Współczesna historia nauki forsenickiej

Dzisiaj wydaje się, że kariera nauk sądowych jest wszędzie. Specjaliści są wyprowadzani i umieszczani na stoiskach w głośnych próbach, eksperci są nieustannie przesłuchiwani w celu analizy wiadomości, a programy telewizyjne, takie jak CSI, przedstawiają chwałę i intrygę dochodzeń w sprawie przestępstw.

Młodszy niż wygląda

Co zaskakujące, podczas gdy wykorzystanie nauki w dochodzeniach karnych w taki czy inny sposób istniało od czasów Imperium Rzymskiego, koncepcja nauk sądowych jako dyscypliny i kariery ma zaledwie 100 lat.

Dopiero w ciągu ostatniego stulecia organy ścigania i systemy sądowe tak bardzo polegały na wykorzystywaniu praktyk naukowych w dochodzeniach na miejscu przestępstwa.

Do połowy dziewiętnastego wieku wykorzystywanie nauki w dochodzeniach było znane i omawiane, ale właściwe zastosowanie zasad naukowych nie zostało jeszcze w pełni rozwinięte. Na przestrzeni dziejów zdarzały się przykłady różnych dowodów prowadzących do wyroków skazujących lub uniewinniających, które wydają się pasować do tego, co znamy jako kryminalistykę.

Przyspieszone postępy

Jednak w XIX wieku przyśpieszono stosowanie zasady naukowej do dochodzeń w sprawach karnych. Zużycie odzieży i roślinnych przedmiotów było wykorzystywane do umieszczania podejrzanych na miejscu zbrodni. Wynalezienie aparatu spowodowało wykorzystanie fotografii do dokumentowania i przechowywania scen zbrodni. Stwierdzono, że nadtlenek wodoru tworzy pianę, ponieważ utleniała się w kontakcie z hemoglobiną, wykazując zdolność do badania na obecność krwi.

Wszystkie te postępy były szybkie i wściekłe i połączone, aby odnowić zapał do nauki w ramach kryminologii . Tajemnicze powieści i powieści kryminalne zyskały popularność w kulturze głównego nurtu, prowadzonej przez ważne postacie, takie jak słynny Sherlock Holmes z Sir Arthura Conana Doyle'a.

Odciski palców tworzą drogę

Oczywiście były to wszystkie ważne aspekty rozprzestrzeniania medycyny sądowej jako dyscypliny.

Być może najważniejszym postępem były jednak niezależne prace Anglików Henry'ego Fauldsa i Williama Herschela oraz amerykańskiego naukowca Thomasa Taylora, szczegółowo opisujące wyjątkowość ludzkich odcisków palców i ich potencjalne zastosowanie w identyfikowaniu ludzi prowadzących do kodyfikacji i standaryzacji przyjętych praktyk w dziedzinie medycyny sądowej .

Dr Edmond Locard, Pioneer

Żadna wzmianka o historii medycyny sądowej nie byłaby kompletna bez dyskusji o ogromnym wkładzie dr Edmond Locard, francuskiego naukowca i kryminologa, który studiował prawo i medycynę. Locard zaproponował koncepcję, że "wszystko pozostawia ślad", zasadę, która przeważa dziś na miejscu zbrodni.

Zasada Wymiany Locarda głosiła ideę, że wszystko i każdy, kto wkracza na miejsce zbrodni, pozostawia pewne ślady. Podobnie wszyscy i wszyscy zabierają ze sobą kawałek miejsca zbrodni.

The First Crime Lab

Wiara i badania Locarda skłaniają go do przekonania departamentu policji w Lyonie, we Francji, aby zapewnił mu biuro i personel do analizy dowodów uzyskanych z przestępstw. Dwa pokoje na poddaszu i jego dwóch asystentów wkrótce stały się pierwszym na świecie laboratorium kryminalnym.

Specjalizacje w dziedzinie medycyny sądowej

Dziś dziedzina nauk sądowych niemal wybuchła. Postępy w technologii pozwalają na lepszą analizę i zrozumienie zasad naukowych we wszystkich rodzajach dowodów. To z kolei umożliwia badaczom przestępców rozgałęzienie i zdobycie wiedzy w takich dziedzinach, jak analiza plamek krwi i balistyka .

Analiza DNA

Postępy dwudziestego wieku zostały zbudowane w dużej mierze na podstawach ustanowionych w XIX wieku, doskonaląc techniki zarówno w analizie, jak i zachowywaniu dowodów. Jednak pod koniec XX wieku prawdopodobnie największym przełomem w śledztwie na miejscu przestępstwa od czasu, gdy odciski palców stały się standardową praktyką, nadszedł czas pojawienia się analizy i identyfikacji DNA .

Przyszłość badań kryminalistycznych

Niedawne wykorzystanie DNA w dochodzeniach kryminalnych doprowadziło nie tylko do pozytywnej identyfikacji niezliczonych przestępców, ale doprowadziło również do obalenia wcześniejszych wyroków skazujących i uwolnienia setek niewinnych osób.

Dzięki nowym postępom w technologii policyjnej i informatyce dochodzenie na miejscu przestępstwa i badania sądowe staną się bardziej precyzyjne, gdy będziemy zmierzać w przyszłość.

Praca w kryminalistyce

Praca jako badacz zbrodni może być niezwykle satysfakcjonującą perspektywą. Ponieważ dziedzina jest wciąż stosunkowo nowa, kariery naukowe w zakresie medycyny sądowej mogą zapewnić ci przewagę nad nowymi technikami, technologią i badaniami. Co więcej, będziesz w stanie spać spokojnie, wiedząc, że pracujesz, aby sprowadzić sprawiedliwość i pomóc innym.