CV, zanim przejdą do następnego, więc w najlepszym interesie jest umieszczenie najlepszych cech i osiągnięć w widocznym miejscu na stronie.

Ponadto, życiorysy funkcjonalne lub kombinowane mogą być również przydatne, jeśli próbujesz odciągnąć uwagę czytelnika od czegoś - a mianowicie, duże luki w twojej historii pracy lub objazdy na niespokrewnione dziedziny.

Zacznij kompilować swoje CV

Po wybraniu typu wznowienia nadszedł czas, aby rozpocząć pisanie CV. Nie musisz zaczynać od zera. Najpierw przejrzyj przykłady wybranego typu wznowienia . Następnie wybierz szablon, który możesz skopiować i wkleić do dokumentu, a następnie wypełnij swoją własną historią pracy.

Bez względu na rodzaj CV, które wybierzesz, staraj się dostosować swoje CV do pracy, o którą się ubiegasz. Chociaż jest całkowicie dopuszczalne używanie szablonu CV , który dostosowujesz do każdego opisu zadania, nie jest dobrym pomysłem, aby wysłać to samo dokładne wznowienie do wielu otworów, nawet w tym samym polu.

Twoim celem powinno być napisanie CV z myślą zarówno o robotach, jak i ludziach. Wiele organizacji używa Systemów Śledzenia Wnioskodawców do sortowania i weryfikacji życiorysów, zanim zatrudnieni menedżerowie kiedykolwiek na nie spojrzą. Oznacza to, że możesz mieć najlepsze doświadczenie i kwalifikacje w całej dziedzinie kandydatów, a także całkiem przyzwoite życiorysy, ale twoje informacje padną z pęknięć, jeśli twoje CV nie zawiera właściwych słów kluczowych . Dobre słowa kluczowe odnoszą się nie tylko do Twojego doświadczenia, ale także do opisu stanowiska w poście.

Sformatuj swoje CV

Po zapisaniu i uporządkowaniu informacji zgodnie z wybranym typem CV, należy go sformatować zgodnie z typowymi standardami zawodowymi . Powinieneś używać spójnych odstępów i równomiernie rozłożonych marginesów ze wszystkich stron, jeśli to możliwe. Zazwyczaj najlepiej jest trzymać się domyślnych ustawień procesora tekstu, ale w niektórych przypadkach, jeśli zmniejszysz marginesy po lewej, prawej, u góry i na dole, może to pomóc w zakupie większej ilości miejsca, aby dopasować CV do jednej strony .

Chociaż wznowienia wizualne lub planszowe stały się modne w niektórych branżach, zawsze można się bezpiecznie trzymać z tradycyjnym formatowaniem: biała strona, czarny tekst, czytelna czcionka. Wybierz czcionkę podstawową, np. Arial, Times New Roman, Calibri, Helvetica lub Georgia. Najlepiej, aby rozmiar czcionki nie był większy niż 12 i nie mniejszy niż 10,5.

Nawet jeśli wysyłasz kopie tylko cyfrowo, dobrze jest wydrukować swoje CV (ponieważ jest to możliwe, aby to robili menedżerowie), aby mieć pewność, że wydrukuje się na jednej stronie i jest łatwe do odczytania w formie drukowanej. Czytanie nad wydrukowaną kopią Twojego CV pomoże Ci również zapewnić, że na stronie jest dużo białego miejsca i wygląda profesjonalnie.

Ponowne sprawdzanie, sprawdzanie i ponowne sprawdzanie

Nawet profesjonalni korektorzy nie mogą łatwo sprawdzić własnej pracy. Po popełnieniu błędu literowego, trudno jest go złapać. Z tego powodu dobrze jest, aby jeden lub dwóch zaufanych przyjaciół przyjrzało się twojemu CV przed wysłaniem go do rozpatrzenia. Użyj najpierw listy kontrolnej sprawdzania poprawności życiorysu , a następnie poproś kogoś, aby ocenił ją jako ostateczną, aby upewnić się, że jest idealna, zanim klikniesz przycisk Wyślij lub prześlij, aby ubiegać się o pracę.

Pomyśl o swoim CV jako żywym dokumencie

W krótkim okresie należy dostosować swoje CV w oparciu o każdą pracę, do której się stosuje . Na przykład, jeśli jedna pozycja, o którą się ubiegasz, wydaje się obciążać określoną odpowiedzialnością lub skupić się na innej, powinieneś się upewnić, że Twoje CV podsunie ci wiedzę w tej dziedzinie.

W tym samym czasie powinieneś aktualizować swoje CV wraz z rozwojem swojego doświadczenia, dodając nowe umiejętności, których się nauczyłeś, kursy, które zdobyłeś lub nagrody, które wygrałeś.

O wiele łatwiej jest aktualizować swoje CV okresowo niż wszystkie naraz, więc nawet gdy jesteś zatrudniony, ustaw przypomnienie, aby odświeżyć swoje CV co trzy miesiące, podczas gdy informacja jest wciąż świeża w twojej głowie. Ułatwi to następne wyszukiwanie pracy, jeśli zdecydujesz się zmienić firmę lub karierę w przyszłości.

Skorzystaj z tych siedmiu prostych kroków, aby zbudować CV, aby zachować aktualność i być gotowe do wysłania, jeśli otrzymasz telefon od rekrutera lub znajdziesz pracę, którą chciałbyś wynająć i chcesz złożyć wniosek od razu.