Harrier Jump Jet - Mobilność i siła ognia

Unikalny samolot daje US Marine Corps An Edge In Combat

Błotniak USMC. .tysiąc

Strumień AV-8B Harrier to samolot, który działa jak śmigłowiec i może dosłownie wystartować i wylądować w dowolnym miejscu helikoptera. Dzięki możliwości wykonywania pionowego / krótkiego startu i lądowania (V / STOL), AV-8B Harrier II zapewnia korpusowi piechoty morskiej USA mobilność i siłę ognia potrzebną podczas misji bojowych na trudnym terenie. Dzięki możliwości startu i lądowania bez pasa powietrznego, Harrier zapewnia amerykańskiemu Marine Corps elastyczność na polu bitwy, której helikoptery i inne odrzutowce nie są w stanie dorównać.

Poddźwiękowy samolot szturmowy

Harrier II to poddźwiękowy samolot szturmowy używany do walki. Ze względu na zdolność do pionowych startów i lądowań na krótkich pasach, AV-8B Harrier II jest powszechnie nazywany "Harrier Jump Jet". Samolot został zaprojektowany przez McDonnell Douglas, który jest teraz częścią Boeing Company. Pierwsze dysze Harrier zostały opracowane i wprowadzone do służby pod koniec 1960 roku. Modyfikacja odrzutowca Harrier rozpoczęła służbę w armii amerykańskiej w 1985 r., A od tego czasu zmieniono stan samolotów.

Harrier II służy przede wszystkim do misji ataku. Samolot może zostać wystrzelony z małych lotniskowców, a nawet mniejszych okrętów desantowych. US Marine Corps jest głównym operatorem samolotu Harrier II. Jednak inne siły zbrojne również używają odmian odrzutowca, w tym brytyjskich, hiszpańskich i włoskich marynarki wojennej.

Pociski typu powietrze-powietrze

Harrier II jest w stanie wdrożyć szeroką gamę systemów broni. Do broni należą: rakieta powietrzno-powietrzna Advanced Medium (AMRAAM). Pocisk wróbla i inne rakiety typu AGM-65 Maverick z powietrza na powierzchnię. Także pociski przeciwpancerne Harpoon i Sea Eagle. Działko o średnicy 25 mm służące do mocowania bliskiego powietrza i błotniki USMC Harriers są wyposażone w amunicję Joint Direct Attack Munition o pojemności 1 000 funtów (JDAM).

Zaawansowany rakietowy pocisk powietrzno-powietrzny średniego zasięgu AIM-120A to pocisk powietrzno-powietrzny na każdą pogodę, który można ogłuszać i zapominać, wyposażony w aktywnego poszukiwacza radaru i wybuchową głowicę. Zasięg wynosi ponad 50 mil, a prędkość pocisku wynosi 1,2 km na sekundę.

Pocisk AIM-7 Sparrow średniego zasięgu, powietrze-powietrze, jest przechowywany w zapasach broni w wielu krajach, w tym w krajach użytkowników samolotu Harrier II Plus. Harrier II Plus jest w stanie wystrzelić rakietę przeciwlotniczą "Sea Eagle", która jest ogniowo-zapomnianym pociskiem morskim, który również jest transportowany na Sea Harrier, oraz rakietą uderzeniową Harpoon AGM-84 w wersji Air-launch. .

Napęd

Silnik z turbosprężarką Pegasus 11-61 (F402-RR-408) firmy Rolls-Royce zapewnia wysoki stosunek siły ciągu do ciężaru i zachowuje swoją wydajność na wysokich i wysokich wysokościach z możliwością wznoszenia 14 000 stóp na minutę.

Znaczące cechy aerodynamiczne samolotu to duże przedłużenia korzeni (LERX) oraz podnoszące unoszenie się na wysokości urządzenia (LID), które są zasadniczo małymi zaworami sterującymi w nosie, ogonie i skrzydłach, które zapewniają kontrolę przy niskich prędkościach powietrza . Odrzutowiec wyposażony jest w podwozie na kadłubie i skrzydłach, opadające lotki (powierzchnia sterująca podnoszeniem skrzydła, która stanowi część tylnej krawędzi skrzydła), a klapy szczelinowe zwiększają napór silnika.

AV-8B Harrier w akcji bojowej

W wojnie w Zatoce Perskiej w latach 1990-91 podczas operacji Desert Shield i Desert Storm AV-8B Harriers osiągnęły prawie 4000 lotów przeciwko celom irackim.

W 1999 roku AV-8B byli w Jugosławii podczas operacji Allied Force.

W 2001 r. AV-8B uczestniczyły w operacji Trwała wolność w Afganistanie podczas pierwszych operacji przeciwko talibom po 9-11.

Samoloty uczestniczyły w operacji Iraqi Freedom w 2003 roku, działając przede wszystkim na rzecz jednostek naziemnych USMC.

W 2011 roku USMC AV-8B zostały wystrzelone z USS Kearsarge na Morzu Śródziemnym w ramach operacji Odyssey Dawn, egzekwując strefę zakazu lotów ONZ nad Libią.

Oprócz poważnych konfliktów, USMC AV-8B zostały rozmieszczone w celu wspierania operacji humanitarnych na całym kontynencie afrykańskim w całym 1990 roku.

USMC AV-8B zostały rozmieszczone w Iraku przeciwko siłom Państwa Islamskiego (IS). Działania nadzoru kontynuowano po rozpoczęciu operacji nieodłącznej przeciwko bojownikom IS.

Przyszłość lotnictwa USMC

AV-8B ma zostać zastąpiony przez F-35B Lightning II.