Wszystko, co trzeba wiedzieć o następnej generacji zbiornika Abrams

Najnowsza wersja jest lżejsza niż jego poprzednicy

NSU ROTC / Flickr

Armia amerykańska wykorzystała czołg Abrams następnej generacji - znany jako M1A3 - w walce w 2017 roku. Oficerowie armii powiedzieli, że planują utrzymać najnowszą wersję długiego czołgu służącego do służby do 2050 roku.

Nowe funkcje Abrams Tank

Abrams M1A3 jest wyposażony w wiele ulepszeń w stosunku do poprzednich wersji. Aby uczynić go lżejszym i bardziej mobilnym, armia zastąpiła karabin gładkolufowy M256 lżejszą armatą 120-milimetrową; dodano koła jezdne i ulepszony układ zawieszenia; zainstalował bardziej trwały tor; używał lżejszego pancerza; i włożone precyzyjne uzbrojenie zdolne uderzyć cele z odległości 12 kilometrów.

Plany wymagały również dodania kamery na podczerwień i detektora laserowego.

Ulepszenia te ulepszyły cechy projektowe Abrams i sprawiły, że czołg jest bardziej skuteczny w opancerzonych działaniach wojennych i środowiskach miejskich. Armia ogłosiła plany wycofania czołgu Abrams i zastąpienia go XM1202 Mounted Combat System, bardziej kompaktowym i lekkim czołgiem. Ale Departament Obrony anulował program w kwietniu 2009 r. Podczas rundy cięć budżetowych.

Ewolucja Abramsa na przestrzeni 30 lat

Pierwszy czołg Abrams - zwany M1 - wszedł do służby w 1980 roku. Jego nazwa pochodzi od generała Creightona Abramsa, który służył jako dowódca sił zbrojnych USA w Wietnamie od 1968 do 1972 roku. Dwa kolejne generacje czołgu Abrams zostały wprowadzone do służby wojskowej w ciągu ostatnich 30 lat - M1A1 i M1A2.

Czołg Abrams został użyty przez armię amerykańską w Europie pod koniec lat osiemdziesiątych. Czołg został po raz pierwszy użyty w walce podczas wojny w Zatoce w 1991 roku.

Prawie 2000 wersji czołgów M1A1 stacjonowało w Arabii Saudyjskiej w ramach operacji Pustynna burza. Abrams dowiodły swojej przewagi nad skonstruowanymi przez Związek Radziecki czołgami używanymi przez iracką armię w tej wojnie.

Po wojnie w Zatoce w 1991 roku, czołg Abrams został zaktualizowany do modelu M1A2 i rozmieszczone w Bośni i na całym Bliskim Wschodzie.

Zbiornik był skuteczny ze względu na jego dokładność wypalania, mocną powłokę pancerną i wytrzymałość w trudnych warunkach pustynnych. Ale nadal był to ciężki czołg, którego niełatwo było szybko zmobilizować.

Najnowsza poprzednia wersja czołgu została wyposażona w broń, która zawiera karabin gładki M256, karabin maszynowy M2HB kalibru 50; 7,62-milimetrowy karabin maszynowy M240; i rzucać granatniki. Zbiornik korzysta również z silników turbinowych.

Ulepszenia w Abrams Tank

Pomimo swoich osiągnięć Abrams był krytykowany za swoją wielkość i wagę. Niemal 70 ton czołgu sprawiało trudności w transporcie drogą lotniczą do obcych stref walki. Nie był w stanie przekroczyć większości mostów. Armia próbowała naprawić te problemy dzięki nowej wersji Abramsa M1A3, która jest lżejsza i bardziej zwrotna niż poprzednie generacje.

Kongres przyznał fundusze na dalsze ulepszenia czołgu Abrams w 2014 roku, przeznaczając około 120 milionów dolarów na modernizację, aby uczynić go bardziej oszczędnym, i wprowadzając dodatkową moc, która zmniejszyłaby ilość czasu, w którym silnik czołgu siedzi w trybie jałowym.