Pytania do zadawania kandydata w rozmowie kwalifikacyjnej

Po zakończeniu selekcji kandydatów na pierwsze dwie lub trzy osoby otrzymasz rozmowę kwalifikacyjną. Jakie pytania należy zadać? Jakich odpowiedzi powinieneś szukać? Skąd będziesz wiedzieć, który z nich wynająć? Niezależnie od tego, czy pracujesz dla dużej firmy z działem zasobów ludzkich i wielkością procedur, czy też jesteś właścicielem małej firmy z kilkoma pracownikami, rodzaje pytań, które chcesz zadać, są takie same.

Pytania, które należy zadać

Chcesz zadać pytania, które w rosnącym porządku ważności powiedzą ci: 1) czy dana osoba ma umiejętności potrzebne do wykonania pracy, 2) jak działają pod presją i 3) jak dobrze będą pasować do zespołu .

Czy oni mogą wykonać zadanie?

To są prawdopodobnie najłatwiejsze pytania. Widziałeś CV osoby, więc wiesz, że twierdzą, że posiada niezbędne umiejętności. Zadaj kilka pytań, aby sprawdzić, co twierdzą.

Zauważ, że te pytania pytają, jak lub co. Nie można odpowiedzieć tak lub nie. Posłuchaj odpowiedzi, aby zobaczyć, jak szybko odpowiedzą, jak kompletna / poprawna jest ich odpowiedź, i czy odpowiadają na to, o co prosiłeś, lub odejść do czegoś, z czym są bardziej znane.

Jak działają pod ciśnieniem?

Może to być obszar, w którym większość menedżerów ma problemy z zadawaniem dobrych pytań, ale są one ważniejsze niż powyższe pytania dotyczące kompetencji zawodowych. Jesteśmy niechętni, aby być "złym facetem", aby postawić kogoś pod presją. Jednak jest bardzo mało miejsc pracy, które nie stawiają pracownika pod wpływem stresu od czasu do czasu.

Każdy może dobrze sobie radzić w spokojnych czasach. Chcesz ludzi, którzy mogą dobrze funkcjonować, gdy rzeczy stają się mylące lub trudne. Aby określić, który kandydat będzie najlepiej radził sobie z presją, zadawaj trudne i stresujące pytania .

Ponownie, ważne jest, jak szybko, bezpośrednio i całkowicie odpowiadają na twoje pytania. Jeśli kandydat twierdzi, że nigdy nie był pod wpływem stresu, unikaj tej osoby. Albo kłamie, albo nie ma kontaktu z rzeczywistością. Jeśli kandydat twierdzi, że współpracuje ze wszystkimi swoimi współpracownikami i nigdy nie ma z nikim konfliktu , naciśnij przycisk, aby uzyskać więcej informacji. Ona jest świętym albo wycieraczką.

Jedno pytanie, które chciałbym zadać, brzmi: "Co sądzisz o naszej stronie?" Mówi mi, czy osoba ta poświęciła czas na odwiedzenie naszej strony internetowej, aby dowiedzieć się o niej, ale jednocześnie mówi mi, w jaki sposób zareagują na presję, jaką należy postawić na miejscu.

Jak dobrze się w nich mieszczą?

Wśród równie wykwalifikowanych kandydatów jest to najważniejszy atrybut.

Potrzebujesz kogoś, kto pasowałby do zespołu i byłby produktywnym członkiem, kimś, kto doda do zespołu i nie będzie rozpraszaniem. Bądź jednak ostrożny. Nie szukasz "najpiękniejszej" osoby. Szukasz najlepszego dopasowania. Oprócz osobowości musisz także ocenić nawyki pracy, uzupełniający zestaw umiejętności i miejsce, w którym zespół potrzebuje pomocy.

W bardzo niskim kluczowym biurze głośny, hałaśliwy nowy wynajem prawdopodobnie zmniejszyłby produkcję zespołu, ponieważ zespół byłby tak zajęty wpatrywaniem się w przybysza i cichym dyskutowaniem między sobą, dlaczego ta osoba jest tak głośna. Z drugiej strony, ktoś umiarkowanie otwarty może być po prostu tym, co zespół potrzebuje, aby je uruchomić i produkować ponownie na najwyższych poziomach.

Jeśli wszyscy w grupie przychodzą między godziną 8:30 a 9, ale pracują do godziny 18:00 lub później, będzie trudno dopasować nowy wynajem, jeśli zawsze przyjdą o 6:30 lub 7, aby mogli opuścić dom o 3 .