Karabin szturmowy M4 Carbine: historia i przyszłość

Szeroko używana broń

Gdy Departament Obrony USA zastąpi karabin szturmowy M4, warto przyjrzeć się historii tej powszechnie używanej broni palnej i wybrać broń, która go zastąpi.

Historia i popularność broni

Przyjęty przez armię amerykańską w połowie lat 90. karabin szturmowy M4 to nowoczesna wersja M16, której amerykańscy żołnierze używali w bitwie od czasów wojny w Wietnamie. Najnowsza wersja M16 - "Komandos" M16A2 - jest bronią wybieraną przez US Marine Corps.

Karabiny M4 i M16 mają 80% tych samych części, co czyni je bardzo podobną bronią. M4 okazał się popularny wśród żołnierzy ze względu na niewielki rozmiar, który jest pomocny w strzelaniach z bliska i pozwala na łatwe poruszanie się w strefach walki. M4 używa pocisków kalibru 5,5 milimetra.

M4 również skorzystało z jego dostosowania. Obecne wersje karabinu oferują kilka załączników, w tym mocowania do wzroku, latarki, granatniki i strzelby. Karabin zyskał również reputację doskonałej celności, wyprzedzając karabin szturmowy AK-47 w kilku testach.

Problemy w środowiskach pustynnych

Pomimo popularności, używanie karabinu szturmowego M4 w środowiskach pustynnych i na obszarach miejskich było problematyczne. Żołnierze w Iraku i Afganistanie odkryli, że broń często zacina się w zakurzonych i piaszczystych miejscach, wymagając, aby karabin był często czyszczony i utrzymywany przez cały czas.

Wiek broni w połączeniu z rosnącą liczbą skarg spowodował, że armia amerykańska zaczęła zastępować karabin szturmowy M4.

1 lipca 2009 r. Armia amerykańska przejęła projekt M4 od swojego producenta Colt Defense LLC. W październiku ubiegłego roku przedstawiciele armii przedstawili Kongresowi USA szereg zmian w projekcie M4.

Żądane zmiany obejmują wskaźnik, który rejestruje liczbę oddanych strzałów i cięższą beczkę.

Zawodnicy, aby wymienić karabin szturmowy M4

Armia amerykańska przystąpiła w 2010 r. Do ogólnoświatowej konkurencji w celu zastąpienia karabinu szturmowego M4. Pisząc, oczekuje się, że kilku czołowych producentów broni weźmie udział w konkursie z bronią własnej konstrukcji. Niektóre z przewidywanych konkurentów obejmują:

Heckler & Koch HK 416: Karabin szturmowy , opracowany przez armię Delta Force w USA, w oparciu o konstrukcję karabinu M4 z ulepszeniami, które redukują niewypały i awarie. Ta broń jest już używana przez kilka sił zbrojnych NATO - w szczególności francuskie siły specjalne i niemieckie komanda.

Barrett REC7: Więcej ulepszenia do M4 niż nowy samodzielny karabin, REC7 składa się z górnego odbiornika, który jest przymocowany do dolnego odbiornika broni M4. Zaprojektowany przez firmę Barrett Firearms, REC7 jest kompatybilny z wieloma akcesoriami M4 i oferuje ulepszone noktowizory i inną optykę stosowaną w walce.

Robinson Uzbrojenie XCR: Pierwotnie opracowany dla US Special Operations Command (SOCOM), XCR to wielozakresowa broń, która jest zwarta i ma system broni tłokowej gazowej podobny do karabinu AK-47.

Zmiany w kalibrze mogą być osiągnięte przez żołnierzy w ciągu zaledwie kilku minut podczas scenariuszy walki z silnym stresem.

Colt ACC-M: Zasadniczo ulepszony karabin M4 od producenta broni. ACC-M został zaprojektowany, aby umożliwić łatwą i niedrogą modernizację M4 przy wymianie tylko górnego odbiornika karabinu. To zmniejszyłoby koszty całkowitego zastąpienia M4 i zmniejszyło ilość pieniędzy, które musiałyby zostać wydane przez armię amerykańską na szkolenie żołnierzy w celu użycia zupełnie nowego karabinu.