Przewodnik menedżera do zrozumienia strategii: Pierwsze kroki

Strategia jest jedną z kluczowych dziedzin zarządzania, zawiera własną słownictwo i narzędzia oraz brak opinii ekspertów na temat tego, co to znaczy i jak najlepiej ją rozwijać. I podobnie jak wszystko inne w zarządzaniu w erze przyspieszania zmian i zwiększonej zmienności, nasze zrozumienie i nasze podejście do rozwijania i realizacji strategii naszej firmy również musi ewoluować.

Celem tego posta jest pomoc w zrozumieniu koncepcji strategii i niektórych kluczowych pojęć.

Wprowadzanie strategii do życia dzięki swojej ulubionej restauracji

Pomyśl o specjalnej restauracji w swoim życiu. Być może jest to miejsce, w którym Ty i Twoi znaczący inni udacie się na rocznicę. Lub, być może, jest to miejsce, w którym można zjeść wyśmienitą lokalną kuchnię, gdy przebywają z tobą goście spoza miasta. Niezależnie od lokalizacji Twoja ulubiona restauracja podjęła kilka kluczowych decyzji, w tym:

Te i inne kluczowe decyzje odzwierciedlają główne strategiczne wybory restauracji. Oczywiście, ponieważ jest tak wiele opcji, które możemy wybierać do jedzenia, począwszy od pozostawania w domu, po wszelkiego rodzaju zwyczajne, szybkie, eleganckie restauracje, restauracje niezależne lub sieciowe, właściciel podejmuje decyzje w oparciu o swoich docelowych klientów i klientów. biorąc pod uwagę, jak chce być wyjątkowa lub inna niż konkurencja.

To wybory "co robić" i "czego nie robić", koncentrujące się na konkretnej grupie odbiorców, która definiuje strategię restauracji. To samo dotyczy Twojej firmy. Niezależna, ekskluzywna restauracja z wyśmienitą restauracją, skierowana do zamożnej publiczności zainteresowanej wspaniałą kuchnią, nie oferuje zniżki ani opcji menu budżetowego.

Ceny będą odzwierciedlać podstawową strategię i odbiorców.

Jaka strategia nie jest

W świecie korporacji strategia jest często pojęciem i pojęciem, które jest często błędnie stosowane. Na przykład:

Jaka jest strategia i co zapewnia

Co zawiera właściwa strategia?

Jest świetna książka na temat strategii, którą zachęcamy wszystkich menedżerów do czytania i trzymania, zatytułowana: Dobra strategia / zła strategia: różnica i dlaczego to ma znaczenie. Autor, Richard Rumelt, wykonuje znakomitą pracę, oferując jasny i prosty opis składników dobrej strategii. Obejmują one:

1. Diagnoza

Wyraźna ocena i stwierdzenie sytuacji. Wyobraź sobie, że cierpisz na wiele dolegliwości i udajesz się do lekarza po pomoc. Twój lekarz poświęci czas na ocenę wielu różnych czynników przed postawieniem diagnozy iz pewnością przed wyborem leczenia.

To samo dotyczy strategii korporacyjnej, w której zespół będzie pracował nad oceną i opisaniem bieżących i oczekiwanych przyszłych warunków na swoich rynkach.

2. Filozofia przewodnia

Opierając się na medycznym przykładzie, po postawieniu diagnozy lekarz zaproponuje ogólne podejście do radzenia sobie z twoimi dolegliwościami. W środowisku korporacyjnym robimy to samo ze strategią. Po dokonaniu oceny warunków rynkowych i klientów oraz sytuacji naszej firmy, określamy ogólne podejście, które pomoże nam konkurować i wygrywać na wybranych rynkach z konkretnymi grupami klientów.

3. Spójne działania

Twój schemat leczenia obejmował będzie serię konkretnych kroków lub działań mających na celu wyleczenie lub zminimalizowanie twojej choroby. W środowisku korporacyjnym definiujemy konkretne, skoordynowane działania niezbędne do wdrożenia przewodniej filozofii.

to jest to! Wyjaśnienie jest proste, ale opracowanie i wykonanie strategii nie jest bynajmniej uproszczone.

Dolna linia na teraz

Podczas gdy strategia jest wypełniona terminami i podejściami oraz narzędziami i omawiana głównie przez dyrektorów, konsultantów i pracowników akademickich, nie musisz pozwolić, aby temat cię przestraszył. Wręcz przeciwnie, najbardziej wartościowi i odnoszący sukcesy menedżerowie i liderzy ciężko pracują, aby uprościć ten złożony temat i pomóc swoim zespołom i firmom opracować jasne, odpowiednie i zrozumiałe strategie .