Liquid Body Armor

Technologia ta znacznie przyspiesza ochronę życia żołnierzy

Płynna zbroja kamizelek z Kevlaru to jedna z najnowszych technologii mających na celu ratowanie życia żołnierzy, opracowywanych przez Laboratorium Badawcze armii USA. Ten rodzaj kamizelek kuloodpornych jest lekki i elastyczny, dzięki czemu żołnierze mogą być bardziej mobilni, gdy są jeszcze chronieni. Nie przeszkadza to osobie, która biegnie lub celuje swoją bronią.

Komponenty płynnego pancerza

Kluczowym składnikiem płynnego pancerza jest czysty płyn zagęszczający lub STF.

Płyn ten składa się z twardych cząstek zawieszonych w cieczy. Płynny glikol polietylenowy jest nietoksyczny i może wytrzymać szeroki zakres temperatur. Twarde nanocząsteczki krzemionki stanowią drugi składnik STF. Ta kombinacja płynnych i twardych składników daje materiał o niezwykłych właściwościach.

STF jest namoczone we wszystkich warstwach kamizelki z Kevlaru, aby wykonać płynny pancerz.

Jak reaguje płynny pancerz

Tkanina z Kevlaru utrzymuje STF w miejscu, a także pomaga zatrzymać pociski. Nasyconą tkaninę można namaczać, drapać i szyć tak jak każdą inną tkaninę.

Podczas normalnej obsługi STF jest bardzo odkształcalny i przepływa jak ciecz. Ale kiedy kula lub frag trafi w kamizelkę, przechodzi do sztywnego materiału. Zapobiega to przeniknięciu pocisku do ciała żołnierza, według dr Erica Wetzela, inżyniera mechanika z Dyrekcji ds. Broń i Badań Materiałów, który kieruje zespołem projektowym armii USA .

Wetzel i jego zespół pracowali nad tą technologią przez kilka lat z Dr. Normanem J. Wagnerem i jego studentami z University of Delaware.

Cel technologii

Celem tej technologii jest stworzenie nowego materiału, który jest niski i lekki, a jednocześnie zapewnia równoważne lub lepsze właściwości balistyczne w porównaniu do obecnej tkaniny Kevlar.

Ale płynny pancerz ma również większą elastyczność i mniejszą grubość, jak twierdzi Wetzel. Technologia ma duży potencjał.

Płynna zbroja jest nadal poddawana testom laboratoryjnym, ale Wetzel jest entuzjastycznie nastawiony do innych aplikacji, w których można zastosować tę technologię. "Niebo jest granicą", powiedział Wetzel. "Najpierw chcielibyśmy umieścić ten materiał w żołnierskich rękawach i spodniach, obszarach, które nie są chronione przez kamizelki balistyczne, ale muszą pozostać elastyczne.Możemy również użyć tego materiału do koców bombowych, w celu pokrycia podejrzanych paczek lub niewybuchów. zbroję można nawet zastosować do skoków, aby usztywniały się podczas uderzenia, aby wspierać kostki żołnierzy. "

Oprócz ratowania życia żołnierzy, Wetzel powiedział, że płynne zbroje używane w kamizelkach z Kevlaru mogą pomóc tym, którzy pracują w organach ścigania . "Strażnicy więzienni i funkcjonariusze policji również mogliby czerpać korzyści z tej technologii" - powiedział Wetzel. "Płynna zbroja jest o wiele bardziej odporna na pchnięcia niż konwencjonalna zbroja, ta umiejętność jest szczególnie ważna dla strażników więziennych, którzy najczęściej atakowani są ręcznie ostrą bronią".

Wetzel i jego zespół otrzymali nagrodę Paul A. Siple 2002, najwyższą nagrodę armii za osiągnięcia naukowe za pracę nad płynnym pancerzem.

Autor: Tonya Johnson, Army Public Affairs