GPS - ważna technologia dla amerykańskich żołnierzy

GPS dostarcza krytyczne informacje w strefach walki

NASA. .gov

Powiedzenie, że satelity stanowiące konstelację Globalnego Systemu Pozycjonowania jest rewolucyjnym wynalazkiem to niedopowiedzenie XXI wieku. Dzięki funkcjom nawigacji i obrazu, systemy GPS (Global Positioning Systems) stały się jedną z najważniejszych technologii amerykańskiej armii od czasu jej rozwoju w połowie 1900 roku. Stało się tak integralną częścią naszego życia i wojska, że ​​ma teraz własną stronę rządową dla użytkowników indywidualnych i komercyjnych.

GPS jest doskonałym przykładem technologii, która przeszła z taktycznych w praktyczne.

Historia GPS: pomoc żołnierzom Nawiguj

Znany ze swoich inicjałów "GPS", Globalny System Pozycjonowania jest dostępny komercyjnie od 1994 roku. Amerykański kosmiczny system nawigacji satelitarnej znany jest przede wszystkim z tego, że pomaga cywilnym kierowcom poruszać się po ulicach podmiejskich na naszych smartfonach i samochodach. systemy.

Ale technologia - zapewniająca niezawodne usługi nawigacyjne i szczegółowe obrazy w dowolnym miejscu na świecie - okazała się nieocenionym narzędziem dla armii amerykańskiej i innych sił obronnych na całym świecie od lat 80-tych.

Dzięki możliwości zapewnienia dokładnego pozycjonowania w sposób ciągły, w dzień iw nocy, w każdych warunkach, GPS pomógł naziemnym oddziałom w Iraku i Afganistanie poruszać się po ekspansywnych, jałowych pustyniach, które mają niewiele znaczników lub wyróżniających się cech. Sprawdzają się również w burzach piaskowych, gdy zmniejsza się widoczność.

Urządzenie GPS umożliwia także armii amerykańskiej i jej sojusznikom odróżnienie przyjaznych żołnierzy od oddziałów wroga - zmniejszając liczbę wypadków przyjaznego ognia w strefach walki.

Jak działa konstelacja satelitarna

Global Positioning System - znany również jako NavStar krąży wokół Ziemi dwa razy dziennie. Jeśli masz odbiornik GPS na ziemi, odbiornik GPS pobiera te informacje i używa 3-4 satelitów do precyzyjnego określenia dokładnej lokalizacji użytkownika.

Jest to podstawowy czas, odległość, prędkość, kierunek matematyki satelitów do odbiorników używanych do zlokalizowania zasięgu odbiornika od satelitów pozycjonujących. Różnica czasu informuje odbiornik GPS o odległości satelity. Teraz, dzięki pomiarom odległości z kilku kolejnych satelitów, odbiornik może określić pozycję użytkownika i wyświetlić go na mapie urządzenia.

Aby obliczyć szerokość i długość geograficzną oraz ruch gąsienic, odbiornik GPS musi być zablokowany na sygnał co najmniej 3 satelitów. Przy widzeniu czterech lub więcej satelitów odbiornik może określić pozycję trójwymiarową użytkownika (szerokość, długość i wysokość). Jednostka GPS może obliczyć inne informacje, takie jak prędkość, namiar, tor, odległość podróży, odległość do celu, czas wschodu i zachodu słońca i wiele innych.

Szeroka aplikacja

Urządzenia są na miejscu na samolotach, śmigłowcach, dyszach, okrętach wojennych, pojazdach lądowych, a także poszczególnych żołnierzach. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) dostosowała urządzenia GPS do użytku państw członkowskich.

Szczegółowe zdjęcia satelitarne dostarczane przez GPS są również niezwykle ważne dla wywiadu wojskowego . Żołnierze pracujący w inteligencji polegają na GPS, dzięki czemu mogą podejmować decyzje operacyjne i taktyczne w czasie rzeczywistym.

Przyszłe zastosowania urządzenia

Od 1 września 2016 r. W konstelacji GPS istniało 31 satelitów operacyjnych. Nie obejmuje to zlikwidowanych satelitów GPS utrzymywanych na orbicie na wypadek konieczności ich ponownej aktywacji. Liczba satelitów operacyjnych jest rozkładana przez 12 satelitów uruchomionych w latach 1997-2004, 7 uruchomionych w latach 2004-2009 i 12 uruchomionych w latach 2010-2016, w sumie 31 satelitów operacyjnych, które składają się na obecną konstelację satelitów, które sprawiają, że wszystkie systemy GPS działają . Planowano przybyć na orbitę kolejnych tuzinów satelitów w latach 2016 -2017 w celu zastąpienia starzejących się satelitów, które działały po przekroczeniu ich przewidywanego okresu eksploatacji. Aby uzyskać więcej aktualnych informacji o stanie konstelacji, odwiedź stronę NAVCEN obsługiwaną przez straż przybrzeżną.

Jednostki wojskowe na całym świecie szukają nowych zastosowań GPS.

Urządzenia są dodawane do broni i broni palnej, a niektóre kraje - na przykład izraelska armia - badają możliwość wbudowania urządzeń GPS w kamizelki i mundury żołnierzy, aby dowódcy polowi mogli śledzić ruchy żołnierzy w czasie rzeczywistym. Rząd izraelski orzekł, że umieszczanie urządzeń GPS w mundurach żołnierzy pomogłoby zmniejszyć liczbę przypadków przyjaznego ognia.