Gunship AC-130 - Ogień w niebie

Samolot z zastraszającą bronią

Oferując śmiercionośną liczbę mini-dział, armat i haubic, Gunship AC-130 zyskał reputację jednej z najbardziej zabójczych broni bojowych na świecie.

Samolot transportowy o sile ognia

AC-130 jest zmodyfikowaną wersją samolotu transportowego C-130 Lockheed Martin Corp. Samolot dostaje zastraszającą gamę broni od firmy Boeing, która jest odpowiedzialna za przekształcenie samolotu transportowego w statek wojenny.

AC-130 jest wykorzystywany w misjach bojowych, aby zapewnić wsparcie innym samolotom i żołnierzom walczącym na ziemi.

US Air Force jest jedynym użytkownikiem Gunship AC-130. Samolot występuje w dwóch wariantach znanych jako "Sceptre" i "Spooky". Dzięki załodze lotniczej składającej się z 13 członków Sił Powietrznych i broni od 25 milimetrów Gatling do 105-milimetrowych haubic, AC-130 ma reputację dostarczania kar do ataków w strefach walki.

Oprócz swojej siły ognia, karabin AC-130 okazał się popularny wśród amerykańskich sił powietrznych ze względu na jego zdolność do działania w niesprzyjających warunkach pogodowych i przez długie okresy w nocy. Wyposażony w zaawansowane technicznie czujniki, skanery i radary, samolot jest w stanie rozróżnić siły sprzymierzone i oddziały wroga z dużych odległości. Dzięki temu dokładność AC-130 jest jedną z najlepszych wśród konwencjonalnych samolotów wojskowych.

Dziedzictwo, które zaczęło się w Wietnamie

Obecny model śmigłowca AC-130 został użyty do walki z wrogimi żołnierzami w Iraku, Afganistanie i Somalii.

Jednak samolot dostał swój start w wojnie w Wietnamie. US Air Force po raz pierwszy opracował gunship, aby zapewnić wsparcie dla myśliwców i żołnierzy naziemnych prowadzących misje w Laosie i Wietnamie Południowym.

Od samego początku w 1967 r., Śmigłowiec AC-130 okazał się niezwykle zdolny i popularny - niszcząc, według niektórych szacunków, ponad 10 000 pojazdów naziemnych i tysięcy wrogich samolotów.

W ciągu roku od rozpoczęcia służby w Wietnamie było wystarczająco dużo samolotów AC-130, by utworzyć eskadrę. Pierwsza eskadra AC-130 została nazwana 16. Dywizją Operacji Specjalnych i znalazła się pod akronimem "SOS"

Niedawno samolot szturmowy AC-130 został wykorzystany do zapewnienia siły ognia i wsparcia podczas inwazji na Panamę w 1989 r., Pierwszej wojny w Zatoce w 1991 r. Oraz operacji obecnych w Iraku, Afganistanie i częściach Afryki. Pistolet AC-130 został użyty ostatnio do usunięcia bojowników Al-Kaidy z trudnego górskiego terenu.

Aktualizacja do większej siły ognia

Gunship AC-130 został skrytykowany za zbyt silne uzbrojenie i pokazanie przytłaczającej siły. Jednakże Dowództwo Operacji Specjalnych Sił Powietrznych przesunęło się w ostatnich latach, aby dodać więcej siły ognia do samolotu.

W 2007 r. Siły powietrzne USA ogłosiły, że chcą ulepszyć i uzupełnić uzbrojenie w lotnictwie AC-130. Są plany, aby ewentualnie zamienić haubice samolotu na 120-milimetrowe moździerze i pociski Hellfire. Dyskutowano również o dodaniu do samolotu samolotów Viper Strike Glide Bombs i Advanced Precision Kill Weapon . Łącznie te dodatki sprawią, że śmigłowiec AC-130 stanie się jeszcze bardziej groźnym elementem uzbrojenia.

Amerykańskie siły powietrzne oświadczyły, że rozpoczną w 2011 r. Proces zakupu 16 nowych karabinów. Nowe karabiny to samoloty transportowe Lockheed Martin C-130J zmodyfikowane tak, by zawierały to, co wojsko nazywa "pakietem precyzyjnego strajku". Amerykańskie siły powietrzne oświadczyły, że w latach 2011-2015 wydadzą 1,6 miliarda dolarów na dodatkowe karabiny. Wraz z nowymi dodatkami flota amerykańskich sił powietrznych ma liczyć 33 samoloty.