Porady wideo do filmowania jak profesjonalny filmowiec

Stawanie się dobrym filmowcem wymaga czegoś więcej niż profesjonalnego sprzętu

Niezależnie od tego, czy chcesz zostać kamerzystą medialnym, czy po prostu chcesz wiedzieć, jak robić profesjonalnie wyglądające filmy, potrzebujesz czegoś więcej niż dobrego sprzętu. Te 10 najlepszych porad wideo pomoże Ci strzelić jak profesjonalny filmowiec i sprawi, że twoja praca będzie błyskawicznym wzrostem jakości.

Shoot Steady Video

Statyw jest prostą odpowiedzią na ciągły obraz wideo, ale nie należy na nim polegać. Możesz robić stabilne wideo bez obciążania wielu narzędzi.

Ustaw swoje ciało tak, aby każdy oddech, jaki robisz, nie powodował niepożądanego ruchu kamery. Użyj podłoża, ściany lub innego obiektu, aby ustawić aparat i uzyskać interesujące perspektywy wizualne. Po zejściu ze statywu można poruszać się po scenie, nie będąc zakotwiczonym w jednym miejscu.

Twórz kreatywne ujęcia

Tworzenie ciekawych filmów wymaga nauki kreatywnych technik fotografowania. Nie chcesz, aby Twoje filmy wyglądały tak, jakby pochodziły z kamery monitorującej.

Początkujący mają tendencję do fotografowania wszystkiego z rogu pokoju lub z dala od akcji. Ustawiając się w środku tego, co się dzieje, otrzymasz obrazy, które nie są możliwe z daleka. Eksperymentuj pod różnymi kątami, strzelając powyżej i poniżej obiektu.

Ćwicz filmy szerokoekranowe

Filmy z jutra będą szeroko widoczne w formacie 16x9. Zastanów się, jak możesz sprawić, by ta dodatkowa przestrzeń wizualna działała dla Ciebie.

Możesz uchwycić znacznie więcej treści w jednym ujęciu.

Pamiętaj jednak, że wideo szerokoekranowe nie oznacza strzelania do wszystkich szerokich ujęć. Telewizja jest nadal intymnym medium. Zbliżenia twarzy wywołają więcej emocji niż grupowe ujęcie tłumu.

Unikaj niepotrzebnych powiększeń i patelni

Pierwsze podniesienie kamery ma prawie każdego, kto chce nacisnąć przycisk zoomu przy każdym ujęciu, przesuwając się po horyzoncie.

Wynik może sprawić, że widzowie zaczną chorować na chorobę morską.

Jeśli nagrywasz scenę akcji, pozwól, aby ruch, który się dzieje naturalnie dominował w Twoim filmie. Powstrzymaj się od dodawania losowych zoomów i patelni , które odwracają uwagę od akcji.

Upewnij się, że istnieje powód, dla którego powiększasz lub przesuniesz. Na imprezie sportowej profesjonalni kamerzyści śledzą akcję podążając za piłką. To jest motywacja do pochylania kamery, gdy zawodnik uderzy piłkę pod muchę lub przesunie się podczas gry podwójnej.

Uzyskaj dobre wyniki podczas fotografowania na zewnątrz

Można by pomyśleć, że wideo na zewnątrz byłoby proste, ponieważ słońce zapewnia oświetlenie. Ale aby uzyskać najlepsze wyniki strzelania na zewnątrz, musisz uważnie obserwować położenie słońca.

Strzelaj ze słońcem za plecami. Jeśli nagrywasz ludzi, mogą narzekać na to, że patrzą bezpośrednio w słońce, ale powiedz im, że strzały, które dostaniesz, będą znacznie lepsze, niż gdybyś strzelał w słońce. To by przypominało ich twarze.

Przygotuj się do wewnętrznego filmowania

Ignorowanie oświetlenia podczas fotografowania w pomieszczeniach może spowodować, że filmy będą ciemne. Dlatego wewnętrzne nagrania wideo wymagają dodatkowego przygotowania.

Dodawanie świateł jest idealne. Jeśli nie jest to możliwe, sprawdź dostępne źródła światła.

Jeśli kręcisz wideo ludzi, zdobądź tyle światła na ich twarzach. Ale nie daj się oszukać przez światła górne. Choć mogą być jasne, oświetlają tylko głowy ludzi, pozostawiając ich rysy twarzy cieniste.

Ustaw światła dla pożądanego wyglądu

Używanie lampek telewizyjnych sprawi, że Twoje filmy będą wyglądać lepiej. Ale dobre oświetlenie wymaga czegoś więcej niż rozbijanie obiektu z taką samą mocą, jaką można znaleźć.

Wiedząc, gdzie umieścić światła, robi się różnicę w uzyskaniu naturalnego efektu w porównaniu do tego, że ludzie wyglądają, jakby mieli przejść operację.

Poza standardową konfiguracją 3-świetlną eksperymentuj, aby uzyskać dramatyczne efekty. Wyłącz wszystkie światła w pokoju i używaj tylko swojego sprzętu, aby podkreślić, co chcesz.

Twórz kreatywne wywiady

W pewnym momencie będziesz chciał sfilmować wideo osoby mówiącej do kamery; może to być rozmowa kwalifikacyjna lub po prostu rozmowa z osobą na ulicy.

Zaplanuj sesję wywiadu, aby uzyskać profesjonalne rezultaty.

Zastanów się w tle. Jeśli rozmawiasz z kimś o ruchu w ich okolicy, pokaż samochody w oddali. Jeśli rozmawiasz z ojcem o dniu urodzenia jego dziecka, umieść go w przytulnym otoczeniu, jak przy kominku.

Następnie zdecyduj, jak mocno chcesz sfotografować wywiad. Istnieje standardowy wygląd głowy i ramion. Ale możesz chcieć przeprowadzić wywiad z rolnikiem w jego ciągniku, z dużą ilością ciągnika w ujęciu. Wysoko emocjonujący wywiad powinien być napięty, abyś mógł zobaczyć w jego oczach.

Pamiętaj, aby uchwycić dobry dźwięk

Podczas przechwytywania atrakcyjnych filmów, nie zapominaj, że dobry dźwięk jest koniecznością. W przeciwnym razie Twój film może okazać się bezużyteczny.

Dwa najczęstsze błędy polegają na tym, aby zapomnieć o nagrywaniu dźwięku i nie monitorować dźwięku, który otrzymujesz. Zapominanie o nagrywaniu dźwięku oznacza, że ​​impreza urodzinowa dziecka jest cicha - możesz zobaczyć inne dzieci śpiewające i śmiejące się, ale nie słysząc tego, film jest zrujnowany.

Monitorowanie dźwięku pomaga uniknąć nagrywania niepożądanego dźwięku. Może się to zdarzyć, gdy przeprowadzasz rozmowę z kimś i nie zauważysz, że stoisz w pobliżu głośnego klimatyzatora. Gdy oglądasz wideo później, słyszysz tylko szum jednostki klimatyzacji, który zagłusza to, co mówiła ta osoba.

Dodaj zielony ekran, aby uzyskać efekty specjalne

Korzystanie z chromakey zielony ekran daje świat opcji. Są to te same narzędzia, których używają stacje telewizyjne do prezentacji pogody. Meteorolog stoi przed zielonym ekranem, dzięki czemu mapy pogody mogą zostać nałożone za nim.

Możesz zastrzelić osobę pamiętającą jej ukończenie szkoły średniej, a wideo z oceną gra za nią. To prosty sposób na połączenie dwóch źródeł wideo w jeden ujęcie.

Opanowanie tych porad wideo złagodzi frustrację wielu doświadczonych filmowców. Wkrótce standardowe sztuczki staną się tak rutynowe, że będziesz mógł skoncentrować się na kreatywności, a nie tylko na podstawach.