Rozmieszczanie w Zatoce Guantanamo

American Forces Press Service

NAVAL STATION GUANTANAMO BAY, Kuba - To nie jest typowe miejsce rozmieszczenia w wojnie z terrorem. Żołnierze tutaj mogą nurkować w swoim czasie wolnym i mają do wyboru wiele restauracji i barów na koniec długich dni spędzonych na straży wrogich bojowników.

Oddziały, które zarządzają więzieniem, należą do Połączonej Grupy Zadaniowej Guantanamo. Są one rozmieszczane na różne długości trasy ze wszystkich usług, zarówno aktywnych, jak i rezerwowych.

"Przyjeżdżają tutaj na miejsce i rzeczywiście docierają do miejsca, które nie jest tak złe, jak (wiele) wdrożeń" - powiedział kapitan marynarki wojennej Leslie J. McCoy, dowódca bazy marynarki wojennej.

JTF Guantanamo jest organizacją dzierżawcą na bazie. 2200 członków JTF mieszka obok około 9000 stałych marynarzy, członków rodziny, cywili i kontrahentów rządu USA oraz obywateli państw trzecich, którzy tu mieszkają i pracują.

Żeglarze przydzieleni do bazy zazwyczaj przyjeżdżają na trzyletnie wycieczki i mogą przywieźć swoje rodziny. Długość rozmieszczenia oddziałów przydzielonych do JTF Guantanamo zależy od ich służby. Żołnierze zazwyczaj rozmieszczają się na okres jednego roku, Marines i marynarze przez sześć miesięcy, a lotnicy przez cztery miesiące.

Warunki życia różnią się znacznie w ramach JTF. Zwerbowani żołnierze zazwyczaj mieszkają w prefabrykowanych pojedynczych budynkach, które nazywają "domami" z odrobiną cynizmu. W kwaterach podobnych do kontenerów wysyłkowych mieści się od czterech do sześciu żołnierzy.

Wojska zazwyczaj dzielą przestrzeń tak równomiernie, jak to możliwe, a następnie dzielą "pokoje", wieszając koce i zasłony prysznicowe.

Każdy budynek zawiera łazienkę z toaletą i umywalką. Społeczności latryny mężczyzn i kobiet, z prysznicami, pochłaniaczami i toaletami, znajdują się w każdej grupie kwater.

Starsi zarejestrowani członkowie i oficerowie przeważnie żyją w przekształconych kwaterach mieszkalnych marynarki wojennej pozostających z czasów, gdy baza mieści większą populację stałych pracowników partii. Na przykład jedno mieszkanie z dwiema sypialniami może być przypisane do czterech młodszych oficerów.

Żołnierze żyją i pracują razem, zależnie od tego, jakie są ich zawody, ale niezależnie od ich służby. "Myślę, że to ważna część tego, jak tworzą zespół, aby mogli wykonywać swoją misję tutaj w JTF", powiedział Army Brig. Gen. Jay Hood, dowódca JTF Guantanamo. "Mamy członków przydzielonych do JTF, którzy pochodzą z zadań na całym świecie, dlatego ważne jest, abyśmy pozwolili im żyć i pracować razem, znali się i budować jako zespół."

Warunki życia dla żołnierzy znacznie się poprawiły, ponieważ wojsko zaczęło wysyłać tutaj więźniów ponad trzy lata temu. "Jeśli wrócisz i spojrzysz na wczesne zdjęcia JTF, nasi żołnierze mieszkali w namiotach, jedząc tymczasowe lokale gastronomiczne" - powiedział Hood.

Urzędnicy nadal szukają sposobów na poprawę warunków życia. "Idealnie chcielibyśmy, aby wszyscy oni zostali zakwaterowani w koszarach, więc teraz patrzymy na plany, aby to zrobić" - powiedział McCoy.

"Staramy się jak najlepiej dbać (żołnierze JTF), aby zapewnić im jakość życia, a częścią tego jest zapewnienie, że żyją w dobrych pokojach, dobrych barakach lub domach, gdziekolwiek się znajdują."

"Gitmo" obfituje także w morale, zaplecze socjalne i rekreacyjne oraz możliwości. Pracownicy serwisu mogą wypożyczyć łodzie i sprzęt wędkarski, uzyskać certyfikat nurkowania lub spędzić wolny czas na nurkowaniu z rurką i obserwowaniu szerokiej gamy dzikich zwierząt wodnych, które wypełniają krystalicznie czyste wody zatoki i otaczającego Morza Karaibskiego.

Poza sportami wodnymi, baza zawiera pole golfowe - wojska na ogół bawią się gorącymi różowymi kulkami, ponieważ białe kulki są zbyt łatwe do stracenia w szarym pustynnym krajobrazie - nowe miniaturowe pole golfowe, kilka sal gimnastycznych i boiska sportowe oraz dwa plenerowe kina.

Biorąc pod uwagę całoroczną ciepłą pogodę i niewielkie opady - pada tu tylko trzy do pięciu razy w roku - filmy rzadko są anulowane.

"Przychodzą do małej społeczności, zapewniamy poczucie normalności tym, którzy są tutaj (rozmieszczeni)" - powiedział McCoy. "Mogą przyjść do naszych kościołów, mogą brać udział w naszych programach uniwersyteckich (i) w zakładach MWR".

Z kolei kapitan wyjaśnił, że baza ma wiele wspólnego z członkami JTF rozmieszczonymi tutaj. Ponieważ prawie 70 procent Połączonej Grupy Zadaniowej Guantanamo składa się z członków rezerwy, przynosi ze sobą wiele umiejętności nabytych przez cywilów.

"Dostajemy tutaj ludzi, którzy są nauczycielami, ludźmi, którzy mają różne funkcje w swoich miastach, które przynoszą do Zatoki Guantanamo" - powiedział McCoy. "Tak więc synergia, którą mamy ze wspólną grupą zadaniową, działa bardzo dobrze, pomagamy sobie nawzajem wspierać się".