Jak przygotować się do pierwszego spotkania strategicznego

Jeśli nigdy wcześniej nie uczestniczyłeś w procesie planowania strategii , zaproszenie od dyrektora wykonawczego do tej pracy jest zarówno ekscytujące, jak i nieco onieśmielające. Idea "strategii" brzmi egzotycznie i jest ważna, a chociaż wiele z tej pracy jest mniej niż egzotycznych, to absolutnie ma ona kluczowe znaczenie. Ten post oferuje prosty grunt w kluczowych kwestiach, z którymi powinieneś się zapoznać, przygotowując się do współpracy z innymi w swojej firmie w zakresie oceny i doskonalenia strategii firmy.

Zawijanie mózgu wokół idei strategii:

Poproś dziesięciu kierowników o zdefiniowanie strategii, a otrzymasz dziesięć różnych odpowiedzi. Istotą strategii jest wybór miejsca inwestycji, kogo obsługiwać i jak konkurować i wygrywać. Z klasycznej definicji George'a Day'a: "Strategia to seria zintegrowanych działań w pogoni za konkurencją" , zbyt uproszczona przez Jacka Welcha: " wybierasz kierunek i wdrażasz jak cholera", strategia polega na wyborze miejsca, w którym uda się zastosować zasoby firmy służyć konkretnej publiczności. Rozważając konkurencję, klasyczny żargon wojskowy oferuje strategię polegającą na użyciu siły przeciwko słabościom.

Jaka strategia nie jest:

Co powinieneś wiedzieć o procesie strategii:

Zbyt wiele firm wpada w pułapkę stosowania podejścia opartego na szablonach do opracowywania strategii . Powszechny i ​​nieefektywny szablon sugeruje, że firma dokonuje przeglądu misji, definiuje przyszłą wizję, a następnie opisuje działania niezbędne do realizacji tej wizji. Chociaż wszystkie te tematy mają zalety we właściwym czasie, zastosowanie tego procesu typu szablonu daje dobre slajdy i dokumenty podsumowujące, ale mało znaczącą treść strategii.

Prawdziwa praca strategii obejmuje badania, eksplorację i dyskusję, koncentrując się na:

Wreszcie, w oparciu o powyższe prace, zespół musi ocenić, jakie inwestycje wykonać i jakie działania należy podjąć, aby zrealizować strategię. Obejmuje to ocenę opcji inwestycyjnych; inicjowanie nowych projektów, określanie kluczowych wymagań dotyczących talentów, systemów i zasobów pomocniczych. Działania te są destylowane w planie projektu, który opisuje plan i proces realizacji strategii firmy.

Ciężka praca strategii:

Podczas gdy byłoby łatwo w oparciu o działania określone powyżej zakładać, że określenie skutecznej strategii jest dość proste, byłoby to błędem.

Identyfikacja istotnych i dostępnych możliwości oraz określenie sposobu wykorzystania tych możliwości na konkurencyjnym lub wymagającym rynku jest trudnym procesem . Praca strategiczna wymaga obiektywnej oceny możliwości firmy i szerokiej debaty na temat najlepszego sposobu wykorzystania szans. I jak większość działań w życiu, im dokładniejsze planowanie z wyprzedzeniem, tym lepszy wynik. W przypadku strategii planowanie z wyprzedzeniem jest bałaganiarstwem pomysłów, opinii i ego, które musi ustąpić miejsca przekonującej i uzgodnionej drodze w dążeniu do obsługi klientów i pokonania konkurentów.

Realizacja strategii:

Proces wdrażania opisywanych działań i ustalania mierników postępu i celów finansowych jest kluczowy dla tego, co określa się jako proces realizacji.

Zdrowy program egzekucji uznaje potrzebę powszechnej, jasnej komunikacji i koordynacji oraz zawiera narzędzia zarządzania projektami w celu wsparcia wdrażania i raportowania. Dodatkowo, skuteczny proces realizacji strategii obejmuje pętle zwrotne, które odzwierciedlają i dostosowują do lekcji wyniesionych z rynku.

7 wyzwań ze strategią:

Biorąc pod uwagę problemy i koncepcje opisane powyżej, można rozsądnie stwierdzić, że praca nad strategią jest procesem niechlujnym, nieco organicznym i obciążonym ryzykiem. Zgodziłbyś się z tą oceną.

Wiele obszarów, w których organizacje borykają się ze strategią, to:

  1. Brak zaangażowania na odpowiednim poziomie szczegółowości przy ocenie możliwości i możliwości.
  2. Mylące planowanie operacyjne z planowaniem strategii.
  3. Nie można zdefiniować szczegółowego procesu wykonania z jasnymi celami i miarami postępu.
  4. Umożliwienie polityce i ego zredukowania pracy strategii do debaty nad budżetem i terytorium.
  5. Nie inwestować w odkrywanie potencjalnych zakłócających wydarzeń lub pojawiających się wydarzeń wyzwalających na innych rynkach, które mogą mieć wpływ na klientów lub technologie firmy.
  6. Brak wbudowanych pętli sprzężenia zwrotnego w celu odzwierciedlenia doświadczeń zdobytych na rynku.
  7. Nie traktować strategii jako procesu wymagającego ciągłej oceny i odświeżania.

Podsumowanie na teraz:

Wspaniałą wiadomością jest to, że zaproszenie do udziału w określaniu przyszłego kierunku firmy jest komplementem i świadectwem wiary twojego szefa w twoją wiedzę i zdolność do wnoszenia wkładu w ten proces. Nie pozwól, aby powyższa treść Cię przestraszyła. Podczas gdy jest znacznie więcej do rozwijania jako krytyczny myśliciel i świetny strateg, twoja wiedza na temat procesu, podejść i potencjalnych pułapek opisanych powyżej, oferuje wyraźną przewagę w stosunku do wielu twoich rówieśników. Używaj narzędzi o doskonałym strategicznym zdrowiu.