Karabin snajperski New Marine Corps

M-40A3

MARINE CORPS BASE CAMP PENDLETON, CA - Snajpery morskie znalazły nowego najlepszego przyjaciela. Marine Corps ulepszyło stary karabin snajperski, M-40A1, zastępując go nowym ulepszonym karabinem.

M-40A3 w pełni zastąpi M-40A1 w październiku 2004 r., Powiedział Staff Sgt. Jesse L. Bier, projektant i oficer terenowy z 1. Dywizji Marine.

"Z uwagi na to, że co miesiąc produkuje się tylko 30 karabinów, a przy ograniczonej liczbie teleskopów, pełne zastąpienie starego karabinu zajmie trochę czasu" - powiedział Bier.

Każdy karabin jest ręcznie budowany przez fachowców od broni precyzyjnej w Biurze Wyszkolenia Weapons w Quantico w stanie Wirginia, zgodnie z danymi Staff Sgt. James Knight, mechanik zajmujący się sekcją snajperską w Batalionie Treningu Broni, Quantico, Va. Beir dodał, że stare karabiny są wysyłane z powrotem do Quantico w celu demontażu.

M-40A3 został przetestowany w 1996 roku i ostatecznie został wydany jako oficjalna broń Marine Corps w 2000 roku, dodał Bier. Podczas testów karabinowych ankiety wykazały, że strzelcy cieszą się większą dokładnością i większym komfortem.

Podobnie jak w M-40A1, M-40A3 to ręcznie uruchamiana, zasilana magazynkiem, chłodzona powietrzem, strzelająca do ramion broń z lunetą optyczną.

Jednak M-40A3 ma regulowany element policzkowy i podkładkę odrzutu na kolbie, dając strzelcowi szansę na umieszczenie broni w bardziej komfortowy sposób.

Zaprojektowano go tak, aby strzelał ponad 1000 jardów, według Lance Cpl. Gunther Johnston, płatnerz z 1st Recon Bn.

Wykorzystuje specjalne rundy - M118LR, komorowe w 7,62 mm. M-40A3 wykorzystuje system szynowy, dzięki czemu snajperzy mogą zmienić stały zasięg 10-mocny dla zakresu nocnego ANPVS-10.

"W przeciwieństwie do M-40A1, M-40A3 ma szynę montażową, taką jak M-4, która pozwala na dołączenie do niej różnych jednostek" - powiedział Sgt. Steven D.

Lovell, lider zespołu z 1. kompanii B Batalion Recon. "Świetnie sprawdza się również w patrolowaniu obszarów miejskich."

Zakres dnia pozwala snajperowi widzieć do 800 metrów; zasięg nocny pozwala na 600 metrów.

Karabin jest zbudowany na włóknie szklanym z lufą ze stali nierdzewnej, stalową płytą podłogową i zespołem osłony spustu. Pudełko z magazynkiem mieści pięć rund. Dodatkowe ulepszenia obejmują sześć szybkozłącznych uchwytów obrotowych oraz zdejmowany dwójnóg obrotowy.

"M-40A1 od dłuższego czasu pomagał Marine Corps, ale cieszę się, że udało nam się go poprawić" - powiedział Johnston.

Jednak nowy karabin ma kilka wad. Po pierwsze, jest cięższy. Nowy karabin przewyższa stare o 2 funty.

Niektórzy strzelcy nadal lubią stary karabin.

"Wolę strzelać do M-40A1", powiedział Sgt. Andrew C. Giermann, instruktor rekonesansu i inwigilacji z I Marine Expeditionary Force . "Jest lżejszy od M-40A3, co znacznie ułatwia manewrowanie".

"M-40A3 jest bardziej bronią obronną" - powiedział Staff Sgt. Van Seelay, główny instruktor rekonesansu i inwigilacji z I MEF. "To w zasadzie broń do odpoczynku, a M-40A1 jest bronią ofensywną, ponieważ jest znacznie łatwiejsza w użyciu."

Zwiększona waga nie przeszkodziła jednak w osiągnięciu karabinu.

Johnston powiedział, że większość snajperów woli M-40A3 ze względu na wyższy komfort.

"Nowe zapasy są bardzo łatwe na ramieniu podczas strzelania, a regulowany policzek jest również dobry" - dodał Seelay.

Giermann także powiedział, że są rzeczy, które można polubić w sprawie karabinu. Mimo miłości do karabinu, w którym nauczył się handlu, rozgrzewa się do nowej broni.

"Podoba mi się fakt, że M-40A3 ma dwójnóg" - powiedział Giermann. "Podczas strzelania jest znacznie stabilniejszy."