Fakty na temat myśliwca F-22 Raptor Air Force Fighter Jet

Samolot nowej generacji uznany za najbardziej zaawansowanego myśliwca

F-22 Raptor, piąta generacja myśliwców jednomiejscowych, ze swoją szybkością, zwinnością, precyzją broni i umiejętnościami stealth, jest często nazywana najlepszym samolotem myśliwskim, jaki kiedykolwiek zbudowano.

F-22 Raptor, który przenosi masę potężnych broni i jest wyjątkowo zwrotny, ma zdolność do super-rejsów na długich dystansach. Według Lockheed Martin, który buduje samolot: "F-22 Raptor określa dominację powietrza.

Unikalna kombinacja skradania się, szybkości, zwinności i świadomości sytuacyjnej piątej generacji F-22 w połączeniu z śmiercionośną bronią powietrzno-powietrzną dalekiego zasięgu i powietrzno-naziemną sprawia, że ​​jest to najlepszy na świecie bojownik o dominację nad powietrzem. "

Projekt F-22 Raptor był ogromnym przedsięwzięciem, z udziałem prawie 95 000 pracowników na każdym szczeblu w wielu stanach. Według jednego szacunku, ostateczny koszt projektu wyniesie około 67 miliardów dolarów, a koszt jednego samolotu szacowany jest na około 339 milionów dolarów. Siły Powietrzne początkowo chciały zakupić 750 Raptorów, ale ostatecznie kupiły tylko 187. F-22 zbudowano tak, aby przetrwał 30 lat (8 000 godzin lotu); finansowanie jest wbudowane w program aktualizacji i ulepszeń.

Reputacja funta szterlinga

Myśliwiec F-22 Raptor został zaprojektowany wspólnie przez Lockheed Martin Corp. i Boeing Company. Samolot po raz pierwszy wszedł do służby w US Air Force w 2005 roku po prawie 20 latach rozwoju.

Mimo długiej fazy rozwoju, F-22 Raptor szybko zyskał reputację w kręgach wojskowych i lotniczych na całym świecie dzięki swojej doskonałej szybkości, manewrowości, świadomości sytuacyjnej i możliwościom walki.

Angus Houston, szef Australian Defence Force, nazwał F-22 Raptor "Najbardziej wybitnym samolotem, jaki kiedykolwiek zbudowano".

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych były równie komplementarne w stosunku do F-22 Raptor, twierdząc, że jest to najlepszy wszechstronny myśliwca na świecie i że ma to kluczowe znaczenie dla taktycznej siły powietrznej Sił Powietrznych USA.

Zakaz eksportu

Myśliwiec F-22 Raptor został opracowany wyłącznie dla amerykańskich sił powietrznych . Sprzedaż eksportowa F-22 Raptor jest zabroniona przez prawo federalne USA, a duża część technologii i możliwości samolotu to informacje niejawne. Wojskowi sojusznicy Stanów Zjednoczonych, tacy jak Kanada i Australia, kupują samolot F-35 Joint Strike Fighter, który ma tę samą technologię i części, co F-22 Raptor. Jednak F-35 Joint Strike Fighter nie jest tak szybki, zwinny i zaawansowany jak F-22 Raptor. F-22 to lepszy samolot myśliwski.

Charakterystyka wyróżniająca

To, co odróżnia F-22 Raptor od innych myśliwców, to połączenie prędkości przekraczających Mach 2.0 (ponad 1 300 mil na godzinę), wyjątkową zwinność, technologię ukrywania się i najbardziej zaawansowaną awionikę, jaką kiedykolwiek opracowano. W połączeniu te cechy sprawiają, że F-22 Raptor jest wyjątkowym ogólnym myśliwcem.

Samolot ma jednoosobowe i podwójne dopalanie silników turbowentylatorowych Pratt & Whitney F119-PW-100.

W przypadku broni, F-22 Raptor wyposażony jest w 20-milimetrowy pistolet M92A2 Vulcan Gatling, który może pomieścić 480 pocisków amunicji, dwa pociski Sidewinder AIM-9, osiem bombek GBU-39 o średnicy 8,5 kg i dwie 1000 funtów bomb JDAM.